https://www.verkkouutiset.fi/nopea-talouskaanne-britanniassa-ennatysmaiset-kasvunakymat/#cc648869
Onnea briteille! Brexit oli loistava veto.
Onnea briteille! Brexit oli loistava veto.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ei niiden tarvitse heittää miljardeja ja taas miljardeja Etelä-Euroopan Kankkulan kaivoon, niinkuin Suomen.
Joko Britannia saa itse päättää maahanmuutosta?
Kyllä ja myös "siirtolaisista".
Muistit sentään pistellä itseäsi..hyvää akupunktiota netissä :D
Minä olenkin aivan eri henkilö ja pistin myös vihervassaria nassuun!
Onnittelut briteille! Saivat itsemääräämisen asioihinsa, mainiota. Maahanmuutto ym asiat ovat nyt siellä hanskassa. ( https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008200105.html )
😆
Kyllä nyt EU-päättäjiä v-tuttaa, kun kauhuskenaariot eivät toteutuneetkaan.
Ei Skotlantikaan enää halua eroon UK:sta, kun tajuavat tilanteen.
Skotit haluaa takaisin EU:n ja siksi eroavat tavalla tai toisella Britanniasta.
Skotit haluavat tehdä kansallisen itsemurhan, kuten osa suomalaisistakin.
Skotit pääsevät sitten, myös eu.n pankkien miljardien "elvytyspaketteja" rahoittamaan,, ja taakan kantoon tulevista afgaani pakoloisista, joita eu.iin tulossa miljoonia.
Ja+jutussahan+ei+puhuttu+sanaakaan+Brexitin+positiivisista+vaikutuksista,+vaan+rokotusten+etenemisestä,+pandemia-rajoitusten+purusta+ja+pandemian+aikana+patoutuneesta+kulutuskysynnästä.
Osaatko+muuten+laskea+mikä+on+lopputulos+kun+Britannian+talous+supistui+viime+vuonna+9,8%+(suurin+pudotus++vuoden1709+jälkeen)+ja+jos+tälle+vuodelle+ennustettu++7,25%+kasvu+toteutuu?+Paljonko+ollaan+yhä+miinuksella?
Nämä pahimmat provoilijat eivät ole ihan terävimmästä päästä ja jopa luetun ymmärtäminen on kovin heikkoa. Tahtovat ymmärtää asiat ihan oman mielensä mukaan.
Eihän muutos tapahdu hetkessä, kun EU ja sitä ennen EEC suitsivat brittejä vuosikymmenien ajan. Joka tapauksessa nyt suunta on oikea ja se on YLÖS päin.
Kuinka Euroalueella kasvu kumpuaa, sanopa sekin..:P
Eivät halua kertoa,kiertävät kuin kissa kuumaa puuroa.
Britit ovat kaikessa rauhassa päässeet kehittelemään uusia kauppasuhteita, kun pääsivät pois Euroopan Unionin ikeestä. Nyt se alkaa näkyä.
Suomelle huono juttu jos eroaisi EU:sta ,Britit on nyt vieneet kaikki liittoutumien ulkopuoliset markkinat,Suomelle jäisi enää luu käteen jos nyt luopuisi eurosta ja tietäisi samalla konkurssia. Juska pattu niin sanotusti.
Joten Suomi tuhoutuu väkisinkin. Onneksi olen vapaa lähtemään heti pois suomesta kun maa kaatuu!
Höpöhöpö. Suomihan ei ole vielä koskaan päässyt kokeilemaan omia siipiään täydellä teholla maailman kaupassa. 1990-luvun alkuun asti oltiin riippuvaisia Neuvostoliiton kanssa käytävästä bilateraalisesta kaupankäynnistä ja aika hyvinhän silloin menikin, tosin itänaapuri asetti Suomelle ehtoja myös toisten maiden kanssa käytävälle kaupalle, joten silloin tavallaan mökkiinnyttiin ja tuudittauduttiin silloiseen tilanteeseen. Suomen epäonneksi Neuvostoliiton jälkeen piti heti ängetä toiseen jarrusysteemiin, siis EU:hun. Jos Suomikin saisi vapaat kädet, kuten Britannia nykyään, lähtisi Suomen kehitys loistavaan liitoon. Suomen täytyisi saada itse kehittää vapaasti omat kauppasuhteensa, ilman Brysselin jarruja. Loistavia yritysjohtajiahan Suomessa on jo valmiina.
Brittien talous kyykkäsi todella syvään ja nousu on kaikkialla nopeaa pandemian jälkeen.
Britit eivät pääse lähellekään samalle tasolle mitä olivat EU:n aikana vielä vuosikymmeniin.
Otahan asioista selvää, Uusi ennätysvuosi tulossa jo 2022!
Suurin syy lienee siinä, ettei tarvitsee elättää Brysselin paperinpyörittäjiä.
Katsooko Alma Kassinen noin syvään kristallipalloonsa, jotta näkee vuosikymmenten päähän! Olé..!
Briteillä menee paaaaaljon paremmin ilman EU:ta!
kaikkihan kiihtyy ennen loppua, niin tekee myös Britannia, skotit lähtee, eikä jäljelle jää pian kuin rupuinen Englanti, johon EU suoraan sanoen pyyhkii jalkansa.
Unohtuiko Wales EU:n jalkojen väliin vai?
Ei unohtunut: "skotit lähtee, eikä jäljelle jää pian kuin rupuinen Englanti" Huom! sana pian.
Unohdit myös Pohjois-Irlannin. Olisiko kenties pieni maantiedon/historian kertaus paikallaan?
En unohtanut, sinä et ymmärrä sanaa "pian". Ehkä sinulla olisi pieni järjen lämmitys paikallaan, ettet vaan ole persu.
Britanniassa talouskasvu ensi vuonna jopa 10 prosentin luokkaa. Onneksi pääsivät EU-riesasta eroon.
Tämä oli odotettavissa, ja missä ovat nyt ne ketkä tälle nauroivat aikanaan?
Niin, ja missä ovat nyt Pertti Salolainen ja muut n.s. asiantuntijat, jotka tuomitsivat brexitin?
pertti salolainen neuvotteli suomelle eu jäsenyyden ja nyt voidaan arvioida loppu tulos,
Britannia on yksi pahiten koronasta kärsineistä maista myös taloudellisesti, se on odotettuakin kun korona hellittää niin silloin talous kasvaa. Brexitillä ei oole mitään tekemistä tuon kanssa.
korona ole viellä missään ohi niin liika varhaista arvioida taloutta sen mukaan,
Elvytyspaketti tehtiin jottei muut lähde.
onhan peräti medijassa kerrottu miten italia olisi liika suuri maa lähtiäksi eusta,niin maata lahjotaan pysymään eussa,
Tämän takia EU ei olisi halunnut brittejä pois EU, sta. Ulkopuolella pärjää paremmin ja se ottaa globalisteja päähän.
Viisas teko,aikoinaan ihmettelinkin niiden liittymistä siihen.
Nyt kun kaikki näkevät, oli Brexit kyllä-äänestys surkeuden huippu. Typerät ihmiset saivat kansan äänestämään täysin väärin.
Persut haluaa samaa meille.