Professori arvosteli toimeentulotuen leikkauksia

Kela kiistää sosiaalipolitiikan professori Heikki Hiilamon väitteen, jonka mukaan toimeentulotuen perusosan alentamiset olisivat moninkertaistuneet, kun tukipäätökset siirtyivät kunnilta Kansaneläkelaitokselle.
https://demokraatti.fi/professori-arvosteli-toimeentulotuen-leikkauksia-poikkeusoloissa-nain-kela-vastaa

Toimeentulotukea ei saisi alentaa yhtään jos se on ainoa tulo, se lasketaan jo rääkkäykseksi.
1276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kelan toimeentuloturvaetuuksien osaamiskeskuksen päällikkö Pasi Pajula:
"– Alentamisharkinnan piirissä ovat vain työnhakunsa laiminlyöneet ja yrittäjät, joiden yritys on ollut kannattamaton jo ennen poikkeusoloja. Eli alentamismenettely on hyvin rajoitetusti käytössä. Koko alkuvuonna 20 prosentin suuruinen alentaminen on tehty 997 tapauksessa. Kontrastina Kela käsittelee päivässä noin 6500 perustoimeentulotukihakemusta."

Alentamismenettelyhän on tosiasiassa käytössä vain niillä, jotka eivät tee yhtään mitään toimeentulonsa eteen. Eihän se työpaikkojen hakeminen - siis pelkkä hakeminen - pitäisi kovin vaikeaa olla. Tekee vain kerran hakemuksen, jota voi käyttää siitä eteenpäin joka työnhaussa. Pieniä muokkauksia sinne tänne ja se on siinä.

Mitä se ketään hyödyttää, että mistään piittaamaton, jopa päihderiippuvainen henkilö saa täydet tuet, jotka sitten käytetään riippuvuustapauksissa itsensä vahingoittamiseen? Yksilön kannalta on parempikin, että viinaan/huumeisiin on vähemmän rahaa käytössä. Hoitoon saa mennä kuka vain koska tahansa, mutta harvoin sinne pakotetaan.

Pitkäaikatyötön

Äänestä
  • MINÄ en hae töihin! En tarvitse liksaa mutta tulonsiirrot kylläkin. Ja nyt lähden kelan betaalaksilla pitkäripaan! Vaikka eihän viinakaupoissa ole ollut ovenkahvoja pitkään aikaan muutamaa harvaa poikkeusta lukuunottamatta.

    PERKELE!

    Äänestä

  • 997 tapausta liikaa, jos ei halua kuntouttavaan tai "pakko" toimenpiteisiin. 500€/kk ei paljon hilluta, laskut ruoka, muutaman halvan oluen saa. Eivät osaa edes laskea.

    Äänestä

Eduskunta+ei+ole+koskaan+arvostanut+köyhiä,+perustoimeentulosta+ei+yhtään+%+pois+!!

Äänestä
  • Sinäkään et arvosta kun omaa persettäs kun me kaikki muutkin , ei ne toimeentulot sieltä mihkään häviä

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinäkään et arvosta kun omaa persettäs kun me kaikki muutkin , ei ne toimeentulot sieltä mihkään häviä

    MISTÄ SIELTÄ?

    Äänestä

Köyhän ei ainakaan tarvi edes kusta mihinkää homo vippeihin , ottajan vika ne on AINA

Äänestä

Muistutetaan asian olevan valheellinen molemmilla laitoksilla. Paska homma lopputulemanakin.

Äänestä

Pitäisipykälät ei voi olla lakikaan, Pasipajunköysi? Osaamiskeskus? 😈👹🤡

Äänestä
  • PIKAVIPPI ????????

    Äänestä

  • NE PIKAVIPIT ON SUN OMA MOKAS

    Äänestä

Muitahan täällä ei olekaan ja huonosti asiansa hoitaneita dorkia

Äänestä

Kommentointi on suljettu.

Ketjusta on poistettu 26 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kela kiistää sosiaalipolitiikan professori Heikki Hiilamon väitteen, jonka mukaan toimeentulotuen perusosan alentamiset olisivat moninkertaistuneet, kun tukipäätökset siirtyivät kunnilta Kansaneläkelaitokselle.
https://demokraatti.fi/professori-arvosteli-toimeentulotuen-leikkauksia-poikkeusoloissa-nain-kela-vastaa

Toimeentulotukea ei saisi alentaa yhtään jos se on ainoa tulo, se lasketaan jo rääkkäykseksi.

Keskustelu on suljettu, eikä siihen voi enää kirjoittaa.

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu