Mikä on miljönääri?

Anonyymi

Mikä on aidon miljonäärin määritelmä. Esimerkiksi kuka heitä on miljonääri? Kysyn vaan varmuuden vuoksi, etten sitten joskus sano itseäni väärin miljonääriksi ja saa valemiljonäärin titteliä...

a) Tilillä 1 100 000 euroa, mutta samaan aikaan 500 000 velkaa.
b) Pörssiosakkeiden arvo 1 100 000, mutta ne rahaksi muutettaessa menee 34% veroa.
c) Omaisuutta ostettu miljoonalla, mutta realisoitaessa saisi 600 000.
d) Pankkitilillä 1 100 000, ei velkaa eikä juuri muuta omaisuutta.
e) Pankkitilillä 100 000, mutta tauluja seinällä 3 000 000 vakuutusarvosta.
f) Yhteinen tili vaimon kanssa, johon molemmilla käyttöoikeusm tilillä 1 200 000.
g) Liiroina ja monessa muussa valuutassa laskettuna tilillä on 1 500 000.
h) itsellä 100 000, mutta muille lainattuna 1 500 000.
i) rahaton, mutta perintöä kohta tulossa 2 000 000.
j) joku muu?

9

2172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta miljönääri on sellainen kenen varallisuus rahaksi muutettuna on yli miljoona euroa ilman velkoja.

    • Anonyymi

      Ennen veroja? Verot tulee maksuun myöhemmin, mutta kun on maksettu, ei enää ole miljonääri...

    • Anonyymi

      Tuossa on monta miljonäärin kaltaista. Tyypillinen vastaushan olisi, että se, kenellä on miljoona tilillä.

      Ongelma vain on siinä, miten sitä rahaa tienaa. Aika harva säilöö merkittäviä määriä käteistä tilille, eikä osta sillä mitään rahanarvoista, osuuksia yrityksistä, tai kiinteistöjä.

      Eräs sukulainen sai 80-luvulla erittäin kovan perinnön USA:sta, varmasti oli markoissa monimiljonääri. Rahat säilöttiin ns. "korkeakorkoiselle" tilille, eikä rahalla tehty muuta.
      Inflaatio söi rahat, eikä sen aikainen 3mmk ole tänä päivänä juuri mitään. Sen ostovoima on haihtunut.

      Olisi edes laittanut osakkeisiin, tai asuntoihin, josta olisi saanut passiivista tuloa tekemättä mitään, mutta kun tyypillinen suomalainen on, niin rahat säilöttiin vain tilillä.

    • Anonyymi

      Se on vanha määritelmä. Kun euro tuli 20v sitten oli miljoona muuntokertoimen mukaan vajaa 200000€. Mielelläni sanoisin että miljonääri on ihminen jolla on oikeaa käteisenluontoista rahaa esim 200000€ keskiarvolla esim kolmen vuoden ajan.

      Realisoita omaisuus ei tee miljonääriksi ennen kuin joku lyö talosta käteen 200000€ ja talon hankinta-arvo on kasvanut sen hallinta-aikana. Velkaisena hankitusta talosta pitäisi laskea myös korkoja jotka on menneet hukkaan. Mutta tietenkin olet miljonääri jos voitat millin tai enemmän euro millillä olet ruhtinas

    • Anonyymi

      Jollain moni-sata-miljonäärillä tai miljardöörillä voi toki olla milli tai pari taskurahaa pankkitilillä, mutta sitä köyhempien ei kannata pitää tuollaisia rahasummia käteisenä. Pankkitilin saldon tuijottaminen kertookin lähinnä vain katsojan ymmärtämättömyydestä.

      Netto-omaisuus (varat-velat) on se, mikä ratkaisee, mutta siitä voidaan käydä keskustelua, mitä tähän omaisuuteen lasketaan. Yksi vaihtoehto on laskea vain tuottava sijoitusomaisuus, jolloin perinnöksi saadut ja perinnöksi jäävät rembrantit ja picassot eivät olisi laskuissa mukana.

    • Anonyymi

      Tyypillisesti suomalaisella mielenlaadulla ei päästä miljonääriksi. Rahaa jemmaillaan tilillä, tai se laitetaan vain omaan asuntoon kiinni.

      Oma henkilökohtainen nettovarallisuus on 380 000eur, melko kaukana miljoonasta, mutta tulipahan otettua kantaa aiheeseen.

    • Anonyymi

      mitä sitten vaikka olisi milli tilillä ei niitä kuitenkaan matkaa saa kun koittaa se paha päivä eli kuolema, mielummin nauttii ja elää kuin säästää pahan päivän varalle.
      mut jokainen taplaa omalla tyylillään.

      • Anonyymi

        Ongelma on siinä, että rahaa ei kannata jemmailla tilillä, vaan se kannattaa investoida. Miljoonan euron arvoinen firma esimerkiksi tuottaa hyvinvointia.

        Rahaa, tai omaisuutta ei saa mukaansa kun päivät on luetut. Kuitenkin, harvassa on ne taloudellisesti hyvin toimeentulevat, ketkä tuhlaa kaikki rahat. Kyseessä on myös muista ihmisistä välittäminen, harva itsekeskeisesti rahansa käyttävä tuottaa taloudellista hyvinvointia myös muille, kuin itselleen.


    • Anonyymi

      Miljonääri? Vaikea sanoa, kuka on miljonääri. Sen sijaan on helppo todeta, että miljonääri ei ole 12-vuotias, joka kyselee typeriä Suomi24 -palstalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      191
      5121
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      28
      4507
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3164
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      158
      3005
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      53
      2563
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1893
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      82
      1860
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe