2 pyttyinen, lähtee kylmänä hyvin käyntiin, käy myös lämpimänä ok, paitsi että tyhjäkäynti on oltava hiukan korkea, mutta kun sammuttaa ja odottaa minuutin, ei enää lähde. Kaasari putsattu, uudet tulpat, kipinä tulee kyllä myös lämpimänä. Olisiko kampiakselin stefat huonot ja falskaavat? Puristukset eivät ole hääppöiset mutta tasaiset 6,5. Ihmetyttää tuokin kun kone oli pitkään ajamatta ja puristukset oli paremmat, johtuisiko tuokin stefoista (kampikammio falskaa?)
evinrude 9.9 1997 2 tahti
11
633
Vastaukset
- Anonyymi
Luultavasti. Vanhuuttaan kovettuneet stefat ovat saattaneet pitää siihen asti kunnes kone on käynnistetty uudellen, jolloin on alkanut sitten vuotaa. Mietin vaan että jos puristukset on huonot niin todenäköisesti kone on väljä tai sitten kiinnileikannut? Avaamallahan se selviää.
- Anonyymi
joo, ne puristukset oli paremmat kun syksyllä ostin tuon koneen. Voi olla että stefat on niin huonot ettei kampikammio pysty pitämään painetta. Kävin äsken katsomassa, näyttäisi olevan märkä yläpäästä sieltä vauhtipyörän alta. tiedä sitten riittäisikö tuo yläpään stefan vaihto (helpompi, vähemmän purettavaa) via pitäisikö alapäähänkin vaihtaa. Näyttäisi olevan tiivistesarja rapiat 40 euroa marinepartsilla.
Muuten tuo kyllä liikutti venettä pirteästi.
- Anonyymi
Osta nelari niin pääset tuosta 2T orjuudesta ja kurjuudesta.
- Anonyymi
huvikseni noita laittelen, kuin myös veneitä. itsellä on käytössä reilu 7 metrinen ja tohatsun TLDI, tosin sillläkin jo ikää on, vm 2007 mutta hyvin pelittää. ostin syksyllä tuon pikku evinruden ja lohi veneen, jotka kunnostin, laitan myyntiin, kunhan saan tuon moottorin kuntoon ja varmaan taas jotain ostan laitettavaksi, eläkeläisen harrastus on kyseessä.
- Anonyymi
25-vuotias perämoottori ei kelpaa enää verkon painoksikaan.
Vie kierrätykseen ja osta nykyaikaisempi kone. Mulla oli sisarmalli Johnson 9.9, vuodelta 1975.
Kone oli vähän ajettu mutta ei lähtenyt käyntiin. Purettaessa selvisi, että kaikki sisäkalut olivat paskana...- Anonyymi
Käyttäjä ei oo tainnu tajuta moottorin päälle yhtään mitään. Käyttäny jotai kuraöljyä, muuten ne mene paskaksi millään.
- Anonyymi
Ei kampuran stefat vaikuta puristuspaineeseen. Onko seos säädöt kohdillaan?
- Anonyymi
Ei ne puristuspaineeseen vaikutakkaan vaan seokseen.
- Anonyymi
No ajattelin niin etä stefojen ollessa huonot, täyttö jää vajaaksi ja alentaa puristusta (pitäisi kyllä varmaan olla stefat kokonaan pois). Puolen kilon ero tulee jos mittaa puristukset kaasuläppä auki ja kiinni. Ilmabensaseostahan se puristaa. Tai jos otat "läppäventtiilin" pois, puristukset romahtaa.
No, vaihdan kumminkin nuo stefat kun tilasin. Puristus ei tässä nyt se olennainen kuitenkaan ollut, mutta esim moottorisahoissa näitä vikoja esiintyy, siis flaskaavat stefat, ei lähde lämpimänä.
- Anonyymi
Kannattaisiko kuitenkin ennen koneen avaamista tarkastaa muutkin helpot kohteet, esim. polttoainepumppu ja bensaletku.
- Anonyymi
Laita ihmeessä jotai karstanpoisto ainetta, kun selvästi männänrenkaat on väärän öljyn takia karstoittuneet jumiin. Siksi puristukset on huonommat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 315723
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus134503- 1962399
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1661790Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan791736Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike351497En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.741385Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141385viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2241214- 941205