Ohjeidenmukaisesta hoidosta huolimatta,olen ilmeisimminkin kastellut phalaenopsistani liikaa,sillä suurin osa juurista oli mädäntynyt.
Siirsin orkidean ilmavampaan ruukkuun ja otin pois "multaa",että jäljellä olevat juuret kuivahtaisivat nopeammin.
Mitähän muuta voisin tehdä?!!Hätä ja huoli on kova!
Muuten kasvi näyttäisi voivan hyvin ,toistaiseksi,kukinta lopuillaan ja lehdet ihan hyvässä kunnossa..mutta ne juuret ,juuret..
:(
Pikaista apua kaivataan!
Siirsin orkidean ilmavampaan ruukkuun ja otin pois "multaa",että jäljellä olevat juuret kuivahtaisivat nopeammin.
Mitähän muuta voisin tehdä?!!Hätä ja huoli on kova!
Muuten kasvi näyttäisi voivan hyvin ,toistaiseksi,kukinta lopuillaan ja lehdet ihan hyvässä kunnossa..mutta ne juuret ,juuret..
:(
Pikaista apua kaivataan!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ota koko kasvi pois siitä ruukusta ja huuhtele juuret puhtaiksi kasvualustasta. Heitä vanha kasvualusta pois. Hae metsästä rahkasammalta (ota vain niitä latvaosia noin 3-4 cm latvasta) ja laita Phali sammaleen kanssa puhtaaseenruukkuun. Ruukun ei tarvitse olla suuri, koska kukka pitää hieman ahtaasta ruukusta. Anna kasvin olla puhtaassa rahkasammaleessa kunnes se alkaa kasvattamaan juuria. Kukkavanan voit katkaista pois ettei uudet kukat vie kasvuvoimia. Kun juuret ovat hyvässä kasvussa niin istuta kasvi seokseen jossa on 1/3 männynkaarnaa 1/3 rahkasammalta ja 1/3 lekasoraa/perliittiä/tms.huokoista materiaalia. Näiden lisäksi voit laittaa sarvilastuja hyppysellisen. Näillä ohjeilla pitäisi kukkasi alkaa kukoistamaan. Ja muista sumutella ahkerasti!
leikkaa kukinta pois, se vie voimaa. Leikkaa siis vaan se osa, jossa on ollut kukkia, jätä vihreä varsi vaan.
Ota kokonaan pois ruukusta, anna vähän kuivahtaa ja istuta uuteen (tai siihen vanhaan orkideamultaan - mutta ei saa olla läpimärkä)
Älä kastele ollenkaan vaan summuta lehtiä joka aamu. Ilmajuurista näkyy onko kasvi kunnossa. Jos vihreät niin kaikki on hyvin.
Yritän saada kämmekän pelastettua!
Kai tiedät, että orkidean kuuluu olla läpinäkyvässä ruukussa, muuten olet mielestäni saanut hyvät ohjeet.
läpinäkyvä ruukku ei välttämätön..ei kuitenkaan saviruukkuun...
mulla on ihan sellainen kirkas lasinen orkidearuukku.
Osaako kukaan kertoa,miten huonosta tilaanteesta perhoskämmekän on saanut pelastettua?
Juuria tuhoutuu edelleen,voisikohan olla joku tauti?Kohta ei oo jäljllä kuin pari hassua juuren pätkää... :(
Sun täytyy leikata niitä mädäntyneitä juuria pois ihan reilusti. Orkidea säilyy siinä rahkasammaleessa hengissä kuukausia liki juurettomanakin. Uusien juurien kehittymiseen menee todella pitkä aika. Kuukausia. Eli malttia vaan ja muista suihkutella. Älä kuitenkaan jätä vettä lehtien hankoihin ettei mätäne lehdetkin. Sumuta aamulla ja anna paljon valoa ( ei suoraan aurinkoon!)
Tietääks joku mistä näitä läpinäkyviä muoviruukkuja saa hankittua. please help me!
ihan tavallisista kukkakaupoista.
Tosin mulla on sellaisia kirkkaita lasisia orkidearuukkuja..muovisista en tiedä,mutta kai niitäkin kukkakaupoissa on.Kysy.