Mikä on miljönääri?

Anonyymi

Mikä on aidon miljonäärin määritelmä. Esimerkiksi kuka heitä on miljonääri? Kysyn vaan varmuuden vuoksi, etten sitten joskus sano itseäni väärin miljonääriksi ja saa valemiljonäärin titteliä...

a) Tilillä 1 100 000 euroa, mutta samaan aikaan 500 000 velkaa.
b) Pörssiosakkeiden arvo 1 100 000, mutta ne rahaksi muutettaessa menee 34% veroa.
c) Omaisuutta ostettu miljoonalla, mutta realisoitaessa saisi 600 000.
d) Pankkitilillä 1 100 000, ei velkaa eikä juuri muuta omaisuutta.
e) Pankkitilillä 100 000, mutta tauluja seinällä 3 000 000 vakuutusarvosta.
f) Yhteinen tili vaimon kanssa, johon molemmilla käyttöoikeusm tilillä 1 200 000.
g) Liiroina ja monessa muussa valuutassa laskettuna tilillä on 1 500 000.
h) itsellä 100 000, mutta muille lainattuna 1 500 000.
i) rahaton, mutta perintöä kohta tulossa 2 000 000.
j) joku muu?

9

2055

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minusta miljönääri on sellainen kenen varallisuus rahaksi muutettuna on yli miljoona euroa ilman velkoja.

    • Anonyymi

      Ennen veroja? Verot tulee maksuun myöhemmin, mutta kun on maksettu, ei enää ole miljonääri...

    • Anonyymi

      Tuossa on monta miljonäärin kaltaista. Tyypillinen vastaushan olisi, että se, kenellä on miljoona tilillä.

      Ongelma vain on siinä, miten sitä rahaa tienaa. Aika harva säilöö merkittäviä määriä käteistä tilille, eikä osta sillä mitään rahanarvoista, osuuksia yrityksistä, tai kiinteistöjä.

      Eräs sukulainen sai 80-luvulla erittäin kovan perinnön USA:sta, varmasti oli markoissa monimiljonääri. Rahat säilöttiin ns. "korkeakorkoiselle" tilille, eikä rahalla tehty muuta.
      Inflaatio söi rahat, eikä sen aikainen 3mmk ole tänä päivänä juuri mitään. Sen ostovoima on haihtunut.

      Olisi edes laittanut osakkeisiin, tai asuntoihin, josta olisi saanut passiivista tuloa tekemättä mitään, mutta kun tyypillinen suomalainen on, niin rahat säilöttiin vain tilillä.

    • Anonyymi

      Se on vanha määritelmä. Kun euro tuli 20v sitten oli miljoona muuntokertoimen mukaan vajaa 200000€. Mielelläni sanoisin että miljonääri on ihminen jolla on oikeaa käteisenluontoista rahaa esim 200000€ keskiarvolla esim kolmen vuoden ajan.

      Realisoita omaisuus ei tee miljonääriksi ennen kuin joku lyö talosta käteen 200000€ ja talon hankinta-arvo on kasvanut sen hallinta-aikana. Velkaisena hankitusta talosta pitäisi laskea myös korkoja jotka on menneet hukkaan. Mutta tietenkin olet miljonääri jos voitat millin tai enemmän euro millillä olet ruhtinas

    • Anonyymi

      Jollain moni-sata-miljonäärillä tai miljardöörillä voi toki olla milli tai pari taskurahaa pankkitilillä, mutta sitä köyhempien ei kannata pitää tuollaisia rahasummia käteisenä. Pankkitilin saldon tuijottaminen kertookin lähinnä vain katsojan ymmärtämättömyydestä.

      Netto-omaisuus (varat-velat) on se, mikä ratkaisee, mutta siitä voidaan käydä keskustelua, mitä tähän omaisuuteen lasketaan. Yksi vaihtoehto on laskea vain tuottava sijoitusomaisuus, jolloin perinnöksi saadut ja perinnöksi jäävät rembrantit ja picassot eivät olisi laskuissa mukana.

    • Anonyymi

      Tyypillisesti suomalaisella mielenlaadulla ei päästä miljonääriksi. Rahaa jemmaillaan tilillä, tai se laitetaan vain omaan asuntoon kiinni.

      Oma henkilökohtainen nettovarallisuus on 380 000eur, melko kaukana miljoonasta, mutta tulipahan otettua kantaa aiheeseen.

    • Anonyymi

      mitä sitten vaikka olisi milli tilillä ei niitä kuitenkaan matkaa saa kun koittaa se paha päivä eli kuolema, mielummin nauttii ja elää kuin säästää pahan päivän varalle.
      mut jokainen taplaa omalla tyylillään.

      • Anonyymi

        Ongelma on siinä, että rahaa ei kannata jemmailla tilillä, vaan se kannattaa investoida. Miljoonan euron arvoinen firma esimerkiksi tuottaa hyvinvointia.

        Rahaa, tai omaisuutta ei saa mukaansa kun päivät on luetut. Kuitenkin, harvassa on ne taloudellisesti hyvin toimeentulevat, ketkä tuhlaa kaikki rahat. Kyseessä on myös muista ihmisistä välittäminen, harva itsekeskeisesti rahansa käyttävä tuottaa taloudellista hyvinvointia myös muille, kuin itselleen.


    • Anonyymi

      Miljonääri? Vaikea sanoa, kuka on miljonääri. Sen sijaan on helppo todeta, että miljonääri ei ole 12-vuotias, joka kyselee typeriä Suomi24 -palstalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      24
      4312
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      225
      3769
    3. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      13
      3623
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      28
      2930
    5. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      50
      2748
    6. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2708
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2636
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2387
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      65
      2336
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      97
      1816
    Aihe