EU:n perussopimus vaatii unionille tasapainoista budjettia sekä se estää velkaantumisen (artiklat 310 ja 311). Mutta nyt Sanna Marin ja kumppanit ovat päättäneet, että EU saakin ottaa lainaa niin paljon kuin haluaa ja että budjetti pysyy tasapainossa, jos vain jäsenvaltiot antavat kyseisille lainoille takauksen! EU siis ottaa lainaa ja jakaa rahat lahjoituksina konkurssikypsille Etelä-Euroopan paskamaille. Toisaalta EU:n perussopimus (artikla 125) vaatii olemaan vastaamatta toisten jäsenmaiden veloista ja siten olemaan lainoittamatta paskamaita suoraan tai olemaan takaamatta mitään EU:n rahalahjoituksia kyseisille paskamaille, mutta nyt tätä vedenpitävää perussopimuksen ehtoa yritetään kiertää artiklalla 122.2, joka sanoo seuraavaa: "Jos luonnonkatastrofit tai poikkeukselliset tapahtumat, joihin jäsenvaltio ei voi vaikuttaa, ovat aiheuttaneet tuolle jäsenvaltiolle vaikeuksia tai vakavasti uhkaavat aiheuttaa sille suuria vaikeuksia, neuvosto voi komission ehdotuksesta tietyin edellytyksin myöntää kyseiselle jäsenvaltiolle unionin taloudellista apua."
Mutta jokainen kalustetussa kodissa kasvatettu EU-johtaja ymmärtää, ettei massiivinen ja hoitamaton valtionvelka ole mikään "luonnonkatastrofi" eikä sellainen asia, johon "jäsenvaltio ei voi vaikuttaa". Koko tukipaketin taustalla on erityisesti paskamaa Italian uhkaus jättää valtionvelat hoitamatta ja mahdollisesti erota koko euroalueesta, jolloin Euroopan integroitunut pankkijärjestelmä tekisi valtavat tappiot, ja Saksa ja Ranska joutuisivat pääomittamaan pankkejaan jopa biljoonalla eurolla. Italian uhkaus on todellinen, sillä valtionvelka suhteessa BKT:hen on nousemassa tänä vuonna kestämättömälle 160% tasolle. Mutta Italian mafiamaiseen kiristykseen ei pidä suostua, sillä heidän tulee itse laittaa taloutensa kuntoon, alkaen veronkierron estämisestä ja työmarkkinoiden uudistamisesta. Suomalaisten tulee ilmoittaa, ettei Italia tarvitse meidän euroja vaan IMF:n neuvoja; antaa Super-Marion selittää veronalennussuunnitelmiaan ja lapsilisien korottamisia IMF:n tarkastajille.
P.S. Kun paskamaa Kreikka oli mennä vuosien velkarallin jäljiltä konkurssiin vuonna 2010, niin EU järjesti suuren tukipaketin erääntyvien velkojen maksuun, ja samalla turvasi eurooppalaisten investointipankkien saatavat. Kyseisen tukipaketin laillisuutta perusteltiin artiklan 122.2 mukaisella luonnonkatastrofilla! On siis selvää, että EU toimii laittomuuden tilassa ja että Suomen osallistuminen suunnitteilla olevaan perussopimuksen vastaiseen sekä koko unionion luonnetta muuttavaan tukipakettiin tulee estää.
EU-tukipaketti on suuri kusetus!
Anonyymi
3
67
Vastaukset
- Anonyymi
Vuosisadan suurin puhallus
- Anonyymi
"Anna mulle viiskymppiä niin mä lupaan että saat ainakin kaks kymppiä viikon päästä"
- Anonyymi
Tälläisiä vajaa-älyisiä reppanoita kuten Marin on helpompi kusettaa kuin koiraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1328364Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4717591SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2215692Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en964752Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474644Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1094486Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su1554439Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p254365Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104192Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03840