Keskustelujen häirintä

Kysyisin yp:n mielipidettä, kuinka kirjoittajien tulisi menetellä, kun joutuvat hyökkäyksen kohteeksi.
Ikäryhmässä 80 on toiminut jo vuosia jokapäiväinen jutustelupalsta, jolle kirjoittajat kirjoittavat päivänsä tapahtumia ja kuulumisia.
Nyt sen on vallannut joukkio, joka ei salli muiden olla rauhassa, vaan hyökkää kirjoittajien kimppuun, erityisesti 70 palstalta lähiaikoina siirtyneiden parinkin kirjoittajan kimppuun. Koko keskustelukulttuuri katoaa, palstalla vuosia kirjoitelleet hyväntahtoiset kirjoittajat lopettavat, ja vain ne repostelijat ja loukkaajat jäävät jäljelle.

Eikö se ole vastoin koko kirjoituspalstan ideaa estää muiden osallistuminen pelkästä ilkeydestä?

Voiko tämä jatkua ilman, että siihen YP:n taholta saadaan korjausta.
Tällä menolla näivettyy palsta kokonaan.

23

504

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      YP voi vastata mitä muuta tahansa, mutta ei kerro totuutta ja se totuus on RAHA. Mitä enemmän avauksia, sen enemmän mainostuloja. Ei avauksia kerry siitä, että muutamat jutustelevat, vaan siitä, että yleisesti kiistellään ja solvaillaan. Tuo on YP:n mieleistä.

      • Ilmaisin itseni huonosti. Tämän perässähiippailun vuoksi koko palsta kuivuu kokoon. Ikääntyneitä kirjoittajia ei paljon ole, ja kun he lopettavat, kuivuu koko palsta. sillä eivät anonyuymit perässähiihtäjöt siellä sen jälkeen toimi. Vakituisia kirjoittajia on kuitenkin enemmän joka tapauksessa.
        Jos totuus on RAHA kuten sanot, niin asiaan tulee nyt puuttua.


      • Mak-Ris kirjoitti:

        Ilmaisin itseni huonosti. Tämän perässähiippailun vuoksi koko palsta kuivuu kokoon. Ikääntyneitä kirjoittajia ei paljon ole, ja kun he lopettavat, kuivuu koko palsta. sillä eivät anonyuymit perässähiihtäjöt siellä sen jälkeen toimi. Vakituisia kirjoittajia on kuitenkin enemmän joka tapauksessa.
        Jos totuus on RAHA kuten sanot, niin asiaan tulee nyt puuttua.

        YP ei ole lukenut kysymystäni.
        Se on ihan vakavalla mielellä esitetty ja olen odottanut kommenttia.
        Jää vaikutelmaksi, että suunsoittajat saavat olla niskan päällä, vaikka palstan taso laskisi pohjamutiin.


      • Anonyymi
        Mak-Ris kirjoitti:

        YP ei ole lukenut kysymystäni.
        Se on ihan vakavalla mielellä esitetty ja olen odottanut kommenttia.
        Jää vaikutelmaksi, että suunsoittajat saavat olla niskan päällä, vaikka palstan taso laskisi pohjamutiin.

        Tämän palstan omistaa City Digital Oy, jolla ei juuri henkilöstöä ole koska sillä ei ole varaa palkata ketään. Sen taloustilanne on niin huono. En usko, ei johtoryhmän lisäksi on muita työntekijöitä. Eli joku käy satunnaisesti katsomassa, mitä on kysytty ja minkälaisia viestejä raportoitu, ja sitten satunnaisesti poistaa viestejä. Tämän vuoden puolella ei ylläpidon tunnuksilla ole enää kirjoitettu oikein mitään, eli eivät enää edes yritä.


      • Anonyymi

        Mainostuloista puheen ollen, niitä ei palstan omistama firma taida enää paljoa saada. Mainoksia on hyvin vähän ja firman taloudellinen tilanne on heikko. Sillä ei yksinkertaisesti ole varaa palkata luotseja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mainostuloista puheen ollen, niitä ei palstan omistama firma taida enää paljoa saada. Mainoksia on hyvin vähän ja firman taloudellinen tilanne on heikko. Sillä ei yksinkertaisesti ole varaa palkata luotseja.

