Pakkoruotsijatkumo RKP:n käsialaa: 1920-50-luvuilla RKP esti pakkoruotsin purkamisen

Anonyymi

Englantia haluttiin pakkoruotsin sijaan jo 1920-luvuilla. Sota-aikoja lukuunottamatta pakkoruotsitusta vastaan taisteltiin kaiken aikaa, monissa puolueissa.

7

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jopa Helsingin yliopistossa suomenkielinen opetus alkoi lisääntyä vasta talvisodan kynnyksellä.

    • Anonyymi

      Englanti olisi pitänyt nostaa ruotsin tilalle jo 1920-luvulla.

      • Anonyymi

        Helsingin yliopisto on virallisesti kaksikielinen.
        Rehtorin tai yhden vararehtorin lisäksi yliopistossa tulee olla vähintään 15 virassa toimivaa ruotsinkielistä professoria.
        Ruotsinkielisille on mittavat, huomattavasti oman väestösuutensa ylittävät kielikiintiöt lääketieteeliseen, oikeustieteelliseen ja historian laitokselle, joihin on päässyt suomenkielisiä osastoja pienemmillä pisteillä.
        Ruotsinkielisiä on ilmeisesti ollut myös muissa tiedekunnissa, mutta koko opiskeluaikana en muista kuulleeni yliopistolla yhtä ainoaa sanaa ruotsia, ei edes yliopiston ns. vanhan kuppilassa tai Porthanian ruokalassa.


    • Anonyymi

      Melkoinen historia. Puretaan ruotsipakko. Suomen kieli ja suomalaisuus tulee vahvistumaan ja säilymään...

    • Anonyymi

      Pakko olisi pitänyt purkaa heti itsenäisyyden alussa.

      • Anonyymi

        Suomen kouluihin tuli pakkoruotsi vasta 70-luvun alussa. Opetusministeri Johannes Virolainen teki poliittiset lehmänkaupat RKP:n kanssa ja siitä maksamme hamaan maailman tappiin asti koska muiden puolueiden kansanedustajat on voideltu hiljaisiksi ruotsalaisten säätiöiden rahoilla.


    • Anonyymi

      Opiskelijoiden oikeusturva on olematon pakkoruotsin kohdalla. Ihmisiltä jää todella tutkinto ruotsia vaille valmiiksi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4173
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      40
      2704
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2609
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe