Parkkipate hävisi taas oikeudessa

Anonyymi

"YKSITYINEN pysäköinninvalvontayritys Parkkipate on hävinnyt oikeuskiistansa maksamattomista pysäköintivirhemaksuista. Helsingin hovioikeus ei myöntänyt yritykselle jatkokäsittelylupaa." uudisoi Hesari 4.5.2021.

Lyhyesti sanottuna PP karhusi auton haltijalta viittä sopimusrikemaksua, mutta oikeus katsoi että PP ei ole pystynyt todistamaan että haltija oli auton pysäköinyt.

Näinhän se menee kuten pitääkin. Oikea auton pysäköijä pitää pystyä tunnistamaan ja todistamaan. Omistaja/haltija ei ole vastuussa autostaan.

3

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      pysäköinnistä on siten vastuussa vain ja ainoastaan , henkilö kuka nousi autosta sen pysähtymisen jälkeen ulos , olkoot vaikka itse semeikka jos kyse on itäkeskuksesta , itse pyydän aina kohteliaasti että joku somali pysäköi autoni ruutuun.
      ja ikkunaan tulee tietysti pysäköintikiekko missä lukee vieraan kiekko.
      laki tuntee vain yhden seikan yksityisalueen pysäköinnistä , merkinnän tulee olla selvä, olen joutunut usein tekemään virhemaksusta reklamaation jossa lukee , merkintänne oli epäselvä , joten turvauduin ulkopuoliseen pysäköintiapuun.

      omakotitaloni takapihalla on selvä kyltti , pihaan ajo on ilkivaltaa , johon vastataan asettamalla iso kivi tielle joka poistetaan , kivensiirtomaksua vastaan , maksu 6000e,
      laki ei tunne mitään maksun ylärajaa yksityisalueella.

      myydään halpa muumimuki , tule ostamaan......

    • Anonyymi

      alueet jotka eivät ole yksityisalueita ovat julkisia yksityisalueita ( huoltoasemat , nakkikiskan pihat , ostarit , kauppakeskukset ) niiden pihoille on täysin sallittu ajaa sekä pysäköidä , toisin kuin yksityisalueet joihin ei oleteta kenenkään tulevan pyytämättä.
      yksityisalueella ei tarvitse pitää kilpiä kiinni.

    • Anonyymi

      kävelemällä pihaan olet lupautunut tekemään kaikki lumityöt........katsomalla näyteikkunan tavaraa olet tehnyt ostopäätöksen............pyytämällä naista tai miestä tanssiin olet mennyt naimisiin...................mitä miältä näiden säännöistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      74
      3045
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      64
      2633
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      131
      2518
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      90
      1500
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1316
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      102
      1043
    7. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      193
      1004
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      974
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      899
    10. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      76
      899
    Aihe