Vastausta etsitään.Luin monta huokausta.
Miksi emme voisi ottaaa toisiimme yhteyttä sähköpostitse ? Jokaisella on oma taakka kannettavanaan,ajatukset,pelot,sairaus, ym ja juuri noista, tai jostain muusta aiheesta syntynyt yksinäisyys.Olemattomuuden tunne,tylsyys,ikävyys jne.
Oma luonnekin voi olla arka ottamaan yhteyksiä uusiin ystävyyssuhteisiin.
Ei tarvitse olla samalta paikkakunnalta,mutta jokin yhteinen nimittäjä on hyvä olla olemassa.
Mikä yksinäisyyden lisäksi sinulla on, jokin samankaltainen kuin jollakin meistä.?
Onko iällä merkitystä?
Uskolla?
Politiikalla?
Harrastuksilla tai ilman niitä?
Musiikilla?Vaiko ylitse kaikkien rajojen....?
Kiinnostaako yhteyssähköposti ainakin aluksi? Voimme olla vaikkapa *Anonyymit yhdessä* tai jokin muu?
Laitan sp.n jos joku kiinnostuu uskaltautumaan. ??
Yksin.Miksi?
12
209
Vastaukset 12
- Anonyymi
Minusta iällä,uskolla,poliittisella vakaumuksella tms. ei pitäisi olla väliä mutta yhteinen kieli on kyllä ehdoton vaatimus.
Aivan,toki.Ilman muuta ajattelin,en edes huomannut kirjoittaa,yhteinen kieli on tärkeä. :)
Taitaa olla aika vaikeaa kommunikoida jos ei mitään yhteistä kieltä ei löydy.
Siis samaa mieltä kuin ko.Anonyymi.- Anonyymi
Itse olen onnistunut kommunikoimaan ilman yhteistä kieltä. Tosin onnistuu, kun on eri sukupuolta, ja on kiinnostusta toista kohtaan. Itse olen kielitaidoton, mutta kaksi entistä partneriani on oppinut kauttani käytännön suomenkielen. Hieman savolaisella aksentilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Itse olen onnistunut kommunikoimaan ilman yhteistä kieltä. Tosin onnistuu, kun on eri sukupuolta, ja on kiinnostusta toista kohtaan. Itse olen kielitaidoton, mutta kaksi entistä partneriani on oppinut kauttani käytännön suomenkielen. Hieman savolaisella aksentilla.
:D Yhden mun kaverin isä on venäläinen ja äiti virosta no tämä kaveri muutti suomeen rakkauden perässä ja opetteli suomen kielen sitten vahvalla karjalan murteella kultansa avustuksella ja liiton loputtua löyty aikoinaan uus kulta thaimaasta jolle kyseinen kaveri opettaa suomea venäläis-virolais-karjala sotkulla jännityksellä odotetaan milloin kielikoe menee läpi että sais suomen kansalaisuuden.
- Anonyymi
Elämässä ei tarvitse seuraa, vaan tekemistä. Toisinaan tosin käy niin, että tekemisen kautta törmää seuraankin. Opettele jokin uusi taito ja syvenny siihen.
- Anonyymi
Kyllä sitä seuraaki kaipaa aikoinani pelkäsin ihan kuollakseni ihmisiä mutta seuran kaipuu oli kovi no hammasta purren ihmisten seuraan no ei onnistunut kovin hyvin saatoin pyörtyä bussipysäkilleki kun ahdisti ja pelotti...
Sitten hiukan karaistuttuani sain seurassakin huomata olevani yksin johtuen erikoisista mielenkiinnon kohteistani ja aikani yritettyäni ja saatuani aika monesti henkisesti selkään olen luovuttanut lähes täysin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sitä seuraaki kaipaa aikoinani pelkäsin ihan kuollakseni ihmisiä mutta seuran kaipuu oli kovi no hammasta purren ihmisten seuraan no ei onnistunut kovin hyvin saatoin pyörtyä bussipysäkilleki kun ahdisti ja pelotti...
Sitten hiukan karaistuttuani sain seurassakin huomata olevani yksin johtuen erikoisista mielenkiinnon kohteistani ja aikani yritettyäni ja saatuani aika monesti henkisesti selkään olen luovuttanut lähes täysin.Ja tekemistä kyllä minulla on vaikkakin ei ihmeempiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä sitä seuraaki kaipaa aikoinani pelkäsin ihan kuollakseni ihmisiä mutta seuran kaipuu oli kovi no hammasta purren ihmisten seuraan no ei onnistunut kovin hyvin saatoin pyörtyä bussipysäkilleki kun ahdisti ja pelotti...
Sitten hiukan karaistuttuani sain seurassakin huomata olevani yksin johtuen erikoisista mielenkiinnon kohteistani ja aikani yritettyäni ja saatuani aika monesti henkisesti selkään olen luovuttanut lähes täysin."johtuen erikoisista mielenkiinnon kohteistani"
Pakko kysyä mielenkiinnosta, että mitä nämä erikoiset mielenkiinnon kohteet sitten ovat?
Samasta kielestä,siis jokaisen osaamasta kielestä, oli kysymys tuossa *yhteisen yksin olevien ihmisten ryhmästä *perustamisen mahdollisesta ryhmästä netissä,esim.sähköpostilla tms.
Siksi siis yhteinen kieli olisi paras mahdollinen.Toki tulee toimeen kun on näköyhteydellä,elein ja muutamin sanoin , livenä jotenkin ymmärtää,mutta itse ajattelin kirjoittamista yhteisellä foorumilla . ?
Sosiaalinen pelko myös kohdata ihmisiä ,on monelle ihmiselle todellista,sen tietää todennäköisesti vain se,joka on sitä kokenut.
Ihmisjoukossa tai vieraiden kanssa voi iskeä myös paniikki.- Anonyymi
Paras idea olisi perustaa Discord kanava. Mutta voin vastata sähköpostiin.
- Anonyymi
yksinäisiä ollaan täälläkin.
Näin se menee. Ihmiset ovat arkoja tutustumaan.
Minulla vakkarin paikka auki fwb- suhteeseen.
" Koodini" sallii tutustua ainoastaan neitseellisiin naisiin, joten tulkaapa ihmeessä jutulle, mikäli palstalta löytyy ja toiveet kohtaa.
Katsotaanpa sitten mitä keksitään. Toivottavasti pääsisi elokuviinkin vielä jonain päivänä..Sitä kaipaisi. Ja musa keikoille.. Näitä kaipaa jo ihan tosissaan elämää rikastuttamaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231291
Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1411199Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2331101Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain611062Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,57956- 63871
- 83851
- 65657
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S30600- 39555
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin14530- 32509
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28509- 28490
- 29459
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari39455- 49427
- 24427
- 52418
Olet komea ja kaikkea
En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o19409
