ïsot pahkurat??

mulle on ilmestynyt toissa yön aikana oikeaan jalkaan,vasempaan sisäpuolelle ja taipeeseen isoja n.1cm kokoisia pahkuroita joissa keskellä valkoinen piste muuten punaisia..ovat kipeitä ja kutisee paljon..epäilin että on allerginen reaktio..kun mulle tuli samoja jo tossa kaksi viikkoo sitten ja nekään ei ole vielä lähtenyt kokonaan..mitähän tää on??

kävin lääkärille näyttää niitä tänään ja se sanoi että ne on punkin puremia??
5536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Miten ne punkit on voinu tolleen päästä puremaan? Jos ne tulee yhdessä yössä, niin en usko. Jotain mätä paiseita tai ihmeellisen suuria finnejä.

Jos meet sinne lääkäriin uudestaan ja sanot, mitä ne punkit tekee sun sängyssä.

Äänestä
  • ei ne oo finnejä.. no kun se lääkäri sanoi että jos kissa on tuonut jotain punkkia pihalta..kun kissa nukkuu meiän sängyssä..

    Äänestä

  • jonna kirjoitti:

    ei ne oo finnejä.. no kun se lääkäri sanoi että jos kissa on tuonut jotain punkkia pihalta..kun kissa nukkuu meiän sängyssä..

    Tähän aikaan vuodesta ei kyl kauheasti ole punkkeja. Ja ne mitä meidän kissa on tuonu, niin ne on voneet olla useita päiviä kiinni ihossa. Ja kyllä kannattaa hankkia joku punkkilääkitys, kun jotkut saattaa olla myrkyllisiä.

    Eikä mun mielestä punkin puremat ole tuon näköisiä.

    Äänestä

Oletko kaatanut koivua tai kantanut koivun oksia? Keväällä voi saada koivuista lintukirpun puremia. Kutisevia, mutta vaarattomia.

Äänestä
  • joo oon kantanut kyllä saunaan puita osa koivuja..oisko tullut niistä..en kyllä itte niitä punkin puremiksi laittas vaan joksikin allergia reaktioksi pesuaine tai jotain..joo sain kyllä lääkäriltä reseptin antihistamiini valmisteeseen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonna kirjoitti:

mulle on ilmestynyt toissa yön aikana oikeaan jalkaan,vasempaan sisäpuolelle ja taipeeseen isoja n.1cm kokoisia pahkuroita joissa keskellä valkoinen piste muuten punaisia..ovat kipeitä ja kutisee paljon..epäilin että on allerginen reaktio..kun mulle tuli samoja jo tossa kaksi viikkoo sitten ja nekään ei ole vielä lähtenyt kokonaan..mitähän tää on??

kävin lääkärille näyttää niitä tänään ja se sanoi että ne on punkin puremia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu