Suomi hylkäisi elvytyspaketin persukoomus nousisi valtaan, maahanmuuttajataustaiset ajettaisi maasta pois.
https://yle.fi/uutiset/3-11902316
https://yle.fi/uutiset/3-11902316
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
Kun hallitus ei uskalla kaatua, ongelmat eivät ole hävinneet sen takia hyvä hallitus jatkaa,,hyvä hallitus ei ole parempaa kokoonpanoa näkyvissä, kun nousukausi kun tulossa, kuluttajien luottamus talouteen vahvinta kolmeen vuoteen niin näin mennään.
Eilen kirjoitus entä jos Suomi ainoana maana kaataisi EUn elvytyspaketin, nimittäin asia on pöydällä pikapuoliin.
Jos äänestämisen tarvittaisi 2/3 enemmistö että elvytyspaketin hyväksytään riippuu kokoomuksesta onk, siellä persumielisiä ?
Nyt ei ole päätetty riittääkö yksinkertainen enemmistö äänestystulokseen, riippuu mitä valiokunnassa päätetään miten äänestetään.
Kansanäänestyksen voi unohtaa.
Netto saajana ei elvytyspaketti paljon lupaa sama on muillakin vastaavilla mailla, hyöty lasketaan kokonaisuutena myös Ruotsissa, ei Suomi ole poikkeus, talousviisaat päättävät, eduskunta äänestää.
Kokoomus on itsekin puoltanut velkaa viime kesästä asti ja on EU-myönteinen,
tuskin se nyt kehtaisi "kääntää takkiaan" ja vastustaa elvytyspakettia.
Saas nähhä kun äänestys lähiaikoina ?
Talous osoittaa elpymistä sitä kiivaammin tarvitaan työperäistä maahanmuuttoa , joiltakin puuttuu realistinen näkemys onneksi ovat vähemmistönä suuressa kuvassa.
https://www.verkkouutiset.fi/suomen-talousnakymat-piristyvat-kesan-lahestyessa/#43bffa83
Niin kauan kun on työttömiä omasta takaa, niin ei tarvita ulkopuolelta työvoimaa.
Ei muuta kuin omat työttömät pakko työllistettävä vaikka peukalo keskellä kämmentä.
Kyllä firmat käyttää mielummin kotimaista työvoimaa jos mahdollista, halpatyöstä en ymmärrä kun palkat alakohtaiset.
EUn ulkopuolelta tarvitaan lupa,
Työttömät suomalaiset minkälaista sakkia, jostain Peräkylän takamailta ?
Vimeisin luku työttömiä 327.000.
Alatko persu kouluttamaan työttömiä niihin töihin, joissa on työvoimakysyntää ?
Kun työttömät ei suostu miten pakotat ?
kova on vihasi ihmisryhmää kohtaan
Joooo, alotukseen jos jos jos jos ,,
niin koko kansa saisi töitä,
työtä kaikille
ei kyseltäs jäsen kirjaa,
eikä työpaikka kiusasta olisi
savustuksineen
se kaikki loppuisi,
kekkosen filosofiaa, täystyöllisyys suomeen,,,
"kekkosen filosofiaa, täystyöllisyys suomeen,,,"
Muistatko, kuinka se oli silloin Kekkosen aikaan ja missä olit silloin työssä?
Minä olin, mutta muistan, kuinka maatalous, siis ne kotitilat meni jakoon etupäässä vanhimmalle pojalle ja muu porukka poistui, tietenkin pakosta, jopa ulkomaile, lähinnä Ruotsiin, josta useimmat eli lopun elämänsä siellä Slussenin siltojen alla, kuten myös Hesassa.
Sitten koin minäkin sen työttömyyden , mutta nohevana tyttönä huolin kaikki tarjottavat työt, vaikka työkkäri tarjosikin vaihtoehtoa, että en olisi hakemassa mitään, mutta minähän olin ja sainkin. Siivojana ja keittiöapulaisena. Hyvin kelpasi minulle, koska silloin sain hyödynettyä sitä ansiosidonnaista päiväraahaani, pitäen vain huolta, että määrätty ajanjakso ei ylity ja alkaisi uusi laskenta siihen jollain siivojan palkalla.
Vihdoinkin pääsin näihin kunnallisiin ja Valtionvirastoihin, joissa oli paljonkin työpaikkoja, mutta määräaikaisia kaikki .
Onneksi eläkeikäni oli lähellä ja luovuin suosiolla työn hausta, jotan voin nauttia hyvää eläkettäni, että jaksoin olla työelämässä ja nyt kaiken kruunaa myös leskeneläkkeni.
No olipa se hyvä asia että puoliso kuoli.
Korven naakka kraakkuu.
Katsotaan kuinka käy,
pahalta näyttää ristiriita puolueitten keskuudessa,
toisaaltaan
turvetuotantoa EI saa suomesta lopettaa, siitä pitää pitää kynsinhampain kiinni,
suomessa pitää säilyttää omavaraisuus,
vihreät ja sdp joutaa mennä meneisyyteen,
oikeat voimat hallituksiin, täystyöllisyys suomeen,
Turve säilytettävät, kehnompaa pottoiainetta ei ole, kasvuturpeena hyvä, päästöt yhtäsuuret mitä liikenne, siirtymäkausi paikallaan.
