Halla-ahon mukaan Suomen taloutta voisi vahvistaa veronkevennyksillä – HS:n haastattelemat professorit tyrmäävät väitteen. Halla-aho uskoo veronkevennysten vähentävän työttömyyttä. Taloustieteilijöiden mukaan veronkevennykset eivät silti rahoittaisi itseään vaan heikentäisivät julkista taloutta.
Sitähän me Haittasuolaiset haluammekin, saadaan hallituksia nurin kun eivät ota meitä mukaan ja vaikka ottavatkin niin ei me siellä pysytä kun se vaatii vastuunkantoa.
Museomestaajakin kotoutui Haminaan, siellä aina ystävä. Lindelöfin stibendillä veronmaksajilta perskutarallojen ajamana.
Kuka kotouttaisi perussuolaiset Kotkaan
14
149
Vastaukset
- Anonyymi
Haittasuolaisten Vappu viissatanen Tavio tukiolta;
Perussuomalaiset vaatii, että Suomen tulisi tehdä koronaelvytystä keventämällä veroja.
Puolueen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio sanoi puolueen tiedotustilaisuudessa maanantaina, että Suomessa voitaisiin toteuttaa ostovoimaelvytystä esimerkiksi antamalla 500 eurolla kasvatettu työtuloverovähennys. - Anonyymi
Kansanedustaja Mari Rantanen (ps) sanoi viestinnästä, että ihmiset arvostavat sitä, jos kerrotaan ja tunnustetaan jonkin asian menneen pieleen.
Suomalaiset ovat odottaneet jo pidemmän aikaa perussuolaisilta edustajan esittämää omakohtaista viestintävastuuta.- Anonyymi
Perussuolatut ovat tehneet sellaisen keitoksen, jossa sokerin ja suolan suhde on täysin pielessä. Sen tietää siitä, että Justiina Hallavako kärsii enenevässä määrin hiusrajan siirtymisestä kohti niskavilloja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perussuolatut ovat tehneet sellaisen keitoksen, jossa sokerin ja suolan suhde on täysin pielessä. Sen tietää siitä, että Justiina Hallavako kärsii enenevässä määrin hiusrajan siirtymisestä kohti niskavilloja.
Körtti look varapuhejohtaja mies testamenttaa bonnarin mestarille jolla varmistetaan immokuutsa look ja pääminsteriys Haitallispuolueelle
- Anonyymi
Perussuomalaiset kertovat, että heidän tavoitteenaan on tehdä perussuomalaisista Kotkan suurin puolue , on mistä valita, kts perlooks.
Per Looks -kuvagallerian ehdokkaiden äänimäärät.Perussuomalaisten ehdokkaista tehty netin kuvagalleria Per Looks kohautti.
Mukana myös Kotkan oma poika IDA Stenholm.. Persuista eronnut ja karannut kun Arton erotitte, pitäkää tunkkinne. Tunkki hyväksyttiin takaisin vaalipalikka Kekkosen kannattamana ehdokkaaksi.
https://is.mediadelivery.fi/img/658/b97a4c3b31da41c3b9dcd17c08e4725a.jpg - Anonyymi
Muutama poiminta 2017 Kunnollisvaali tuloksista
Ent persu, liigaan pelaamaan lähtenyt Merivirta, Mertsu KESK 31 ei valittu
Tunkki Stenholm ps 13 ei valittu
Hirvonen, Arto E324 13 ei valittu - Anonyymi
Aikovatko persut vaalien jälkeen kiistää sen tuloksen, väittää vaaleja väärennetyiksi ja persujen vaalivoittoa varastetuksi ja järjestetäänkö kunnissa aseellisia yhteenottoja persujen toimesta, vaalituloksen kumoamiseksi ja persujen julistamiseksi vaalien voittajiksi?
Supo: Äärioikeistolaisen terrori-iskun valmistelusta on saatu viitteitä – suurimmat uhat tällä hetkellä ovat äärioikeisto - Anonyymi
Uusi Haittasuolainen ps, Mikko Haaksluoto Karhuvuori. Ulostaa itseään vaalien edellä ilmaismainoksella yleisön osastoilla. Kehuu Kierolan Slummia (Karkkari) hyväksi asuinalueeksi.
Itsensä pinnalle saaminen ja massasta erottuminen on vaikeaa näin vaalien alla pitää puhua haitta maahanmuutosta ja joululauluista.Kenen puoluetukea juot sen lauluja laulat Kevät virtenä koulujen lopuilla. - Anonyymi
Sehän riippu rofessorin ideologiasta. Vasemmalla mahdollisimman korkeat verot ja oikealla matalat tukevat työllisyyttä ja hyvinvointia. Koska maa on palkkavetoinen, on aika selvää, että käteen jäävä osuus kasvaessaan ruokkii kysyntää ja parempia valintoja. Korkeat verot taas elättää pummeja ja muita. Tässä yhteydessä EI puhuta oikeasti sosiaalista apua tarvitsevista.
