Melkoinen tonttu. Saa joka vuosi reilusti yli 2000 euroa tilille palautuksina.
Nyt sanoi että laski veroprosenttia että pitäisi tulla siinä tuhat euroa.
Mikä järki?
Työkaveri ei halua palautuksia
6
241
Vastaukset
- Anonyymi
Urpo on maksaa liikaa veroja valtiolle liian suurella pidätys prosentilla!
- Anonyymi
Parempi olisi muuttaa prosentit niin, että tulis hiukan maksettavaa. Ei ole kivaa, kun sinun omia rahojasi pantataan ja maksetaan takaisin vasta vuoden jälkeen.
- Anonyymi
Nyt ymmärrän, miksi peruskouluun vaaditaan talousasioiden opettamista.
- Anonyymi
Veronpalautus = olet antanut valtiolle halpaa lainaa
"Mätkyt" eli jäännösvero = olet saanut valtiolta halpaa lainaa
Jokaisen oma valinta, haluaako olla lainanantaja vai -ottaja. Itse voisin ottaa joka vuosi pienet mätkyt, mutta tähtään nollatulokseen ja käytännössä joka vuosi tulee muutama euro takaisin päin.
Niin tai näin, 4-numeroiset palautussummat kertoo lähinnä taloudenhallinnan puutteesta. - Anonyymi
Mitenkäs aloittaja valitsee, saat kolme vaihtoehtoa miten palkka maksetaan:
1) saat 2000€ käteen kerran kuussa, ja seuraavan vuoden lopussa 2400€ lisää.
2) saat 2200€ käteen kerran kuussa.
3) saat 2400€ käteen kerran kuussa ja seuraavan vuoden lopussa joudut maksanaan 2400€ korottoman lainan takaisin valtiolle.
Sinä ilmeisesti valitset vahtoehdon 1, mutta järkevät ihmiset joko 2 tai 3 (jos taloudenpito on hallussa). - Anonyymi
Minä ole aika varma, että niitten joukossa, jotka haluavat veronpalautuksia on myös paljon pikavippien ottajia ja velkakierteessä olevia. Ensin lainaavat rahansa korottomasti valtiolle, sitten ottavat 40% korolla lainaa koronkiskureilta. Mahtavaa talouden hallintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2676218- 496111
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?925794Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k405102Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524794Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2244135Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43971- 1513656
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393242Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283153