älä horise,
mitä järkeä on suomesta lopettaa turpeentuottaminen,
kun sitten sitä tuodaan venäjältä rekka kaupalla jatkuvasti,
idiotismi pitää lopettaa heti suomen politiikassa,
turetta tarvitaa kaikkialla maataloudessa,
meinaatko että maatalouskin pitää suomesta lopettaa,
jo on hulullua politiikaa,
omavaraisuus suomessa pitää säilyttää,
idioottimaiselle politiikalle on tultava heti loppu !
Joskus 80 -luvulla hiihtämässä Lapissa sattui kohdalle turve Kammi kyllä siinä olisi turvenuijat yöpynyt paremman puutteessa.
"maahanmuuttajataustaiset ajettaisi maasta pois."
Pertikki, mikä puolue tätä haluaa?
Tanskassa sitä haluaa sosiaalidemokraatit.
Kuka vastustaa maahanmuuttoa, etenkin pakolaisia !
En kysynyt sitä.
"maahanmuuttajataustaiset ajettaisi maasta pois."
Mikä puolue?
Tietäähän sen,,kuna naiset asialla, hetihän se menee "tukkanuottasille" ja arvovaltakysymykseksi koko asia.
Elvytyspaketin käsittely ?
https://demokraatti.fi/perustuslakivaliokunta-kokoontuu-paattamaan-eun-elpymispaketista-klo-11-30/
Valiokunnan päätös
https://www.verkkouutiset.fi/eun-elvytyspaketti-halkaisi-perustuslakivaliokunnan-kahtia/#43bffa83
Paperittomat siivottava ja kerjurit pois .
Turvetta on tuotettava, on huvä reservi lämmitykseen ja sähköntuottoon.
Punikit ja pipertäjät pidettävä pois kovasta päätöksenteosta, kun on yhteisestä edusta kysysys.
Niin,,mietitään nyt sitten sitä ketkä pölvästit ovat äänestäneet nuo punikit ja viherpiipertäjät "valtaan" - mitäpä kotimaasta, mitäpä huolta meillä tulevana valtiona suuressa liittoumassa.
Kyllä Saksa ja Ranska huolehtivat.
(verojen keruun)
Viherpiipertäjät ja punikit pois päätöksen teosta, haukut puolueita hallituksessa, miksei sitten voida haukkua Hitler uusnatseja.
On myöhäistä jo Hitlerin haukkuminen. Eikös ole jo 75vuotta kun ampui päähän itseään?
"Uusnatsi" lätinät Suomessa hölmön puheita, muutamasta hörhöstä ei kannata kenenkään välittää yhtään mitään.
"Pertikki"
Olin huomaavani äsken telkkarissa, että Presidentti Niinistö käytti sanaa:
Natsional.
Ärade Lottor...
H.
Oikeisto haukkuu vasemmistoa komunisteiksi, komunismi kuoli lähestulkoon koko maailmasta, Viherpiipertäjät Vihreät on lähellä nousta Saksan suurimmaksi puolueeksi.
Uusnatsit onko se edes ideologiaa Halla-aho Suomen sisulainen Supon luokituksen mukaan äärioikeisto uusnatsinen liike.
Suomessa Vihreät ei ole mikään ääriliike puolue, vihreät syntyi luonnonsuojelu liikkeestä eikä mistään rasistisesta aatteesta.
Populismi syntyi Veikko Vennamosta, ei Veikko ajatellut äärioikeistoa eikä Soinikaan.
Koijärveläiset ovat vain muisto pipertäjien alkuräjähdyksestä, toivotaan iltalaskuun politiikan näyttämöltä, niin paljon ahdinkoa heiltä luvassa.
Mitä ahdinkoa, tarkoitat ilmasto suojelua, harmistunut kun Trumppilainen ilmasto olisi ollut miellyttävämpää hiilipitoista keuhkoille.
Älä ihmeessä vedä natsikorttia aina esiin, se kyllästyttää.
Jos hallitus kaatuu niin on kova paikka.
En minä ainakaan keksi millainen hallitus saisi asiat kuntoon.
Nuo veronkorotukset varsinkin yrittäjille ovat kummallisia.
Olen pannut merkille pitkän elämäni varrella että vastuussa oleva hallitus tulee aina epäsuosioon oltuaan vallassa.
Pertikin persukammoon voisi olla hyvä lääke päästää persut päättäjiksi.
Epäilen että eivät olisi suosituin puolue kovin kauan.
PS on uusfasistien ja natsien Esikunta. Joukot on kentällä tihutöitä tekemässä.
Höhlät äänestää niitä.
Vimmenen uutinen
Saarikko uhkaa lähteä hallituksesta,
todellakin jos SDP tyhmyyttään ei käsitä esm. turpeen tutannon tärkeyttä suomessa, ym. änkyrää tyhmää edustaa SDP suomen vahingoksi.
