Leikkimielinen ketju siitä, mitä kuvitteellista valtuuston kokouksessa voisi mennä läpi, kun esittelijänä toimiva kj. loisi valtuutettuihin käskevän katseen. Korostan, ettei tämä liity mitenkään keneenkään kunnanjohtajaan, ei entisiin, eikä nykyiseen, ei Sieviin, eikä mihinkään muuhunkaan kuntaan.
Aloitan. Kj. tuo kokoukseen esityksen, jossa ehdotetaan, että kj:lle hankitaan virka-asunto Toscanasta Italiasta. Etätöiden aikakaudella suuren osan töistä voisi hoitaa sieltä käsin. Kj. luo valtuutettuihin katseen, joka kertoo, että vastaanpaneminen on ikävä homma. Lähes kaikki puoltavat esitystä.
Kun kunnanjohtaja mulkaisee rumasti
4
133
Vastaukset
- Anonyymi
Aivan, valtuutettu ei saa laittaa aivoja narikkaan istuessaan kokouksissa. Mutta valitettavasti näin on taunnut käydä silloin tällöin.
- Anonyymi
Kunnilla on liikaa valtaa. Ajatelkaa tällainen kärjistetty tilanne:
Kunta A: koulutustaso kunnassa korkea, osaamisen kirjo laaja, potentiaalia kehittää kuntaa moniin suuntiin, kunnan toimintakulttuuri terve jne.
Kunta B: koulutustaso matala, osaaminen rajoittunutta, tulevaisuudessa ei nähdä vaihtoehtoja, kunnan toimintakulttuuri epäterve jne.
Molempiin kuntiin valitaan valtuutetut, jotka saavat valtavasti valtaa kunnan päätöksiin. Ovatko kuntien A ja B asukkaat tasavertaisessa asemassa? Eivät ole. - Anonyymi
Kj. mulkaisee rumasti ja niin valtuustossa hyväksytään esitys, että Sieviin rakennetaan F1-areena.
- Anonyymi
Kj. katsoo rumasti ja esittää, että kirkonkylän ympärille rakennetaan jättimäisten tuulivoimaloiden ketju. Lähes kaikki, ainakin kaikki keskustalaiset eli lähes kaikki (mutta ei ehkä enää uudella valtuustokaudella) äänestävät esityksen puolesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741