haluan purkaa syjäntäni

pur

lasten on tietenkin hyödyllistä oppia vierasperäiset kirjaimet tulevia kielenopiskeluja silmälläpitäen, mutta silti on suorastaan absurdia sisällyttää suomen aakkosiin 'Q', 'C', 'Z', 'W' tai 'X'. niitä ei suomen kielessä nähdä eikä kuulla, joten miksi, miksi ne on tungettu suomen aakkosiin? nykyään suomessakin tosin tarvitaan kirjaimia 'B' ja 'F' vaikka nekin voitaisiin mielestäni opettaa aakkosista erillisinä vierasperäisinä kirjaimina. Deestä ei varmaan enää päästä eroon vaikka haluttaisiinkin. ååta suvaitsen vielä sen tähden kun ruotsi on suomen toinen virallinen kieli, mutta minulla on toiveissa, että tämäkin asia joskus muuttuisi. jos minulta kysytään niin g voitaisiin jättää myös pois, sillä sitä käytetään kuitenkin vain äng äänteessä ännän kanssa kahdestaan, äng äännettä voitaisiin merkitä saamelaisten kirjaimella Ŋ - ŋ , vai mitäs sanotte. kannatan myös sitä että suomen eri murteilla väsättäisiin kasaan kirjallisuutta ja vaikka tieteellisiäkin kirjoituksia. saattaisi aluksi kuulostaa oudolta, mutta todellisuudessa suomen kirjakieli ei ole sen oikeampi kieli kuin murteetkaan. oikeastaan se on väärempi. sellaista kieltä ei puhuttu ennen kuin se keinotekoisesti luotiin.

6

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siili

      Jos Suomeen ei olisi kehitetty yhtenäistä keinotekoista kirjakieltä, puhuisimme todennäköisesti kaikki ruotsia. Eipä se tosin niin huono vaihtoehto olisi.

      • pur

        totta, mutta se on kumma kun murteita ei voida käyttää virallisesti kirjallisuudessa ja muussa, se on silloin erikseen joku juttu, tarkoituksellista, ya know. kuitenkin ne murteet ovat sitä oikeaa suomea.


      • Lueksija
        pur kirjoitti:

        totta, mutta se on kumma kun murteita ei voida käyttää virallisesti kirjallisuudessa ja muussa, se on silloin erikseen joku juttu, tarkoituksellista, ya know. kuitenkin ne murteet ovat sitä oikeaa suomea.

        Väinö Linnan Tuntematon sotilas on eittämättä yksi Suomen kirjallisuuden ikoneista. Yksi sen jujuista on replikointi, jossa kirjan eri puolilta maata kotoisin olevat henkilöt käyttävät omaa kotoista murrettaan.

        Kukapa muutenkaan kieltää kirjoittamasta kaunokirjallisuutta murteella? Kalle Väänänen, Hj. Nortamo ja monet muut ovat toki yrittäneetkin. Kustannuskynnys on ylittynyt, mutta varsinaisista menestysteoksista ei voine puhua.

        Lukijathan kaiken viime kädessä päättävät.


      • Uurestkaupunkist olla
        Lueksija kirjoitti:

        Väinö Linnan Tuntematon sotilas on eittämättä yksi Suomen kirjallisuuden ikoneista. Yksi sen jujuista on replikointi, jossa kirjan eri puolilta maata kotoisin olevat henkilöt käyttävät omaa kotoista murrettaan.

        Kukapa muutenkaan kieltää kirjoittamasta kaunokirjallisuutta murteella? Kalle Väänänen, Hj. Nortamo ja monet muut ovat toki yrittäneetkin. Kustannuskynnys on ylittynyt, mutta varsinaisista menestysteoksista ei voine puhua.

        Lukijathan kaiken viime kädessä päättävät.

        Heli Lehtosen murrerunot ovat valla mainioi.

        Ei murteen käyttäminen yksin riitä, vaan ajatuksen ja murteen täytyy kulkea samansuuntaisesti, "käsi kädessä". Heli Lehtoselta se onnistuu. Kiitos!


      • Erno

        Etkö sinä arvosta suomen kieltä yhtään?


    • seppo

      jos hyväksyt åån ruotsin kielen takia, niin miksi et hyväksy muita? äkkiä tulee mieleeni - vaikka heikosti ruotsia osaankin - ruotsalaisia sanoja joista voi löytää ainakin c:n tai x:n. ruotsalaisista erisnimistä löytyy nuo muutkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2724
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2307
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1082
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1040
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      932
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      828
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      752
    Aihe