Mitkä olisi ehdot jos antaisit lainaa?

Anonyymi

Hei!
Jos antaisit yksityiselle tasan 12kk kuluessa takaisin maksettavana 15 000e lainaa niin mitkä olisi ehdot? Paljonko haluaisit takaisin ?

Tilanne on se, että minä tarvitsen pikaisesti todella tärkeään asiaan 15 000e
ja olen valmis maksamaan takaisin 12 kk päästä kokonaan sen summan mistä sovimme. En kuitenkaan mikään narkomaani tai alkoholisti ole, että tarvitsen rahaa hinnalla millä tahansa, mutta olen valmis maksamaan takaisin todella hyvän summan jos tässä vaikeassa tilanteessa saa joltain lainaa.

Takaisinmaksussa ei tule ongelmia sillä minulla on takuu varmasti iso summa rahaa, mutta saatavilla vasta seuraavana vuonna. Pystyisin siis kerrallaan jopa maksaa koko summan takaisin.

Jos tosissaan joku kiinnostuu niin kertokaa vaikka kommenteissa millä ehdolla lainaisit niin katsotaan meneekö minun mahdollisuuksien yli.

13

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "minulla on takuu varmasti iso summa rahaa"

      Tästä takuusta haluaisin nyt aluksi selvityksen. Eli mitä helposti rahaksi muutettavaa antaisit lainan takuuksi?

    • Anonyymi

      Olen yrittäjä ja meidän firman liikevaihto on viimeiset 2-3 vuotta pyörinyt noin 100k-300k välillä. Olemme nyt tänä vuonna allekirjoittaneet sopimuksia jotka nostaa meidän liikevaihto arvioiden mukaan jo heti ensimmäisen vuoden aikana kymmeniin miljooniin. Tiedän, että tuosta ei vielä melkein mitään selkene, mutta tarkemmin voisin kertoa ja keskustella kun tavataan tai vaikka jossain yksityisellä chatilla?

      • Anonyymi

        "Olemme nyt tänä vuonna allekirjoittaneet sopimuksia"

        En voi myydä sopimuksianne siinä tapauksessa, että et maksa lainaa takaisin. Lainan vakuudeksi tarvitaan jotakin KONKREETTISTA ja arvokasta, jonka lainan antaja saa kaupaksi helposti siinä tapauksessa, että lainan saaja ei maksa lainaansa.


    • Anonyymi

      Pystyn myös bonuksena tarjoamaan hyvälle rakennusmiehelle työpaikkaa hyvällä hyvällä palkalla.

    • Anonyymi

      Takuuvarmasti saat pankista edullista lainaa, jos tilanne on se, mitä täällä sepität.

      • Anonyymi

        Pankistakin saisi varmasti... itse en henk.koht syistä halua ottaa pankista lainaa.


    • Anonyymi

      Jos minulla olisi tuollainen summa lainata, niin lahjoittaisin. Olet niin hyvä ja rehellinen. Maksaisit takaisin sitten jos pystyisit ja haluaisit. Jos et, niin ollaan molemmat silti onnellisia.

    • Anonyymi

      Miksi aina pitää olla huijausta? Ymmärrän sen kyllä, että netissä on niin saatanasti liikkeellä huijareita, mutta kai nyt yksi tuhannesta voi puhua totuutta, kysyä ja muutenkin keskustella ilman taka ajatuksia ?
      Tässä vaan oli tarkoitus kysyä jos olis henkilö jolla on tuo summa saatavilla ja on kiinnostunut tuplaamaan sen vuoden aikana.

      kaikki muut tarkempi keskustelu ja sopimukset jne. oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten jolloin voi tehdä jo lopulliset päätökset.

      • Anonyymi

        "oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten "

        Missä asut? Kasvotusten keskustelu on hankalaa, jos lainan antaja asuu Turussa ja lainan ottaja Inarissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten "

        Missä asut? Kasvotusten keskustelu on hankalaa, jos lainan antaja asuu Turussa ja lainan ottaja Inarissa.

        Pk seudulla


    • Anonyymi

      tämän viikon perjantain mennessä on vielä tarvetta, mutta sen jälkeen en tarviikkaan enään lainaa...

    • Anonyymi

      Laitan tähän vielä , että olen valmis maksamaan 30 000e takaisin 12 kk kuluessa jos tosissaan joku kiinnostuu ja onnistumme hoitaa tämän asian viikonloppuun mennessä. Tämä 30 000 summa kuitenkin ihan maksimi.

      • Anonyymi

        Miten kukaan voi olla niin pöljä, että ihan tosissaan kuvittelee saavansa lainan ventovieraalta ihmiseltä ilman minkäänlaista todellista vakuutta? Vai trollaatko vain?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      277
      5249
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      59
      4839
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      96
      3754
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2770
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      22
      2317
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1883
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      119
      1809
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1546
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1115
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      153
      1094
    Aihe