Pakkoruotsijatkumo RKP:n käsialaa: 1920-50-luvuilla RKP esti pakkoruotsin purkamisen

Anonyymi

Englantia haluttiin pakkoruotsin sijaan jo 1920-luvuilla. Sota-aikoja lukuunottamatta pakkoruotsitusta vastaan taisteltiin kaiken aikaa, monissa puolueissa.

7

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jopa Helsingin yliopistossa suomenkielinen opetus alkoi lisääntyä vasta talvisodan kynnyksellä.

    • Anonyymi

      Englanti olisi pitänyt nostaa ruotsin tilalle jo 1920-luvulla.

      • Anonyymi

        Helsingin yliopisto on virallisesti kaksikielinen.
        Rehtorin tai yhden vararehtorin lisäksi yliopistossa tulee olla vähintään 15 virassa toimivaa ruotsinkielistä professoria.
        Ruotsinkielisille on mittavat, huomattavasti oman väestösuutensa ylittävät kielikiintiöt lääketieteeliseen, oikeustieteelliseen ja historian laitokselle, joihin on päässyt suomenkielisiä osastoja pienemmillä pisteillä.
        Ruotsinkielisiä on ilmeisesti ollut myös muissa tiedekunnissa, mutta koko opiskeluaikana en muista kuulleeni yliopistolla yhtä ainoaa sanaa ruotsia, ei edes yliopiston ns. vanhan kuppilassa tai Porthanian ruokalassa.


    • Anonyymi

      Melkoinen historia. Puretaan ruotsipakko. Suomen kieli ja suomalaisuus tulee vahvistumaan ja säilymään...

    • Anonyymi

      Pakko olisi pitänyt purkaa heti itsenäisyyden alussa.

      • Anonyymi

        Suomen kouluihin tuli pakkoruotsi vasta 70-luvun alussa. Opetusministeri Johannes Virolainen teki poliittiset lehmänkaupat RKP:n kanssa ja siitä maksamme hamaan maailman tappiin asti koska muiden puolueiden kansanedustajat on voideltu hiljaisiksi ruotsalaisten säätiöiden rahoilla.


    • Anonyymi

      Opiskelijoiden oikeusturva on olematon pakkoruotsin kohdalla. Ihmisiltä jää todella tutkinto ruotsia vaille valmiiksi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      116
      7577
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      7493
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      145
      5173
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4859
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4603
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      90
      4292
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      119
      4113
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1851
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1629
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      274
      1500
    Aihe