Ne, jotka vähänkin seuraavat EU-asioita, tietävät, että tästä ei ole kyse

Suomessa hallitus toistelee elvytyspaketin ainutkertaisuutta, EU:ssa puhutaan jo pysyvästä ratkaisusta. Hallitukselle olisi ollut kunniaksi, jos se olisi antautunut rehelliseen keskusteluun. Paketti neuvoteltiin EU:n valtionpäämiesten kesken kesällä 2020. EU-maat (käytännössä komissio) ottavat yhdessä 750 miljardin lainan ja jakavat sen suorina, 390 miljardin avustuksina ja 360 miljardin lainoina koronakriisistä kärsineille ja talousvaikeuksissa oleville EU-maille.
Jäsenmaat vastaavat yhdessä siitä, että velka maksetaan takaisin. EU ei ole aiemmin rahoittanut toimintaansa yhteisellä velalla. Suomi maksaa pakettiin noin 6,6 miljardia euroa ja saa sieltä tämän hetken arvion mukaan noin 2,7 miljardia euroa.

Elvytyspakettisovusta lähtien Suomen hallitus on pääministeri Sanna Marinin (sd) johdolla toistellut, miten elpymispaketti on kertaluonteinen ja poikkeuksellinen.

Hallitus ja nyttemmin näköjään myös kokoomus käyvät keskustelua elvytyspaketista omassa kuplassaan. Poliittisesti tarkoituksenmukaista näyttää olevan uskotella kansalle, että tässä nyt ollaan ainutkertaisen ja kertaluontoisen asian edessä.

Eduskunnan perustuslakivaliokunta on ollut kantona kaskessa hallituksen elvytyspakettitaipaleella. Se ei ole suostunut uskomaan, etteikö elvytyspaketin hyväksymisessä olisi kyse merkittävästä toimivallan siirrosta EU:lle.

Sen lisäksi, että elvytyspaketilla pelastetaan muun muassa hoippuva Italian talous, nyt ollaan jälleen kerran EU-integraation syventymisen porteille. Saksa ja Ranska ajavat EU:n poliittisen integraation syventämistä fiskaaliunioniksi ja muut seuraavat. Britanniakaan ei ole enää laittamassa vastaan.

Eilen maanantaina EU:n komission varapuheenjohtaja Valdis Dombrovskis ja talouskomissaari Paolo Gentiloni väläyttivät jo, että EU:n elvytyspaketista voisi tulla pysyvämpi ratkaisu.

– Mitä paremmin onnistumme tämän järjestelyn toimeenpanossa, sitä enemmän on tilaa keskusteluille pysyvästä välineestä, joka olisi todennäköisesti luonteeltaan samankaltainen, Dombrovskis sanoi.

Euroopan keskuspankin EKP:n johtokunnan jäsenen, italialainen ekonomisti Fabio Panetta on jo aiemmin puhunut samaa.
–Jos elvytysvarat käytetään viisaasti ja menestyksekkäästi, paketti voi olla prototyyppi tuleville yhteisille fiskaalisille instrumenteille, Panetta on sanonut.

Italian pääministeri Mario Draghia ja Ranskan presidentti Emmanuel Macronia yhdistää niin ikään halu lisätä yhteisvastuuta ja väljentää budjettikuria. Molemmat ajavat EU:n yhteisiä joukkolainoja eli eurobondeja sekä yhteistä budjettia, jolla vaikeuksiin ajautuneita jäsenmaita voitaisiin nykyistä paremmin tukea.

Ja niin edelleen. Tämä kaikki tapahtuu samaan aikaan, kun meillä hallitus yrittää selittää, että mitään tällaista ei ole tapahtumassa.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääministeri Marin: "Emme ole luomassa unionille uutta toimivaltaa, vaan elpymisväline on poikkeuksellinen ja kertaluonteinen toimi, joka toteutetaan EU:n perussopimus-, lainsäädäntö ja toimielinkehikon sisällä, toimielinten välistä tasapainoa horjuttamatta."
      Ja kohta alkaa taas selittely ja joku onneton virkamies tyrkätään bussin alle. Syy on aina muiden, ei hallituksen. Eikä varsinkaan pääministerin.

      Kreikan paketti piti olla kertaluontoinen. Kunnes tuli seuraava, ja sitä seuraava.
      Näitä on Euroopassa nähty useita "kertaluonteisia".
      Niin se on nytkin. Vastuuttomuus on ehtymätön luonnonvara.
      Mikäli Marinin hallitus hyväksyy vielä uudet paketit, valtakunnanoikeus kutsuu. Syy on ainakin ministerivastuulain pykälä joka sanoo, että ministerin pitää puhua aina totta. Ehkä kysymykseen voisi tulla myös valtiopetos.
      https://www.uusisuomi.fi/uutiset/elvytyspaketti-voisi-olla-vasta-alkua-sanovat-eu-komissaarit-reutersin-mukaan/b99d4270-282b-485b-be13-3336d45189fe

    • Anonyymi

      Nyky maailmassa kaikki muu on sallittua paitsi eliitin valheiden paljastus , tästä Sipilän valheiden julkitulo hyvä esimerkki. Totuudenpuhuja sai lähteä , tilalle tuli rikollinen evp majuri , Vehviläisen tuella tietenkin.

      • Anonyymi

        Oliskohan noinkaan.
        Taisi tulla mediassa kömmähdys. Evp majuri on aina eläkkeellä, he kyllä sen tiesivät, se nyt valkaistaan näin. Siinä näkyi pari ajavan asian tähän malliin, jotka valitsivat, ja nyt jotain muuta heillä hampaankolossa, ilmeisesti ideologiaa. Majuri ei taipunut punavihreitten juoksupojaksi, jossa saattaa olla mukana Valtakunnansyyttäjä Toiviainenkin punavihreänä. Ei näitä meille oikein kerrota, vaan käytetään hyväksi tapaisiasi hölmöjä.


    • Anonyymi

      Tänään i dag !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      148
      5607
    2. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      186
      5607
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      220
      4169
    4. 223
      3434
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      104
      3244
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      125
      3193
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2956
    8. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      127
      1924
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      172
      1919
    10. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      5
      1759
    Aihe