”Niukille menee”, sanoo keskustapomo Petri Honkonen – Nyt kokoomuksen Kai Mykkänen vetää peliin ”ratkaisevat olosuhteet”
Kai Mykkänen (kok) sanoo, että kokoomuksen eduskuntaryhmän päätös tyhjän äänestämisestä tehtiin viikko sitten vallinneissa olosuhteissa, mutta ”ratkaisevat olosuhteet” voivat muuttua.
Keskustan varapuheenjohtaja, eurokriittisenäkin tunnettu Petri Honkonen sanoo olevan aivan selvää, että hän painaa vihreää eli puolesta, kun eduskunta äänestää Euroopan unionin elvytyspaketista.
ELI, TÄMÄ ASIA LIENEE loppuunkäsitelty, äänestystulos näyttää vihreää.
Persut ja kristilliset ei sitäkaadettua, kun kokoomus kehuu äänestävänsä tyhjää.
Kääntääkö Ruotsi ydinvoimatakkinsa? Nyt puolet puolueista kannattaa
Ydinvoima sähköisti puoluejohtajaväittelyn Ruotsissa. Syksyn 2022 vaalien lähestyessä toisiaan lähentyneet moderaatit, ruotsidemokraatit, kristillisdemokraatit ja liberaalit kannattavat nyt uuden ydinvoiman rakentamista.
Uuden ydinvoiman rakentaminen on noussut Ruotsin poliittiseen keskusteluun ja puolet valtiopäiväpuolueista kannattaa uuden ydinvoiman rakentamista 40 vuotta sen jälkeen, kun maa järjesti kansanäänestyksen ydinvoiman tulevaisuudesta.
(Jopa ydinvoiman tuplaamista ajava vihreä kansanedustaja Atte Harjanne: Suomen päästövähennykset riippuvat Olkiluoto 3:sta ja Fennovoimasta – ”Matematiikka on aika selvä”
Nyt muhii valtava muutos energiahankkeissa: Pienydinvoimala yhdistää vihreitä ja kokoomusta.)
Tuolloin enemmistö kansasta halusi maan luopuvan ydinvoimasta. Viime vuodenvaihteessa Vattenfall sulki Ringhalsin ydinvoimalaitoksen ykkösreaktorin. Edellisvuonna suljettiin Ringhals 2.
Liikenteen ja teollisuuden sähköistyminen sekä sähköverkon kapasiteettiongelmista nousseet otsikot ”sähköpulasta” ovat kuitenkin nostaneet ydinvoiman esiin yhtenä vähäpäästöisenä energian tuotantomuotona. Ruotsissa sähkön kulutuksen arvioidaan kasvavan 75 prosentilla 30 vuoden kuluessa.
Meilläkin aletaan katseleen uusin silmin uuden ydinvoiman rakentamista, jolla jo olisi kiire saada alkuun, varmaan alkuun ainakin 5 uutta voimalaa.
Kaataako Suomi elvytyspaketin?
11
54
Vastaukset
- Anonyymi
Juu onhan tuo tärkeä paketti tuo EU elvytyspaketti. Sen avulla alle 25 vuotiaiden nuorten verotus poistetaan kokonaan - Unkarissa.
Paketin rahoilla lapsilisen maksu pidennetään 21 vuotiaaksi ja summaa korotetaan 230 euroon - Italiassa.
Ei siinä vielä kaikki, elpymispaketti mahdollistaa laajasti siirtymisen 4 päiväiseen työviikkoon ansiotason laskematta - Espanjassa.
Mitä sitten Suomi. Meilläkin on riemuittu paketista, ainakin vihervasemmistossa. Niin, meillä se johtaa veronkorotuksiin. Me kun maksamme noiden yllä mainittujen elvytysten kustannuksia. Kuten tiedämme, vihervasemmisto rakastaa veroja.
Nykyisen hallituksen saavutusten tuloksena saamme nykyisten valtion- ja kunnallisverojen rinnalle maakunta- ja EU veron. Varmasti myös ruuhkaksuiksi nimetyn lisäveron autoilijoille, ja ties mitä vielä keksivät ennen vaalikauden loppua.- Anonyymi
Verojen lisääminen on vanha DDR-keino, millä lamaannutettiin sekä yksityinen maanviljely että vapaa yritteliäisyys.
DDR:ssä kaksinkertaistettiin verotus yksityisiltä joka vuosi ja kas kummaa.
Jo viiden vuoden kuluttua kaikki yksityiset liittyivät ihan "vapaaehtoisesti" sosialismiin.
- Anonyymi
Saisi kaataa!
- Anonyymi
Suomen pitää erota EUsta ja heti
- Anonyymi
Se on mahdotonta, eroaminen. Englanti oli toinen tapaus, kun he maksajina olivat aina keulilla, niin katsoivat että heille riittää. Meille voi vielä tulla liittyminen Pohjoisatlantin liittoonkin, joka hyvin kiinteässä yhteydessä EU:n.
- Anonyymi
Sosialismin tie ja kokoomus sen tie takuumiehenä, mutta tämän hallituksen sotkut tulee porvarin maksettavaksi, kiittäkää siitä Orpoa äänestäjät.
- Anonyymi
Porvari ei maksa mitää, se laittaa keskiluokan ja pienituloiset maksumiehiksi. Niin se on aina tehnyt.
- Anonyymi
Täyttä valhetta Italian kirjeenvaihtajalta. Tarjottu pari pizzaa talon laskuun, ja ukko kirjoittelee mustat valkoiseksi.
- Anonyymi
Minkä asian haluaisit Katjan kirjoituksessa korjata? Lapsilisät,eläkkeet?
- Anonyymi
Suomessa on valtionveron maksajia vain noin1,5 miljoonaa ja heidän selkänahkasta tuo raha nyljetään. Valtionveroa aletaan maksamaan kun tulot ylittää 35000 €. Aluksi lievästi siitä nousten. Sama on mm maataloustuen kohdallakin, jolla saadaan heikompituloisille ruoka halvemmaksi kaupassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3238991Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835548Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3245032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden703490Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä32942Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal572329Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42302Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72228- 1132186
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja402083
