EU-tukipaketti on suuri kusetus!

Anonyymi

EU:n perussopimus vaatii unionille tasapainoista budjettia sekä se estää velkaantumisen (artiklat 310 ja 311). Mutta nyt Sanna Marin ja kumppanit ovat päättäneet, että EU saakin ottaa lainaa niin paljon kuin haluaa ja että budjetti pysyy tasapainossa, jos vain jäsenvaltiot antavat kyseisille lainoille takauksen! EU siis ottaa lainaa ja jakaa rahat lahjoituksina konkurssikypsille Etelä-Euroopan paskamaille. Toisaalta EU:n perussopimus (artikla 125) vaatii olemaan vastaamatta toisten jäsenmaiden veloista ja siten olemaan lainoittamatta paskamaita suoraan tai olemaan takaamatta mitään EU:n rahalahjoituksia kyseisille paskamaille, mutta nyt tätä vedenpitävää perussopimuksen ehtoa yritetään kiertää artiklalla 122.2, joka sanoo seuraavaa: "Jos luonnonkatastrofit tai poikkeukselliset tapahtumat, joihin jäsenvaltio ei voi vaikuttaa, ovat aiheuttaneet tuolle jäsenvaltiolle vaikeuksia tai vakavasti uhkaavat aiheuttaa sille suuria vaikeuksia, neuvosto voi komission ehdotuksesta tietyin edellytyksin myöntää kyseiselle jäsenvaltiolle unionin taloudellista apua."

Mutta jokainen kalustetussa kodissa kasvatettu EU-johtaja ymmärtää, ettei massiivinen ja hoitamaton valtionvelka ole mikään "luonnonkatastrofi" eikä sellainen asia, johon "jäsenvaltio ei voi vaikuttaa". Koko tukipaketin taustalla on erityisesti paskamaa Italian uhkaus jättää valtionvelat hoitamatta ja mahdollisesti erota koko euroalueesta, jolloin Euroopan integroitunut pankkijärjestelmä tekisi valtavat tappiot, ja Saksa ja Ranska joutuisivat pääomittamaan pankkejaan jopa biljoonalla eurolla. Italian uhkaus on todellinen, sillä valtionvelka suhteessa BKT:hen on nousemassa tänä vuonna kestämättömälle 160% tasolle. Mutta Italian mafiamaiseen kiristykseen ei pidä suostua, sillä heidän tulee itse laittaa taloutensa kuntoon, alkaen veronkierron estämisestä ja työmarkkinoiden uudistamisesta. Suomalaisten tulee ilmoittaa, ettei Italia tarvitse meidän euroja vaan IMF:n neuvoja; antaa Super-Marion selittää veronalennussuunnitelmiaan ja lapsilisien korottamisia IMF:n tarkastajille.

P.S. Kun paskamaa Kreikka oli mennä vuosien velkarallin jäljiltä konkurssiin vuonna 2010, niin EU järjesti suuren tukipaketin erääntyvien velkojen maksuun, ja samalla turvasi eurooppalaisten investointipankkien saatavat. Kyseisen tukipaketin laillisuutta perusteltiin artiklan 122.2 mukaisella luonnonkatastrofilla! On siis selvää, että EU toimii laittomuuden tilassa ja että Suomen osallistuminen suunnitteilla olevaan perussopimuksen vastaiseen sekä koko unionion luonnetta muuttavaan tukipakettiin tulee estää.

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vuosisadan suurin puhallus

    • Anonyymi

      "Anna mulle viiskymppiä niin mä lupaan että saat ainakin kaks kymppiä viikon päästä"

    • Anonyymi

      Tälläisiä vajaa-älyisiä reppanoita kuten Marin on helpompi kusettaa kuin koiraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      39
      4289
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4057
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3705
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3551
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3527
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3341
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      84
      2906
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2616
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2324
    Aihe