Robosuojausta PHP-lomakkeelle

Anonyymi

Painitko Googlen v.3 reCaptchan asennuksen kanssa?

Jos olet aikeissa asentaa Googlen tarjoamaa robottisuojausta esimerkiksi sivujesi kontaktilomakkeelle, niin painiapua saattaa olla pienestä ja yksinkertaisuudessaan äärimmilleen viritetystä testisivusta:

https://pastebin.com/wqdZeXkY

Kopsaa testifaili ja korvaa omat reCaptcha -avaimesi kolmeen kohtaan testifailissa. Jos läpäiset testin ajettuasi sen selaimessa omalta domainiltasi, niin saat tietää oman arvosanasi netin käyttäjänä koulutodistuksen numeroksi muunnettuna.

Arvosana vaihtelee välillä 5-10. Alle vitosen arvosanat eivät läpäise testiä.

8

1301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Tuo on ohjeistus. Loin kerran Googlen sivujen kautta v2:n secret ja sitekey-määritykset, mutta en enää löydä sivuja, missä ne muutama vuosi sitten tein.
      Kun en löytänyt sivuja, minulla on käytössä v2 invisible.

    • Anonyymi

      Onko enää paikkaa jossa iso-G ei olisi internetissä.

    • Anonyymi

      Googlen v.3 reCaptcha on tehokas karkoittamaan vierailijatkin.

    • Anonyymi

      Google v.3 reCaptcha eristää sinut myös vierailijoista.

      • Anonyymi

        2 kysymystä:

        1. Mitä tarkoitusta varten ja kuka käyttää sellaisia robotteja, joista voisi olla jotain haittaa sivuston ylläpitäjälle ?

        2. Jos tuollainen CAPTCHA todella nähdään välttämättömäksi, miten sen voisi toteuttaa niin, ettei tarvitse olla missään tekemisissä Googlen kanssa ?

        (Jos joskus perustan jonkin nettisivun, niin sinne EI tule Google Analytics -palvelua. Arvostan sekä omaa että nettisivujeni käyttäjän yksityisyyttä, ja siksi en halua Googlen vakoilutoimintoja nettisivulleni).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2 kysymystä:

        1. Mitä tarkoitusta varten ja kuka käyttää sellaisia robotteja, joista voisi olla jotain haittaa sivuston ylläpitäjälle ?

        2. Jos tuollainen CAPTCHA todella nähdään välttämättömäksi, miten sen voisi toteuttaa niin, ettei tarvitse olla missään tekemisissä Googlen kanssa ?

        (Jos joskus perustan jonkin nettisivun, niin sinne EI tule Google Analytics -palvelua. Arvostan sekä omaa että nettisivujeni käyttäjän yksityisyyttä, ja siksi en halua Googlen vakoilutoimintoja nettisivulleni).

        1) Etkö ole koskaan kuullut kyberrikollisista, jotka etsivät väsymättä kohteita minne ujuttaa omat haitakkeensa. Etkö ole koskaan kuullut häiriköistä, jotka yrittävät tukkia nettisivusi lähettämällä toistuvasti asiattomia viestejä vaikkapa palautekanaviin.

        2) Yksittäisen ihmisen on mahdotonta tietää sivuille saapuvan surffarin historiaa. Voidaksesi varmistua surffarin tarkoitusperistä on hyvä tietää millainen pisteytys / käyttäytymishistoria tyypillä on. Tässä auttava käsi tulee hakukone Googlelta ja käteen voi tarttua asentamalla reCaptcha. Mitä pienemmät pisteet surffarin historiassa on, sitä varmemmin kyseessä on häirikköbotti.

        jos joskus perustat jonkin nettipalvelun, niin olen melko varma, että kiität Googlea siitä että siltä saa tuollaisen hyödyllisen palvelun käyttöönsä muutamalla klikkauksella. On sitten itsestäsi kiinni millaisen historian omaavia asiakkaita sivuillesi haluat.


      • Anonyymi

        "Googlen reCaptcha eristää sinut myös vierailijoista"

        Pitää paikkansa ainakin minun osaltani.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2239
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1901
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1722
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1306
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1190
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1098
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      275
      802
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      625
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      623
    Aihe