        Ei niille luotseille maksettu. Tekivät ilmaiseksi harrasteena.


    • Anonyymi

      Nolla poistoja, mutta vastauksia vaan hävinnyt.

      • Anonyymi

        Voi helkatti. Sama kahteen kertaan. Eikös moinen ole säännöissä kiellettyä.


      • Kiitokset vastauksesta.


      • Anonyymi

        Jos vastaaminen kestää neljä päivää, niin kannattaako yleensä edesvastata. Tuskin ainakaan vakiolitanialla.


      • Anonyymi
        Mak-Ris kirjoitti:

        Kiitokset vastauksesta.

        Saitko jotain sellaista tietoa, jota ei olisi sanottu jo kymmeniä kertoja? Saitko ylipäätänsä vastausta, vaan vain jotain horinaa?


      • Anonyymi

        Vastaus unohtui: "Kysyisin yp:n mielipidettä, kuinka kirjoittajien tulisi menetellä, kun joutuvat hyökkäyksen kohteeksi."


      • Anonyymi kirjoitti:

        Vastaus unohtui: "Kysyisin yp:n mielipidettä, kuinka kirjoittajien tulisi menetellä, kun joutuvat hyökkäyksen kohteeksi."

        Niinhän se on, että vastaus ei ole sellainen kuin odotin. Mitään keinoa häirikön taltuttamiseksi ei ilmeisesti ole olemassa, ja nimettömille törkyturville on aina tilaa.

        Vasta sitten, kun kirjautuminen ja nimimerkki ovat pakolliset, päästään näistä ilkeämielisistä kirjoittajista eroon. Tarkkailu ei kuitenkaan ole muiden kirjoittajien asia.
        Suomi24:n tehtävä olisi pitää ketjuista huolta
        Tuleekohan sellaista päivää koskaan Suomi24.palstalle?


      • Anonyymi

        Olen pannut merkille, ettö politiikka osastoilla ilmeiseseti perussuomalaisiin kuuluvat kirjoittelijat saavat kirjoittaa aivan mitä sattuu ja hyvin loukkaavasti eikä niihin puututa. Nimitellään esim. ministereitä haukkumanimillä ja vastaavaa. Onko se taho, joka näitä valvoo perussuomalainen tai heidän kannattajansa, siltä se vaikuttaa. Esim. "vihervassarit" "kassamyyjät" "komukat" "eurostoliitto" jne... Jos joku näitä valvoo, niin tällaisiiin olisi puututtava. Näistä ilmenee matala sivistystaso, mutta myös suora loukkaus muita kirjoittajia kohtaan. Taitaa olla turha edes yrittää. Onko tietty oikeus vain perussuomalaisilla?


    • Anonyymi

      Häiritsemistä on mm. Natopalstalla, Profetiat palstalla ja Historia palstalla. Näyttää siltä, että siellä toimiva häirikkö haluaa ne alueet yksityiskäyttöönsä ajamalla henkisellä väkivallalla ja uhkailulla muut pois.
      Meno näyttää tyypillä olevan todella sairasta, uhkailee jo tautien levittämiselläkin yliluonnollisten voimiensa kanssa. Tyypillä näyttäisi olevan samankaltaisia oireita, kun Kazanin ampujalla. Joko narsistinen personallisuushäiriö, tai päässä joku kasvain?

      Ei ole taidettu ottaa huomioon mielisairaita, kun S24:ää on tehty? Kirjautumisella saataisi luultavasti karsittua häiriköt pois.

      • Anonyymi

        Häiriköinti on ollut ongelma vähän joka palstalla jo useamman vuoden ajan. Ketään ei kiinnosta asialle mitään tehdä. Itse enää viitsi vastailla edes asiallisiin viesteihin, koska hetken päästä on trolliarmeija suu vaahdossa sotkemassa keskustelua.


      • Anonyymi

        Kumma juttu. Luotsien aikaan häirintäviestit poistettiin nopeasti (minuuteissa) ja häiriköt kaikkosivat.

        Olisikohan ajantasainen moderointi vastaus kysymykseesi.


