Mitkä olisi ehdot jos antaisit lainaa?

Anonyymi

Hei!
Jos antaisit yksityiselle tasan 12kk kuluessa takaisin maksettavana 15 000e lainaa niin mitkä olisi ehdot? Paljonko haluaisit takaisin ?

Tilanne on se, että minä tarvitsen pikaisesti todella tärkeään asiaan 15 000e
ja olen valmis maksamaan takaisin 12 kk päästä kokonaan sen summan mistä sovimme. En kuitenkaan mikään narkomaani tai alkoholisti ole, että tarvitsen rahaa hinnalla millä tahansa, mutta olen valmis maksamaan takaisin todella hyvän summan jos tässä vaikeassa tilanteessa saa joltain lainaa.

Takaisinmaksussa ei tule ongelmia sillä minulla on takuu varmasti iso summa rahaa, mutta saatavilla vasta seuraavana vuonna. Pystyisin siis kerrallaan jopa maksaa koko summan takaisin.

Jos tosissaan joku kiinnostuu niin kertokaa vaikka kommenteissa millä ehdolla lainaisit niin katsotaan meneekö minun mahdollisuuksien yli.

13

76

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "minulla on takuu varmasti iso summa rahaa"

      Tästä takuusta haluaisin nyt aluksi selvityksen. Eli mitä helposti rahaksi muutettavaa antaisit lainan takuuksi?

    • Anonyymi

      Olen yrittäjä ja meidän firman liikevaihto on viimeiset 2-3 vuotta pyörinyt noin 100k-300k välillä. Olemme nyt tänä vuonna allekirjoittaneet sopimuksia jotka nostaa meidän liikevaihto arvioiden mukaan jo heti ensimmäisen vuoden aikana kymmeniin miljooniin. Tiedän, että tuosta ei vielä melkein mitään selkene, mutta tarkemmin voisin kertoa ja keskustella kun tavataan tai vaikka jossain yksityisellä chatilla?

      • Anonyymi

        "Olemme nyt tänä vuonna allekirjoittaneet sopimuksia"

        En voi myydä sopimuksianne siinä tapauksessa, että et maksa lainaa takaisin. Lainan vakuudeksi tarvitaan jotakin KONKREETTISTA ja arvokasta, jonka lainan antaja saa kaupaksi helposti siinä tapauksessa, että lainan saaja ei maksa lainaansa.


    • Anonyymi

      Pystyn myös bonuksena tarjoamaan hyvälle rakennusmiehelle työpaikkaa hyvällä hyvällä palkalla.

    • Anonyymi

      Takuuvarmasti saat pankista edullista lainaa, jos tilanne on se, mitä täällä sepität.

      • Anonyymi

        Pankistakin saisi varmasti... itse en henk.koht syistä halua ottaa pankista lainaa.


    • Anonyymi

      Jos minulla olisi tuollainen summa lainata, niin lahjoittaisin. Olet niin hyvä ja rehellinen. Maksaisit takaisin sitten jos pystyisit ja haluaisit. Jos et, niin ollaan molemmat silti onnellisia.

    • Anonyymi

      Miksi aina pitää olla huijausta? Ymmärrän sen kyllä, että netissä on niin saatanasti liikkeellä huijareita, mutta kai nyt yksi tuhannesta voi puhua totuutta, kysyä ja muutenkin keskustella ilman taka ajatuksia ?
      Tässä vaan oli tarkoitus kysyä jos olis henkilö jolla on tuo summa saatavilla ja on kiinnostunut tuplaamaan sen vuoden aikana.

      kaikki muut tarkempi keskustelu ja sopimukset jne. oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten jolloin voi tehdä jo lopulliset päätökset.

      • Anonyymi

        "oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten "

        Missä asut? Kasvotusten keskustelu on hankalaa, jos lainan antaja asuu Turussa ja lainan ottaja Inarissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten "

        Missä asut? Kasvotusten keskustelu on hankalaa, jos lainan antaja asuu Turussa ja lainan ottaja Inarissa.

        Pk seudulla


    • Anonyymi

      tämän viikon perjantain mennessä on vielä tarvetta, mutta sen jälkeen en tarviikkaan enään lainaa...

    • Anonyymi

      Laitan tähän vielä , että olen valmis maksamaan 30 000e takaisin 12 kk kuluessa jos tosissaan joku kiinnostuu ja onnistumme hoitaa tämän asian viikonloppuun mennessä. Tämä 30 000 summa kuitenkin ihan maksimi.

      • Anonyymi

        Miten kukaan voi olla niin pöljä, että ihan tosissaan kuvittelee saavansa lainan ventovieraalta ihmiseltä ilman minkäänlaista todellista vakuutta? Vai trollaatko vain?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      55
      4787
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      254
      3534
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      270
      3362
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      288
      2603
    5. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      36
      2533
    6. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      143
      1799
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      35
      1738
    8. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      260
      1735
    9. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      24
      1385
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1155
    Aihe