Turve on tekosyy, mitätön juttu kokonaisuudessa.
Keskusta haluaa oppositioon, sille ei merkitse ulkoisesti hyvin toiminut hallitus, yksi syy on kannatus, ihmettelen miksi kannatuksella merkitystä tässä vaiheessa.
Keskusta kyllästynyt muihin puolueisiin ? Ei tuosta saa selvää !!!
Voihan turve olla kokonaisuutta ajatellen vähäpätöinen asia.
Mutta synnyinseudullanikin hyvin moni sai elantonsa turpeesta ja monella muullakin paikkakunnalla.
Mielestäni turpeen alasajon olisi voinut tehdä hitaammin.
Miksi pitää olla ensimmäinen päästöjen suhteen, riittäisi kun pysytään muiden mukana.
Ei se mitään auta vaikka julistettaisiin pannaan kaikki mummon mökkien lämmitys, turpeet ja kaikki autoliikenne.
Kukaan ei edes huomaisi, muuta jatkaisivat entiseen malliin, korkeintaan saataisiin kunniamaininta hyvästä ilmaston suojelemisesta.
Olen sitä mieltä että kaikkien maailman maiden asia ilmaston muutos on, ei pelkästään suomen.
Kyse oli hallitusta alas ajosta, turvetuottajat taitavat lopulta kiirehtiä itse kun turve lopulta väistyy tällä vuosikymmenellä, päästöt kuulemma samat liikenteen päästöjen kanssa, turpeella hyviä käyttötarkoituksia muussa kuin lämmönlähteenä.
Ei Suomi ole edellä kävijä päästöjen vähentämisessä EU:a, asukas suhteessa suomalainen tuottaa päästöjä enemmän mitä Kiinalainen henkeä kohti, eilen selasin läpi maitten tuottamat päästöt.
"Ei Suomi ole edellä kävijä päästöjen vähentämisessä EU:a, asukas suhteessa suomalainen tuottaa päästöjä enemmän mitä Kiinalainen henkeä kohti, eilen selasin läpi maitten tuottamat päästöt."
Typerä vertaus
Tiedätkö mitä edelläkävijä tarkoittaa, EUa Suomi tuskin keskitasoa päästöjen suhteen.
Maapallo on kokonaisuus, kun otetaan rajat pois niin silloin lasketaan päästöjen tuottajat eritavalla.
Suomi kuuluu maihin jotka kuluttavat maapallon luonnonvaroja huomattavasti yli keskiverto maan.
Tietysti Kiina maana tuottaa päästöjä eniten, se on tietysti eri juttu kuin henkeä kohti.
Ne ovat kusiaiskokoa norsun rinnalla, Suomen päästöt ja on hullua pitää kultamitalikisoja päästöistä.
Sitäpaitsi viimeisten vuosien tilastoissa on Suomi kolmas Euroopassa, mitä tulee päästöjen vähentämiseen: ykkönen Tanska , toinen Iso-Britannia kolmas SF vain prosentin vähemmän kuin Iso-Br.
Joten olemme tehneet ihan tarpeeksi!
Kiinassa on valtavat alueet, joissa eletään kuin meillä joskus 50-60 -luvulla. Härät vetää auroja riisipelloilla eikä kännykkää ja autoa vaihdeta parin vuoden välein. Kylässä on yksi kuorma-auto.
Suurkaupungit on eri asia.
Henkilöä kohden saastaisuus on pakostakin vähäistä.
Kiina tuottaa 1/3 -osan pallon päästöistä, kun USA vain 1/8.
Joo näin on, riippuu millä mitataan, maapallo on yhteinen, valtiot erilaisia monelta kantilta.
Afrikka maaosana on vähäinen päästön tuottaja, Eurooppa on tiheästi asuttu, luonnon varoja kulutetaan eri tavalla maittain.
Jos vaadittaisiin jokaiselle maalle samanlaiset standardit niin kuinka kävisi rikkaille maille.
Kuitenkin ilmasto on pelastettava ettei lämpene liikaa, jos mennään rajan yli on mahdoton tehdä oikein mitään. Tämä koskee ennenkaikkea jälkipolvia siinä mielessä vihreät on oikeassa, nyt on samaa mieltä muutkin.
Typerä persu 19:25 asialla. Persun mielestä totuus on "typerää".
Nimi merk.
Kiinassa ja Intiassa about väestöä yhtä paljon. Katsos sieltä tiedostostasi paljonko on eroa näiden kesken päästöissä ja sijoitus per henkilö.
Turpeen ilmastovaikutus on kivihiiltäkin pahempi. Jos turvetta verotettaisiin kuten muita fossiilisia polttoaineita, sen vero olisi yli kymmenkertainen.
Turpeen tuottajilla on ollut lokoisaa. Turpeen tuki on paisunut vuosi vuodelta, kun taas muiden fossiilisten polttoaineiden verotusta on kiristetty.
Mistä tulee sanonta " turvenuija "
Osaatko kuvailla minkä näköinen ?