- Anonyymi
Persujen syntysanat lausuttiin 1959
SUOMEN PIENTALONPOIKIEN PUOLUEEN OHJELMA
(Vahvistettu Kiuruveden puoluekokouksessa 29-30.11.1959
Suomen Pientalonpoikien puolueen puoluekokous on
kootakseen pientalonpoikien, vapaitten työmiesten ja todellisten pienyrittäjien hajallaan olleen maan suurimman kansanvaltaisen voiman,
estääkseen maan suurimman väestöryhmän keskuudessa Ideologisilla perusteilla sekä propagandalla ja rahalla vanhojen puolueitten kautta johdetun tuhoisan hajoitustyön ja kiihoituksen taisteluun toinen toisiansa vastaan ja
toteuttaakseen väistämättömän kehityksen kasvattaman asioiden hoidon ja vastuun kansanvaltaisen haltuun oton maan suurimman.
henkisesti ja taloudellisesti yhtenäisen - väestöryhmän omiin käsiin perustuslakiemme tarkoituksen mukaisesti päättänyt hyväksyä maan suurimmalle kansanvaltaiselle väestöryhmälle seuraavan Suomen Pientalonpoikien puolueen varsinaisen kansan todellisen puolueohjelman.
Puolueemme näkee, että pientalonpoikia, vapaita työmiehiä ja todellisia pienyrittäjiä painaa ja uhkaa rahan ja valtion kasvava mahti
Tästä syystä puolueemme katsoo
että jokaisella on oikeus ihmisarvoon ja siunaukselliseen äidinrakkauteen,
että jokaisella on oikeus kotiin ja turvattuun toimeentuloon,
että raha ja valtio ovat vain välikappaleita, mutta eivät itsetarkoitus eivätkä kansan sortamista varten,
että rakkaus on voimakkaampi kuin viha, mistä syystä puolueemme vastustaa väkivaltaa ja sotia,
Erityisesti on maamme ylläpidettävä ja kehitettävä hyviä suhteita sekä tervettä taloudellista kanssakäymistä naapurimaiden ja varsinkin suuren itäisen naapurin Neuvostoliiton kanssa- Anonyymi
On yhdestoista hetki luoda todella suureksi Suomen pientalonpoikien ja vapaiden työmiesten sekä todellisten pienyrittäjien puolue maan suurimman ja terveimmän väestöryhmän hyväksi ja koko kansan menestykseksi.
-vähentää maaseudun naisten työtaakkaa ja parantaa heidän olosuhteitaan,
-maaseudun äitien lomien kaikille järjestämisessä on siirryttävä sanoista tekoihin,
-luoda onnellisia koteja ja raittiita kansalaisia ja toteuttaa toimenpiteitä, jotka tähtäävät näihin päämääriin.
- Anonyymi
Puheenjohtajaksi valittu Purna on ensimmäisen kauden kansanedustaja Kirkkonummelta, josta myös Kymsoten alasajaja Jorma Haapanen..
Purra ei silti ollut puolueessa tuntematon hahmo. Monille soinilaisille kyllä, mutta ei niille, jotka olivat tulleet puolueen toimintaan mukaan Jussi Halla-ahon, keskustelupalsta Homma-forumin ja maahanmuuttoa koskevan keskustelun kautta. Useampi perussuomalainen kertoo joko tunteneensa Purran tuolta ajalta tai tietäneensä, että Purra liikkui näissä piireissä.
Keskiviikkokerho oli Helsingissä kokoontunut maahanmuuttoa käsittelevä keskustelukerho, jonka toiminnassa olivat Purran lisäksi mukana myös esimerkiksi Halla-aho ja väistynyt puoluesihteeri Simo Grönroos.
Kerholla oli myös tiiviit kytkökset kiihkokansalliseen Suomen sisu -järjestöön.
Puoluesihteeri Arto Luukkanen. Luukkanen haastoi istuvan puheenjohtajan Simo Grönroosin ja voitti hänet äänin 706–397.
Hän on kirjoittanut useita kirjoja Venäjästä.
Kolmas varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkynen. Tynkkynen voitti äänestyksessä kansanedustaja, eduskunnan varapuhemies Juho Eerolan, joka oli hoitanut kolmannen varapuheenjohtajan tehtävää tähän asti.
Purraa kovemmat aplodit saivat kuitenkin puoluesihteeriksi valittu Arto Luukkanen sekä uudet toinen ja kolmas varapuheenjohtaja, Mauri Peltokangas ja Sebastian Tynkkynen. Molempia vastaan on nostettu syyte kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Lisäksi Tynkkysellä on samalla rikosnimikkeellä kaksi tuomiota. - Anonyymi
On Riikka Purnalla porukka kivireessä vedettävänä.
Somessa persut huutavat miten sotilaita ei saa lähettää Afganistanin. Saman aikana puolue ei äänestänyt siitä vastaan Eduskunnassa kun asiasta päätettiin.
Vähän sama kävi Kreikan tukipaketin ja taksiuudistuksen kanssa. Julkisesti vastustetaan ja sitten painan "Jaa" nappia. - Anonyymi
Hankala sanoa kuka tämmöistä asiaa hoitaisi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset25217397Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18012358Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El706150MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny214975Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään694965Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.314074Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta893644Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja243626NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun413151Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463119