käteen verottomana turvetuottajille, tuottajallahan on koko perhe eukkokin mukana,elikkä 150000-200000e koko pesueelle,.kyllä kelvannee,, lähteä rekkamarsille esplanaadille,,
samanlaisen tuen kai saanevat veitsiluodon työttömätkin,,
niin muodoin 70 miljoonan tuki 172 miljoonan verohelpotus turpeelle ti´etää ilmaston saastumisen lisäystä,muta se komensoidaan kuulema metsien suojelulla joka vähentää hakkuita ja verotuloja,,
temmotta
samanlaisen tuen kai saanevat veitsiluodon työttömätkin,,
niin muodoin 70 miljoonan tuki 172 miljoonan verohelpotus turpeelle ti´etää ilmaston saastumisen lisäystä,muta se komensoidaan kuulema metsien suojelulla joka vähentää hakkuita ja verotuloja,,
temmotta
Vastaukset 61
Vanhimmat
onneksi Patasuo on suojelussa,,
hi
mullinlihan kysyntä laskee kun grillajat lopettaa ja siirtyvät pizzan paistoon, joten mullikaisille myös tuotantotukia entisen päälle lisää,,
temmotta
"Kapinakenraali" Saarikkolla oli onnistunut pukuvalinta riihen päätteeksi. Musta surupuku kuten hautajaisissa on tapana yllä pitää.
Ruumiinkieli vielä ylen aamu-uutisissa tasolla jota seuratessa vain mietti että purskahtaako tuo itkuun? Teatterin kielsi edelleen vaikka onneton meni möläyttämään aikaisemmin saman minkä Kurvinen sitä ennen pariinkin kertaan eli sen, että tässä pyritään pääsemään eroon apupuolue leimasta eroon riihen kautta.
Kepu on vihervouhottaja nro1. Kepu on hallituksen sätkyukko, Narri.
ja,,passaapi siinä sitten kaasutella piispalle ja vastaant tullessa sivuikkunasta meikäläiselle nyrkkiä huidoa,,
temmotta
mutta oothan sinäkin 40v hyvääsanomaa levitellyt agenttisi..
temmotta
seon muuten jännää jos perheessä lasten kuullen jostain hlöstä puhutaan pahaa, niin sen huomaa lapsesta, kun tulee käymään,,
temotta vain
ja aikuisista osa tuntemattomia itselle se naurettavin piirre koko ilmiössä.
"Makkosen ja Mustolan otin konnulle töihin niille m3 jotka Vapolle möin, enhän minä nyt muuten,, sinä tulit kaivurisi kanssa konnulle yöllä saadessasi pluvan piispalta,,siltä 3-firmasta potkastulta,,
..kuin hai laivaa..Kellon ympäri?
dse vai häämmästytti,kun olit kaivurisi ajanut Makkosen kaivurin viereen ettei hytin ovi sopinut aukenemaan,oiskaii siin 600 ha suolla ollut isommallekin isännälle väljyyttä koneelleen,,
jo silloin 1 kerran tuli mieleeni, että onkohan "palikat miten..
isolla porukalla.
no, ei edes droonikuvaa uutisessa turverekkarallista Hkiin?
,,pystyynkö teidä pitää veronmaksajain rahoilla elättää, hox hox "Veitsiluotolaiset ottakaa erkit esimerkkiä,,
ai niin, unohdin, että turvegrynnärit pitää´is "kouluuttaa uuteen amattiii,,
hehe x 1000 heheeetä,,
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a2d74dc9-95ec-4f6a-b2f2-f4c5bf3dfafe
Kärsämäkisiä seassa.
ei näy elokapinan porukkaa tien tukkeena.
Jos oli...LITS...minä luulen...LÄTS...ettei tuo porukka...LITS...painanu jarrua...LÄTS?
"Yhtä tyhjän kanssa" - Turveukkojen viesti Lintilälle kehysriihen turpeelle osoitetuista almuista. Sen alasajon jälkeen.
