"YKSITYINEN pysäköinninvalvontayritys Parkkipate on hävinnyt oikeuskiistansa maksamattomista pysäköintivirhemaksuista. Helsingin hovioikeus ei myöntänyt yritykselle jatkokäsittelylupaa." uudisoi Hesari 4.5.2021.
Lyhyesti sanottuna PP karhusi auton haltijalta viittä sopimusrikemaksua, mutta oikeus katsoi että PP ei ole pystynyt todistamaan että haltija oli auton pysäköinyt.
Näinhän se menee kuten pitääkin. Oikea auton pysäköijä pitää pystyä tunnistamaan ja todistamaan. Omistaja/haltija ei ole vastuussa autostaan.
Parkkipate hävisi taas oikeudessa
3
152
Vastaukset 3
- Anonyymi
pysäköinnistä on siten vastuussa vain ja ainoastaan , henkilö kuka nousi autosta sen pysähtymisen jälkeen ulos , olkoot vaikka itse semeikka jos kyse on itäkeskuksesta , itse pyydän aina kohteliaasti että joku somali pysäköi autoni ruutuun.
ja ikkunaan tulee tietysti pysäköintikiekko missä lukee vieraan kiekko.
laki tuntee vain yhden seikan yksityisalueen pysäköinnistä , merkinnän tulee olla selvä, olen joutunut usein tekemään virhemaksusta reklamaation jossa lukee , merkintänne oli epäselvä , joten turvauduin ulkopuoliseen pysäköintiapuun.
omakotitaloni takapihalla on selvä kyltti , pihaan ajo on ilkivaltaa , johon vastataan asettamalla iso kivi tielle joka poistetaan , kivensiirtomaksua vastaan , maksu 6000e,
laki ei tunne mitään maksun ylärajaa yksityisalueella.
myydään halpa muumimuki , tule ostamaan...... - Anonyymi
alueet jotka eivät ole yksityisalueita ovat julkisia yksityisalueita ( huoltoasemat , nakkikiskan pihat , ostarit , kauppakeskukset ) niiden pihoille on täysin sallittu ajaa sekä pysäköidä , toisin kuin yksityisalueet joihin ei oleteta kenenkään tulevan pyytämättä.
yksityisalueella ei tarvitse pitää kilpiä kiinni. - Anonyymi
kävelemällä pihaan olet lupautunut tekemään kaikki lumityöt........katsomalla näyteikkunan tavaraa olet tehnyt ostopäätöksen............pyytämällä naista tai miestä tanssiin olet mennyt naimisiin...................mitä miältä näiden säännöistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629