      • Anonyymi

        Häiriköinnin kitkemiseksi on olemassa keinot, mutta ei tällainen paskafoorumi niitä halua käyttää. Esim. HS, Iltalehti ja monet muut mediat ovat sallineet vain tiettyjen asioiden kommentoinnin nimimerkin takaa. Muuten joutuu kommentoimaan tunnistautuneena oikealla nimellään. Näin on ainakin HS:n palstalla. Siellä häiriköinti on vähentynyt todella paljon. Tietyt mediat eivät enää salli viestien julkaisua klo. 22:n jälkeen. Tietty ei ole paras linja tuokaan, mutta kun apinat riehuvat netissä, miten haluavat tuo on lopputulos. Tarvittaessa voitaisiin käyttää vahvaa tunnistautumista, esim. pankkitunnusten kautta. Häiriköinnillä tarkoitan juuri tätä idioottimaista trollaamista ja muiden mollaamista, eriävät mielipiteet on keskustelussa sallittu.


    • Anonyymi

      Jatkuva moderointi on perusehto toimivan keskustelufoorumin kannalta. Mikäli tämä laiminlyödään totaalisesti tai hoidetaan vähän sinnepäin, on lopputulos pelkkä sekasotku. Tällöin kaikki huutelijat ovat äänessä 24/7, ja mitään järkevää keskustelua ei enää käydä. Vaikka joukkoon tulisikin jotain järkevää keskustelua, ei kukaan siihen viitsi vastata, kun tietää etukäteen lopputuloksen.

      • Anonyymi

        Keskustelupalstat ovat monille yksin elävälle mieluisa tapa yhteydenpitoon. Varsinkin tänä eristyksen aikana on monelle ollut tarpeellista vaihtaa kuulumisiaan ja keskustella ajankohtaisista asioista netissä, mutta ei trollaamsen takia siihen enää pystytä.
        Trollaaminen on varmaankin yksi eristyksiin jääneiden ja turhautuneiden ihmisten keino pysyä yhteiskuntaan kuuluvana osana.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keskustelupalstat ovat monille yksin elävälle mieluisa tapa yhteydenpitoon. Varsinkin tänä eristyksen aikana on monelle ollut tarpeellista vaihtaa kuulumisiaan ja keskustella ajankohtaisista asioista netissä, mutta ei trollaamsen takia siihen enää pystytä.
        Trollaaminen on varmaankin yksi eristyksiin jääneiden ja turhautuneiden ihmisten keino pysyä yhteiskuntaan kuuluvana osana.

        Näin asia saattaa olla, mutta se ei siltikään anna syytä tehdä jostain keskustelupalstasta yleistä vessanseinää. Nämä trollit pitäisi voida sulkea täysin pois keskustelupalstoilta. Keinoja tähän on olemassa, mutta niitä ei haluta käyttää.


    • Anonyymi

      Tässä malliesimerkki keskustelujen häirinnästä.

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/11825576/pitaisiko-pattisfanien-julistaa-sota

      "
      Pitäisikö Pattisfanien julistaa sota

      28x...
      01.11.2013 23:01

      Phuketia vastaan? Hua Hiniläiset on jo lyöty. Muutama vielä henkitoreissaan vastaan pyristelee että käy jo sääliksi.
      Katselin juuri ohimennen Phuket- keskusteluketjuja. Ovat niin ihanan viattomia ja maailman pahuudesta tietämättömiä. Kyselevät siellä vielä toisiltaan silkkikankaista ja hotellien uima- altaista.
      Vai onko se liian julmaa tarjota heille tietoa maailman pahuuksista ja vääryyksistä, valehteluista ja mafioista?

      Aiheina voisi olla aluksi vaikka varovaisia arvosteluja Thaimaan kalleimmista takseista ja oppaista sekä häiritsevistä baarikortteleista joissa ilmiselvästi käydään ihmiskauppaa prostituutiolla. Onko mokoma paikka todellakin perheille sopiva?
      Voiko sinne enää viedä edes lapsiaan?
      "

      -----------

      Tuosta kirjoituksesta on seitsemisen vuotta. Mitä ylläpito on saanut aikaiseksi tuona aikana?

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      10
      1073
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      986
    3. 56
      965
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      48
      825
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      162
      749
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      70
      715
    10. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      707
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    12. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      596
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      510
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      66
      487
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      249
      429
    Aihe