Pakon puolustajat eivät tunne nykyistä peruskoulua tai lukiota, niiden haasteita ja nuorten tavoitteita.
Palstan pakkoruotsin puolustajat eivät tunne koulujen realiteetteja, heillä ei kontakteja nuoriin
8
78
Vastaukset
- Anonyymi
Ette tunne nykyistä peruskoulua tai lukiota.
On selvää, että pakkoruotsi syö yhden pitkän kielen - sitä luetaan yhteensä yli puoli vuotta lukion kautta edetessä. Yli puoli vuotta! Siinä opiskelisi jo jotain muuta, mielekkäämpää.
A-kieliä jätetään kesken (yleensä koska kieltenopettajakin toivoo näin), mutta nekin, jotka lukevat A-kieltä peruskoulun loppuun jättävät sen arvosanan todistuksesta - koska se laskisi keskiarvoa. Isoissa kaupungeissä hyvien lukioiden keskiarvorajat ovat yli yhdeksän. Kilpailu on kovaa. - Anonyymi
Nykylukio on todella paljon raskaampi kuin lukio, jota nykyiset aikuiset kävivät. Muu kuvitelma on turhaa nostalgiaa. Esimerkiksi nykynuorten tutkielmat ovat sen tasoisia, että ennen niitä tehtiin vasta yliopistolla seminaarivaiheessa.
Kuulin äskettäin kympin oppilaan sanovan, että hänen on lukiossa luovuttava toisesta A-kielestä. Kolmeen kieleen ei riitä paukut.
Opiskelijat joutuvat nyt lukion alusta asti miettimään, mitä kirjoittava, sillä näillä aineilla on keskeinen merkitys pyrittäessä yliopistoon.
Uusi ainereaali on huomattavasti vaativampi kuin vanha yleisreaali. Siihen panostetaan sekä lisäkurssein että maksullisin koulutuksin.
Lisäksi tavallisen kiitettävän oppilaan mahdollisuus saada ällä harvinaisemmasta A-kielestä on olematon. Koska laudaturien suhteellinen osuus kirjoittajista on aina sama, ne menevät kielikoulujen opiskelijoille ja natiiveille - näitä molempia on kirjoittajissa huomattavan paljon.
On tuskastuttavaa käydä keskusteluja täällä, missä pakkoruotsia puolustavilla ei ole mitään käytännön tuntumaa lukiokoulutukseen ja opiskelijoiden todellisiin haasteisiin. - Anonyymi
Tieto-taito ja jatkuva teknologinen kehitys on avain menestykseen, viennin kasvuun ja hyvinvointiin.
Korkealle jalostetuista tuotteista saa parhaan hinnan. On pysyttävä teknologian ja muun tieteellisen tutkimuksen kärjessä. Ilman englannin hyvää hallintaa putoaa kärryiltä hetkessä.
Nämä palstan kärryiltä pudonneet pakkoruotsittajat ja englannin merkitystä halveeraavat tahot ovat juuri niitä kärryiltä pudonneita ja epärehellisiä palkkatrolleja. - Anonyymi
Ihan turhaa hehkuttelevat pakkoruotsia. Riesa mikä riesa.
- Anonyymi
Ei pakkoruotsilla ole mitään tavoitteita.
Se on vain suomalaisille tehty rasite, jolla nostetaan ja ylläpidetään vähemmistön ylemmyydentuntoa. - Anonyymi
Ilman kontaktia nuoriin ei ole edellytyksiä käydä kielikeskustelua.
- Anonyymi
Pakkoruotsi on vain suomalaisille tehty rasite, jolla nostetaan ja ylläpidetään vähemmistön ylemmyydentuntoa.
- Anonyymi
Ja sen myötä puuttuu kaikki
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25145449Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3911300Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21910926Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389745Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858558Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2516588Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03240Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302279- 401867
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261560