Mitenkäs tuossa niin pääsi käymään että persu kansanedustaja toimi turpeen puolustajien kasvona ja Lintilä altavastaajana sen jälkeen kun kepu tappeli 8 päivää sitä ennen kehysriihessä mm. turpeesta??
Persut vastusti turpeen alasajoa kuten vastusti keskustakin. Esim. Vanhanen joka ei ensin aikonut viedä työryhmän esitystä turpeen veronkorotuksista budjettiriiheen perusteluineen sille, miksi ei esim. ettei aines- ja tukkipuuta osteta poltettavaksi jne. Sitten kääntyi paita ja Vanhanenkin suorastaan vaati turpeen nopeutettua alasajoa. Kun se sitten osoittautui huonoksi ratkaisuksi asian ja kannatuksen korjaamiseksi alkoi teatteri kehysriihessä turpeen puolesta.
Keskustalaisilta tulee nopeasti vastapallo Peltokankaan puheille muuten koko kehysruuhi turpeen suhteen on vesittymässä keskustalaisten osilta?
Taisi olla persujen laskelmoitu tempaus kuntavaalien alla koko rekkaralli?
Kurvinen juoksi jo hätiin..
EU se Suomen turvetta alas ajaa ei Suomen hallitus. Hyvä mies tämä Kurvinen..
Yksi kovimmista keskustan pyrkyreistä tuleva ministeri samasta syystä. Missä Kärnä kun ei ole naamansa esille tuomassa turpeen puolesta? Se toinen tohelo.
Sipulin lehmäkaupoissa sotemarkkinoita oltiin avaamassa kansainvälisille pörriäisille hintana maakunnista tällä kertaa hintana oli turve?
Kulmuni, Saarikko, Kärnä, Kurvinen siinäpä se taisi olla keskustan "eliittijoukot" ja kun Vanhanen vielä jättäytyy syrjään niin johan on mahtava edustus keskustalla?
Ja nyt vuorostaan iltalehti. Ei sanaakaan Peltokankaasta joka mesosi live-lähetyksessä turpeen puolesta puhujien kasvoina keskustalaiset paskasateiden kohteina. Korvaajaksi edelliselle keskusta Kurvisineen suurine hätineen turpeen puolesta.
Iltalehti löi kepua kuin vierasta sikaa koko kehysriihen ajan ja sen jälkeenkin joten jospa se oli vuoro siirtyä tukemaan kepua? Sitten vain hys hys koko mielenosoitus maton alle ettei persut hyödy siitä kuntavaaleissa.
EI ole intoa keskustalla sotia eu:ta vastaan tuossa asiassa kuten metsien hakkuiden kohdilla tekivät ja tulevat tekemään. Lintilä kädet pystyssä ei voi mitään kun eu sanoo sitä ja tätä turpeesta. Fiksumpi olisi näytellyt edes tämän päivän kuinka kepu tukee aloitetta turpeesta uusiutuvana luonnonvarana.
Ja vihreät nauraa aloitteelle (IS:ssa meneillään olevassa livessä).
Persujen projekti ja iltalehti antoi sille juuri keskustan kasvot ilman sanaakaan persuista. Hyh hyh..
Joo.
Liikenne palaa kymmenen hujakoilla normaaliksi keskusta hommasi tukipaketin turpeelle.
Siinä iltalehden versio kokonaisuudessaan mielenilmauksesta. Viesti mikä käytiin helsingin kirkonkylälle viemässä..no siitä iltalehti ei muistanut sanoa sanaakaan.
ei kerkiä turveukot kehäkolmosen rajaa ylittää matkalla pohjoseen kun media enempi vähempi lakaisi jo koko mielenilmaisun maton alle. Kunhan samat turveukot sen huomaa pysähdettyään ensimmäisen kerran huoltoasemalle tankkaamaan autot ja kuskit eivät he asiasta riemastu.
P.kangas repii p..rseensä ja "tuo tuntojaan julki" facessa jne. kunhan huomaa kuinka iltalehti antoi mielenilmaisulle keskustan kasvot.
"Mielenosoituksella turveyrittäjät vaativat turvetta luokiteltavaksi uusiutuvaksi energiaksi" - Tuossa kaikki.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a2d74dc9-95ec-4f6a-b2f2-f4c5bf3dfafe
Kurvisen nimi mainittu kuusi kertaa plus kuva ja persut,,no persut mainittiin nolla kertaa.
"Mielenosoituksella turveyrittäjät vaativat turvetta luokiteltavaksi uusiutuvaksi energiaksi"
****************************************************
"Keskustan Kurvinen vakavalla mielellä: "Hätä on suuri"
”Tämä on näyttävä mielenilmaisu”
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen seurasi vakavalla mielellä turvealan mielenilmausta.
– Tämä on näyttävä mielenilmaisu, ja on perusteltua tulla Helsinkiin turverekkojen kanssa. Hätä on suuri. Turve ei ole vain jotain pahaa poltettavaa maaseudulla, Kurvinen sanoi Iltalehden haastattelussa.
Kurvinen kommentoi myös hallituksen tällä viikolla päättyneitä neuvotteluja, joissa hallitus pääsi myös sopuun turvetuottajien ja turvetuotannon tukemisesta.
Vääntö turpeesta oli yksi riihineuvotteluiden hankalimmista ristiriidoista. Turpeelle on tulossa lisätukea yhteensä 70 miljoonaa euroa ja sen verotus muuttuu.
Turpeen verottoman laitoskohtaisen käytön alaraja on tarkoitus nostaa 5 000 megawattitunnista (MWh) 10 000 MWh:iin, jolloin verollista tuotantoa olisi vain tämän tason ylimenevä osa.
– Sieltä tulee reilu tukipaketti turpeelle, Kurvinen sanoo."
******************************************************
On se hienoa kuinka turvealan ihmisten sanomisia ja tuntoja iltalehti julkaisi artikkelissaan mielenilmaisun päätteelsi. Tai siis..Ei sanaakaan, ei ensimmäistäkään kannanottoa esim. turpeen tukipaketista tms. turveukkojen puolelta ääneen päästessä yksinomaan Kurvinen.
Kävivät haistattamassa keskustalle tukipaketteineen pitkät ja kun siitä poiki uutinen missä Kurvinen kasvoillaan kehuu kuinka keskusta sai turpeelle tukipaketin niin eihän ne hyvää tykkää.
Demarit voisi liittyä suosiolla vihreisiin.
"Valtio ja kunnat aiotaan määrätä hankkimaan huomattava määrä sähköautoja – uusi laki voimaan jo kesällä
Hallitus ehdottaa säädettäväksi uutta lakia, joka lisäisi vähä- ja nollapäästöisten ajoneuvojen osuutta julkisen puolen ajoneuvo- ja liikennepalveluhankinnoissa huomattavasti"
https://www.is.fi/autot/art-2000007950765.html
Anonyymi
30.04.2021 08:44
"Yhtä tyhjän kanssa" - Turveukkojen viesti Lintilälle kehysriihen turpeelle osoitetuista almuista.
Anonyymi
30.04.2021 11:07
Kävivät haistattamassa keskustalle tukipaketteineen pitkät ja siitä poiki uutinen missä Kurvinen kasvoillaan kehuu kuinka keskusta sai turpeelle tukipaketin
Iltalehti viis veisaa maalaisten asioista , telkkarissa pyörivä Farmi kisakin sen näyttää , ei sanaakaan siitä. Onhan se paljon tärkeämpää kertoa mitä kullakin Kardashanilla milloinkin on yllään. Ja , oletko aina kuorinut perunan väärin.
Ei mitään tukiaisia turpeeseen, sakot voisi antaa ilmaston turmelemisesta, eihän tavan työläinen saa mitään avustuksia, potkut perseelle ja pieni työttömyys avustus jota kepu ja persut ja kokoomus yrittää vieläkin heikentää.
Onko sillä tavan työläisellä satojen tuhansien omakustanteiset työkalut joiden arvo mitataan romurautakiloissa?
