Sitä jaksaa aina uudestaan ihmetellä ja pohtia sitä, että joku ihminen on paljon mielenkiintoisempi kuin toiset ja sitä ihan tuntee sellaista erityistä vetoa. Niitä on ainakin allekirjoittaneella hyvin harvassa. Ihmisestä tulee hyvin kotoisa ja magneettinen olotila. Mikähän on se syy ja miksi se on niin, siis ihan jos yrittää syvemmin miettiä ja monelta kantilta.
Syvimmän olemuksen ja olotilan tutkinta
4
50
Vastaukset
- Anonyymi
Enimmäkseen samankaltaisuus, joka sitten tuo sen tuttuuden ja turvallisuuden tunteen? Se on se samankaltaisuus ei erilaisuus, mikä vetää puoleensa.
- Anonyymi
Ihmiset ovat oikeasti erilaisia
Toiset ovat tylsiä
Jotkut positiivisia
Eräät valittavat joka asiasta
Kateellisia löytyy, mutta eivät myönnä
Varsinkin suomalaiset, kaikki erilaisia
Metsäläisiä enimmäkseen
- Anonyymi
Jaappa, en osaa kyllä sanoa.
Olen kyllä enemmän huomannut että mun "syvemmänstä olotilasta" ei paljon naiset kiinnostu että kyllä aika pintatasolla liikutaan jos vaikutuksen haluaa tehdä, enkä puhu nyt vain ulkonäöstä vaan sen olemuksen pitää olla sellainen miehinen ja aikaansaava.
Mutta tollaisilla syvällisillä ajatuksilla joita kyllä multa löytyy ei ole yhtään naista isketty, päinvastoin on ajattu naiset pois.
Toki on näitä miehiä jotka osaa hyvin feikata syvälliset ajatukset, sitten vain jotain mustaa päälle, kajaalia silmäkulmaan ja "synkistelemään" tai esittää muutama filosofinen sanonta.
Mutta silloinkaan kyse ei ole mistään "syvällisyydestä" vaan tuosta ulkoisesta olemuksesta ja siitä mitä se muka viestii.
Olisko siitä kyse kuitenkin lopulta? - Anonyymi
En vastaa kysymykseen, mutta kerron ajatuksen jonka aloitus herätti ensimmäisenä mieleen.
Uskon, että jokaisesta ihmisestä löytyy näköaloja, kerroksia ja syvyyksiä. Ajattelen niin, että jokaisessa elävässä ihmisessä on tämä sisäinen puoli olemassa. Toinen asia on, kuinka kokonaisvaltaisesti kosketuksissa ihminen on omaan mielenmaisemaan ja vaikka olisi joutunut (syystä tai toisesta) sulkemaan itseään joltain sielun osin ne kaikki syvyyden on olemassa ja löydettävissä.
Sellainen ihminen, joka on pystynyt pitämään itsensä maailmalle auki (riippumatta vastoinkäymisistä) ja on kosketuksissa omaan sisäiseen maailmaan vetää puoleensa niitä, joilla sama potentiaali sisällä. Sellaisen ihmisen seurassa on helppo olla.
Sellaiset pinnalta viileät kiehtoo näitä ulospäin lämpimiä, koska heissä vetoaa se löytämätön salaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam25514257Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu637235Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2047035Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä425054K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1114829Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754694Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos804415PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194381Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754142Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023938