Kirottu Kepu petti jälleen

Turpeesta oli kyse ja hidastus on menossa. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007947241.html
2552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Millä tavalla se petti? Lupasiko Keskusta sinulle kaatavansa hallituksen? Enpä usko.
Näin ollen kaikki on ok. Kepu ei pettänyt.
Sinun älysi ja ymmärryksesi petti, mutta sehän on persulle hyvin tyypillistä. Ei se ole Keskustan syy.

Äänestä
  • Olette osittain oikeassa.

    Olisi kohtuutonta odottaa, että kepu ei alistuisi vihervasemmiston tahtoon.

    Vihervasemmisto pyyhkii kepulla lattiaa... Homma menee tähän tapaan:
    1. Vihervasemmisto esittää täysin kohtuuttomia vaatimuksia.
    2. Kepu alkaa kitisemään.
    3. Vihervasemmisto esittää vielä kohtuuttomampia vaatimuksia.
    4. Kepu alkaa ulisemaan.
    5. Viime hetkillä vihervasemmisto tuo enää vain kohtuuttomat vaatimukset.
    6. Kepun apinalauma iloitsee ja hyväksyy ja kehuu miten hyvä paketti.
    (7. Vihervasemmisto pitää vappubileet, joissa riittää juttua kepulaisten loputtomasta typeryydestä.)

    Verratkaa tilanteeseen ulkomailla:
    1. Ketku kauppaa suomalaiselle rihkamaa kalliilla hinnalla.
    2. Suomalainen sanoo, ettei osta.
    3. Ketku tarjoaa entistä enemmän rihkamaa entistä kalliimmalla.
    4. Suomalainen käskee ketkun häipyä.
    5. Ketku "antautuu" ja kyynelsilmin tarjoaa suomalaisille ison kasan rihkamaa enää melko kalliilla.
    6. Suomalainen luulee saavansa alennusta, maksaa ja poistuu paikalta tyytyväisenä myhäillen ja kertoo kaikille, miten teki hyvät kaupat.
    (7. Ketku järjestää kekkerit sukulaisille, jossa yhdessä mässäilevät ja nauravat suomalaisten loputtomalle typeryydelle.)

    Äänestä

  • Minustakin kepu oli ainut joka välittää Suomen talouden tilasta - vieläKIN 1,5 miljardia yli kehyksen jäi puoliväliriihen tulos (v.2023.)
    EU tukipaketti aivan kohtuuton mihin italia ja espanja saa työnnettyä yli 300 miljardia, mikä on yli 100x Suomen saama summa.
    Talouden pelastuspaketti ko. maille - ei koronalla mitään tekemistä

    Äänestä

Nyt viherkommunistit yrittää selittää tappiotaan :))

Äänestä
  • Kepuhan se tässä hävisi. Ja tulee häviämään vielä paljon mokoman pelleilyn takia. 2 prosenttia on tulevissa vaaleissa tiukassa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kepuhan se tässä hävisi. Ja tulee häviämään vielä paljon mokoman pelleilyn takia. 2 prosenttia on tulevissa vaaleissa tiukassa.

    Miten kepu hävisi, kirjoita vähintään 500 sanainen ainekirjoitus aiheesta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miten kepu hävisi, kirjoita vähintään 500 sanainen ainekirjoitus aiheesta.

    Annoit stadilaiselle viherkommunistille hyvän ainekirjoituksen aiheen, lisäpisteitä voi antaa SETAveteraanille vielä siitä, jos se osaa sisällyttää aineeseen vähintään 3 kertaa sanan "pieruvako".

    Äänestä

Pysyykö sinulla päästökauppatavoitteet mielessä vappumarssilla?

"työn orjat zorron yöstä nouskaa" :)

Äänestä

Vasemmistoliiton menestystä juhlitaan vappuna !

Äänestä

Vasemmistoliiton lippu korkealla !

" kenen joukoissa seisot, kenen lippua kannat "

Äänestä
  • Syväkyykky maalaisliiton edessä kannattaa aina.

    Äänestä

Vasemmistonaiset veivät keskustaa taas vasemmistolaisempaan suuntaan.

Äänestä

Marin esitti, että sovittuja menoja lisätään 1,75 miljardia euroa. Keskustan viikon teatterin jälkeen sovittuja menoja lisätään 1,4 miljardia euroa. Lisäksi korotetaan ennalta sopimattomia veroja 150 miljoonaa euroa.

Viikon itkupotkuraivareiden jälkeen Marin tinki tavoitteistaan kokonaista 200 miljoonaa euroa. Ja sai Saarikolta siunauksen vaalikauden pitkästi yli 40 miljardin euron lisävelasta.

Että kuka tässä häpäisi itsensä ja puolueensa? Ai niin, seuraavaksi Saarikko siunaa myös lisämiljardit Italiaan. Mafiosot ovatkin jo ihmetelleet missä viipyy ja ehtineet jo vaatia lisää kertaluonteisia lahjoja.

Äänestä

Suomi on mukana EU:N ilmastotavotteissa.
Turvetta energiana käyttää enää Suomi Ja Irlanti. irlannilla on suunnitelma
lopettaa 2028, mutta se nopeuttaa turrpeenpolton alasajoa siitäkin..

Äänestä
  • 5 tuntia. Kiina täyttää Suomen kaikki ilmastopäästöt
    Eikä peräänny
    Kompuolueen päätös
    Ei kysytä Irlannilta

    Äänestä

Aikamoinen näytelmä. Saarikko puhui talouden tasapainosta, kehyksen pitämisestä ja työllisyystoimista, mutta kun kiukuttelun jälkeen hänelle luvattiin tukea turvetuotantoa, niin muulla ei oikeastaan ollutkaan väliä.

Kepu on nurkkakuntainen siltarumpupuolue loppuun asti. Toivottavasti se loppu tulee mahdollisimman pian.

Äänestä

Ei vain teatteria. Minielokuva myös, kuvaus nykypolitiikasta. Unohda ja jatka Get over it

Tarina kaiken unohtamisesta ja mitä sitten seuraa

Pääosissa mm. Marin ja Vanhanen tien päällä https://youtu.be/J63xdXsbhoo

Sivuosa: tarkkaavainen katsoja voi löytää filmistä kepun

Uutuus, katsojia vasta yli 30 000 tällä kanavalla
Laaja levitys muuallakin

Äänestä

Saarikko hoiti asiat hyvin. Sekös aiheuttaa oppositiossa epätoivoista nieleskelyä.

Äänestä
  • Kerropa missä kohtaa meni asiat hyvin!

    Äänestä

Vasemmistonaiset saivat kaikki vaatimuksensa läpi,
keskusta ei saanut mitään.

Äänestä

Voiko kukaan enää edes leikillään väittää, etteikö Kepu pettäisi aina?

Äänestä

Turvetuottajat tulevat saamaan kymmeniä miljoonia tukea verorahoistamme, joten ei tainnut keskusta pettää vaan pelastaa turvetuottajia.

Persuille kova isku, kun ovat ottaneet turveräkytyksen populisminsa kärkeen kuntavaalien edellä.

Äänestä

Ollikainen vaatii kivihiilenkäytön lisäämistä.

Äänestä

Kepu petti taas. Aina.

Äänestä

Kirotut kepuloiset. Ei niiltä mikään onnistu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Turpeesta oli kyse ja hidastus on menossa. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007947241.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu