Kun kunnanjohtaja mulkaisee rumasti

Anonyymi

Leikkimielinen ketju siitä, mitä kuvitteellista valtuuston kokouksessa voisi mennä läpi, kun esittelijänä toimiva kj. loisi valtuutettuihin käskevän katseen. Korostan, ettei tämä liity mitenkään keneenkään kunnanjohtajaan, ei entisiin, eikä nykyiseen, ei Sieviin, eikä mihinkään muuhunkaan kuntaan.

Aloitan. Kj. tuo kokoukseen esityksen, jossa ehdotetaan, että kj:lle hankitaan virka-asunto Toscanasta Italiasta. Etätöiden aikakaudella suuren osan töistä voisi hoitaa sieltä käsin. Kj. luo valtuutettuihin katseen, joka kertoo, että vastaanpaneminen on ikävä homma. Lähes kaikki puoltavat esitystä.

4

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan, valtuutettu ei saa laittaa aivoja narikkaan istuessaan kokouksissa. Mutta valitettavasti näin on taunnut käydä silloin tällöin.

    • Anonyymi

      Kunnilla on liikaa valtaa. Ajatelkaa tällainen kärjistetty tilanne:
      Kunta A: koulutustaso kunnassa korkea, osaamisen kirjo laaja, potentiaalia kehittää kuntaa moniin suuntiin, kunnan toimintakulttuuri terve jne.
      Kunta B: koulutustaso matala, osaaminen rajoittunutta, tulevaisuudessa ei nähdä vaihtoehtoja, kunnan toimintakulttuuri epäterve jne.

      Molempiin kuntiin valitaan valtuutetut, jotka saavat valtavasti valtaa kunnan päätöksiin. Ovatko kuntien A ja B asukkaat tasavertaisessa asemassa? Eivät ole.

    • Anonyymi

      Kj. mulkaisee rumasti ja niin valtuustossa hyväksytään esitys, että Sieviin rakennetaan F1-areena.

    • Anonyymi

      Kj. katsoo rumasti ja esittää, että kirkonkylän ympärille rakennetaan jättimäisten tuulivoimaloiden ketju. Lähes kaikki, ainakin kaikki keskustalaiset eli lähes kaikki (mutta ei ehkä enää uudella valtuustokaudella) äänestävät esityksen puolesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      234
      5172
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      67
      3390
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      94
      3077
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      38
      3018
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2875
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2705
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2247
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      157
      1686
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1340
    Aihe