On varmaan omat menot niin kun turvenuijallakin, kuka on käskenyt ostaa satojentuhansien koneita ilmaston pilaamiseen ei varmasti kukaan, kärsiköön nahoissaan, konkurssiin vaan, ei tukiaisia.
Ja turpeen nostajatko sitä turvetta polttaa vai ovatko he vain sen turpeen nostajia ja roudaajia niille jotka sitä polttaa? Jos vihreät olisivat iskeneet turpeen sijaan maa- tai metsätalouteen siellä helsingissä olisi käynyt tänään kepulaiset maajussit traktoreidensa kanssa. Juuri se jengi jonka jälkikasvu ajaa kylillä pilistä satojen sadan tonnin traktoreilla ja jotka saa korvaukset jos sattuu sato menemään v..tuiksi. Eikä sillä kertaa Lintilä olisi nostanut käsiään pystyyn että se on voi voi menkääpä kotia siittä vaan marssinut eduskuntatalolle jussien kanssa vaatimaan vihreiden päätä pölkylle ja "hiukan" enemmän kuin 50th per lurjus.
Kokeileppa yhteiskunnan loinen saisitko aikaiseksi vielä edellsitä aneemisemman provon?
Joo. Turveurakoitsija tarktoreillaan on tällä hetkellä Suomessa se, joka sulattaa napajäätiköitä jne. mutta ei naapurin maajussi traktoreineen sen enempää kuin motokuskitkaan tai metsäpeltoviljelijät ojituksineen jne.
Kuka on käskenyt valmistaa satojentuhansien koneita , häh ?
Ketä syytetään sitten kun salmonellat alkaa jylläämään kanaloissa ja navetoissa koska turvetta ei saa käyttää kuivikkeena .
Mistä kukkien ja vihannesten kasvattajat saavat kasvualustan puutarhoihinsa ?
Miksi väenväkisin osa kansasta haluaa kateuksissaan lopettaa maataloustuotannon tästä maasta ?
Miksei sinne korvien väliin vieläkään mahdu ettei viljelijät ole keksineet tukiaisia ? Oliko ihan pakko aikoinaan mennä euuhun ja nyt sitten jatkuvasti pelonsekaisin tuntein odotella mitähän sieltä seuraavaksi tulee !
Metsänomistajana sanon , jos metsätkin menee unionin vallan alle , sillon meni metsät myyntiin , ei enää yhtään direktiiviä enää ! Ja kun sukua ei metsät kiinnosta , niin se on sitten sitä myöten selvä.
P.s Joku aika sitten oli juttu jossain että multa uhkaa loppua maailmasta , kas siinäkö vihrpiipertäjille seuraava ilmastojutska ?
Metsät vaan valtion omistuksiin, eikä noita turpeita ole ennenkään tarvinnut vihannesten kasvatukseen, antaa turvesuot olla rauhassa, täysi epäonnistuminen kun soita ojitettiin ja muka sinne puuta kasvamaan, noille tuho hommille pitäisi vielä tukiaisia maksaa, täysi tuho tulevaisuudelle.
Et sitten vissiin ole tietoinen kuinka suurissa kasvihuoneissa kaikkea kasvatetaan ?
Tuki, tuki, tuki, on se outoa , se tuki mikä vähääkään liittyy maaseutuun . on pahasta mutta kaikkialle muualle annettavat tuet onkin sitten hyväksyttäviä ! Selitä miksi ?
Ei voi käsittää että se katkeruus mitä osoitetaan maalaisia kohtaan , jatkuu ja jatkuu .
Mitä ihmettä sillä ajetaan takaa , antakaa hyvänen aika viljelijäväestön tehdä työtään rauhassa , eiväthän he kenenkään kiusaksi tilojaan viljele .
et sinä metsiä pane sileex, MHY ei anna hakata,kuin päätehakkuu-kuvioita johon sitten metsitys, joko luonto,tai taimet ne sitten metsittää,,
niin ne "tuet pitää maksaa että Suomen pohjoisen ilmastossa kasvanut on kilpailukykyinen esm Tanskalle jossa satoa saa 2-3 kertaisesti suomen hät hätää 1 satokertaa vastaan, tahtoo vain olla ett "logistiikka ottaa osansa niistä tuista ei maatalous,,
Mitä luulet, pitäisiköhön sinun gretan ihailijan miettiä onko sanavalinnat sato ja sen korjaaminen ihan fiksua? Varsinkin kun kaltaisesi puupeltoviljelijät joiden vihreät arvot tarkoittaa yksinomaan paljonko saat metsistä tuottoa tehometsätalouden kautta ovat punainen vaate?
