Mitkä olisi ehdot jos antaisit lainaa?

Anonyymi

Hei!
Jos antaisit yksityiselle tasan 12kk kuluessa takaisin maksettavana 15 000e lainaa niin mitkä olisi ehdot? Paljonko haluaisit takaisin ?

Tilanne on se, että minä tarvitsen pikaisesti todella tärkeään asiaan 15 000e
ja olen valmis maksamaan takaisin 12 kk päästä kokonaan sen summan mistä sovimme. En kuitenkaan mikään narkomaani tai alkoholisti ole, että tarvitsen rahaa hinnalla millä tahansa, mutta olen valmis maksamaan takaisin todella hyvän summan jos tässä vaikeassa tilanteessa saa joltain lainaa.

Takaisinmaksussa ei tule ongelmia sillä minulla on takuu varmasti iso summa rahaa, mutta saatavilla vasta seuraavana vuonna. Pystyisin siis kerrallaan jopa maksaa koko summan takaisin.

Jos tosissaan joku kiinnostuu niin kertokaa vaikka kommenteissa millä ehdolla lainaisit niin katsotaan meneekö minun mahdollisuuksien yli.

13

74

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "minulla on takuu varmasti iso summa rahaa"

      Tästä takuusta haluaisin nyt aluksi selvityksen. Eli mitä helposti rahaksi muutettavaa antaisit lainan takuuksi?

    • Anonyymi

      Olen yrittäjä ja meidän firman liikevaihto on viimeiset 2-3 vuotta pyörinyt noin 100k-300k välillä. Olemme nyt tänä vuonna allekirjoittaneet sopimuksia jotka nostaa meidän liikevaihto arvioiden mukaan jo heti ensimmäisen vuoden aikana kymmeniin miljooniin. Tiedän, että tuosta ei vielä melkein mitään selkene, mutta tarkemmin voisin kertoa ja keskustella kun tavataan tai vaikka jossain yksityisellä chatilla?

      • Anonyymi

        "Olemme nyt tänä vuonna allekirjoittaneet sopimuksia"

        En voi myydä sopimuksianne siinä tapauksessa, että et maksa lainaa takaisin. Lainan vakuudeksi tarvitaan jotakin KONKREETTISTA ja arvokasta, jonka lainan antaja saa kaupaksi helposti siinä tapauksessa, että lainan saaja ei maksa lainaansa.


    • Anonyymi

      Pystyn myös bonuksena tarjoamaan hyvälle rakennusmiehelle työpaikkaa hyvällä hyvällä palkalla.

    • Anonyymi

      Takuuvarmasti saat pankista edullista lainaa, jos tilanne on se, mitä täällä sepität.

      • Anonyymi

        Pankistakin saisi varmasti... itse en henk.koht syistä halua ottaa pankista lainaa.


    • Anonyymi

      Jos minulla olisi tuollainen summa lainata, niin lahjoittaisin. Olet niin hyvä ja rehellinen. Maksaisit takaisin sitten jos pystyisit ja haluaisit. Jos et, niin ollaan molemmat silti onnellisia.

    • Anonyymi

      Miksi aina pitää olla huijausta? Ymmärrän sen kyllä, että netissä on niin saatanasti liikkeellä huijareita, mutta kai nyt yksi tuhannesta voi puhua totuutta, kysyä ja muutenkin keskustella ilman taka ajatuksia ?
      Tässä vaan oli tarkoitus kysyä jos olis henkilö jolla on tuo summa saatavilla ja on kiinnostunut tuplaamaan sen vuoden aikana.

      kaikki muut tarkempi keskustelu ja sopimukset jne. oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten jolloin voi tehdä jo lopulliset päätökset.

      • Anonyymi

        "oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten "

        Missä asut? Kasvotusten keskustelu on hankalaa, jos lainan antaja asuu Turussa ja lainan ottaja Inarissa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "oli tarkoitus käydä läpi kasvotusten "

        Missä asut? Kasvotusten keskustelu on hankalaa, jos lainan antaja asuu Turussa ja lainan ottaja Inarissa.

        Pk seudulla


    • Anonyymi

      tämän viikon perjantain mennessä on vielä tarvetta, mutta sen jälkeen en tarviikkaan enään lainaa...

    • Anonyymi

      Laitan tähän vielä , että olen valmis maksamaan 30 000e takaisin 12 kk kuluessa jos tosissaan joku kiinnostuu ja onnistumme hoitaa tämän asian viikonloppuun mennessä. Tämä 30 000 summa kuitenkin ihan maksimi.

      • Anonyymi

        Miten kukaan voi olla niin pöljä, että ihan tosissaan kuvittelee saavansa lainan ventovieraalta ihmiseltä ilman minkäänlaista todellista vakuutta? Vai trollaatko vain?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      251
      6302
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      4998
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      96
      3897
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      258
      3357
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3009
    6. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      2934
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      220
      2562
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      270
      1930
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      38
      1475
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1385
    Aihe