Meinasin vetästä pitsan väärään kurkkuun ku näin marinin leipäjonon joka alko kauppapuistikolla ja loppu johonki toisen kadun toiseen päähän,näky oli ku Leningradissa!
Vaasassa kahden korttelin mittaiset leipäjonot!
14
80
Vastaukset
- Anonyymi
Vaasassa on alkanu massiivinen asuntokeinottelijoiden ylösnosto kertomalla että joku paterifirma on tehny hyvän kuulosen aiesopimuksen uudesta akkutehtaasta ja tää kuulemma pitäis pelastaa Vaasan asuntomarkkinat romahdukselta vaikka Kauppapuistikkokin on täynnä tyhjiä liikekiinteistöjä joita yritetään buukata jollekki valopäälle!
- Anonyymi
Aluksi silmääni pisti että jonossa oli aivan tavallisia matti meikäläisiä ja pariskuntia ku jossain mielenosoituksessa,en nähny poliiseja paikalla ,tuntui tuo marssi menevän melko rauhanomaisesti ja turvaväleistä viis veisaa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aluksi silmääni pisti että jonossa oli aivan tavallisia matti meikäläisiä ja pariskuntia ku jossain mielenosoituksessa,en nähny poliiseja paikalla ,tuntui tuo marssi menevän melko rauhanomaisesti ja turvaväleistä viis veisaa!
Onko siellä Hesassa tällasia marsseja?En oo nähny sitte 80 luvun näin aktiivista väkeä?
Henki oli kova ja juhlakulkuekki eteni melko reippaasti kevät auringossa.Ilmapalloja en nähny! Anonyymi kirjoitti:
Onko siellä Hesassa tällasia marsseja?En oo nähny sitte 80 luvun näin aktiivista väkeä?
Henki oli kova ja juhlakulkuekki eteni melko reippaasti kevät auringossa.Ilmapalloja en nähny!Pellejä sä näet kun hallitus istuu
t. avaaja
- Anonyymi
Patonki lipsahti pyllyyni ku näin työttömän.
- Anonyymi
Tää on kyllä ihan uus ilmiö täälläpäin!Ite maksoin ja söin pitsan vaimoni kanssa joka oli myös haltioitunut kulkueen laajuudesta ja mun piti sitä ihan pidätellä ettei menny ite jonon hännille!
- Anonyymi
Kun ei rahat riitä
- Anonyymi
Tilanne on hyvä, kun saa leipää jonottamalla... ainakin vielä...
- Anonyymi
Marin erittäin onnellinen tilanteesta
- Anonyymi
Kyllä niillä kaikilla oli isot pussit täynnä jotain elintarvikkeita,mutta en mä niistä mitään tiiä ku oon tehnyt duunia koko ikäni vaikka mun hommat ei ookkaan mitään heikkojalkasten hommaa!
- Anonyymi
On se niin kaunista
- Anonyymi
Höpöjuttuja taas. Marin saattaisi onnistua jopa lyhentämään leipäjonoja, jotka ovat oikeistohallinnolla kasvaneet häpeällisen pitkiksi, mutta KEPU laittaa kampoihin ja sen mukaan työttömän ansioista pitäisi päin vastoin leikata. Tuskin ne jonot ainakaan sillä lyhenee.
Huvittavaa, että Suomeen oikeiston johdolla Holkerin hallituksesta asti luotu köyhä kurjallisto yritetään sälyttää SDP:n ja Marinin kontolle, mutta hyvä, että pidätte asiaa esillä.
Vaasan sunnallakin ja siellä taantuvilla lakeuksille kannattaisi huomata, ettei oikeisto ole todellisuudessa huolissaan maaseudun ja muun periferian kuolinkorinoista. Maailtamuutto on iso bisnes isojen kasvukeskusten gryndereille, joiden takuumiehenä taitaa toimia jo KEPUkin. - Anonyymi
Eikö muka yhtään kellään vaasalaislela ole omistuksessaan kameralla varustettua kännykkää?
Helsingistä on julkaistu sadoittain kuvia leipäjonoista, mutta Vaasan väki ei saa edes sitä yhtä valokuvaa otettua. - Anonyymi
Leipäjonot niin kaunistaa katukuvaa Marin mukaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän622858Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1262541Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli21789Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on81772Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi171544En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa601429Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.3201387On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711164- 221131
- 811091