Tuulivoimalle stoppi on se ihana ihminen se Greta metsät nurin p..rkeleen vihreät kun märättää eurot metsään jne. Loogista..
Asumistuet suurin.sitte työttömyyskorvaus.telakkatuet laivantekoon.yritystuet investointiin(sitä saaneet turpeen nostajatki.kuljetustuet ym.maatalous pienimpiä tuen saajia! Ei täällä veroparatiisissa kukaa pysty mitään tekeen iliman tukia!!!!
Ja mitenhän mahtaa käydä vuokra-asuntomarkkinoille jos poistetaan asumistuki jonka jälkeen esim. tukien varassa eläjät saa muuttaa paperinkeräyslaatikkoon tms? Bisneksiltä katoaa pohja jonka jälkeen vuokrabisnes ei jotenkin kummassa houkuta sijoittajia. Työttömyyskorvaus vastaavasti on lakisääteinen perustoimeentulotuki josta "nauttii" mm. eläkeputken poiston jälkeen ikäihmiset jotka eivät koskaan työllisty tulotaso vain romahti. Hallituksen työllistämistempauksen jälkeen eläkkeellepääsyn vaikeuttaminen ollessa yksi hallituksen suurista saavutuksista kortistossa on jatkossa entistä enemmän työkyvyttömiä jotka eivät koskaan tule työllistymään. Sipilän aktiivimalli leikkasi lakisääteisen perustulon alarajan alapuolelle ja hupsista, kelalta loppui määrärahat kun yksi kelan virkailija palautti summan minkä toinen virkailija leikkasi työllistävän vaikutuksen kohdistuessa kelaan joka joutui palkkaamaan valtavasti lisäväkeä käsittelemään aktiivimallin lippusia ja lappusia.
No enhän minä panekkaan metsiäni nurin , vaan myyn melkein kaiken pois , riittää jo meikäläiselle pakko sitä pakko tätä jutut. En todellakaan aio ruveta joka toinen vuosi raportoimaan hiilidioksidi pitoisuuksista, vai mitä ne olikaan , eeuulle . Ja sitoutumaan
30 . ksi vuodeksi toiseen unionista tulevaan komentoon . Kovasti brysselissä ollaan suunnittelemassa lisää juttuja liittyen Suomen metsiin ! Täällähän annetaan kaikki periksi ja viherpiipertäjät taputtavat kätösiään.
Mitä jos tyytyisit jatkossa trollaamaan aiheilla joista tiedät edes hitusen? Sen verran raskaasti meni metsään Suomen tapellessa kepuministerin kautta verissäpäin EU :n kanssa sen suhteen paljonko se metsiään hakkaa ja mitä sen hiilinielut ovat jne jne.
Jos Suomi alkaa nikottelemaan elvytyspaketin kanssa voi se EU alkaa taas miettimään että mitenkäs se nyt menikään, olisikohan ne puunpolton päästöt sittenkin rinnastettavissa fossiilisten polttoaineiden päästöihin hmmm?? Sitten olisi Suomipoika kusessa.
Luen kyllä Maaseudun Tulevaisuuden , koska se mulle tulee ja tiedän komission ehdotuksista metsiin liittyen. Tapelkoon ne jotka haluaa ilmastohyötyanalyysien ja metsänkäyttötapojen raportointien kanssa jos siihen pisteeseen menee.
Luulenpa jotain tietäväni metsäasioista 40 vuotta metsiä omistaneena .
Taksonomia ym. ehdotukset on ehdottomasti saatava torpattua , muuten koittaa kovat ajat metsänomistajille .