Hei, Moi, Terve, vai mitä sanot, kun tavataan ja erotaan taikka kirjoitetaan?

Anonyymi

Millä sanalla tai sanojen yhdistelmällä tervehdit ja hyvästelet arkitilanteessa?

Sanotko Moi, Moikka, Hei, Heippa, Terve, Moro, Päivää, Näkemiin vai miten? Onko tervehdyksen tai hyväksymisen vastaanottajan iällä merkitystä ilmaisua valitessasi?

Entä irijoituksessa, vaikkapa tekstiviestissä tai sähköpostisanomassa?

Meikäläinen siirtyi jo vuosia sitten kätevän Moi-sanan käyttöön tavatessa ja hyvästeltäessä. Inhoan sanaa Hei/ Heippa.

18

2727

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MInä taidan sanoa useimmiten "Hei!" Ja vanha hyvä "Päivää" sitten kun vieraampia tapailen. Minun tapaamiseni, mennen tullen, ovat nykyisin niin harvassa, että ei nyt tule mieleen, miten lähtijät hyvästelen. Sanoin sen hein varmaan silloinkin, ja ehkä kiittelen käynnistä.
      Tervehtiminen tuntuu nykyisin olevan kortilla. Asuinalueellani moikattiin alkuvuosina kaikkia, tuntimme toisimme tai ei, mutta nyt ovat tervehdykset hyytyneet, ja vastaantulijat katsovat muualle. Minäkin olen sitten lopettanut tervehtimisen. Enhän enää vasta muuttaneita tunnekaan. Mieheni oli sosiaalinen ja tutustui helposti ihmisiin, hän meni tutustumaan uusiin asukkaisiin, esittäytyi ja kertoi, missä asumme. Lupasi tulla auttamaan, jos apua kaivataan.
      Muuttaessamme tänne 70-luvulla, oli joka talossa pari lasta, joten alueellamme oli 100 lapsen lauma, varmasti suuri ilo lähikoululle. Silloin oli täälläkin iloista hälinää ja monenlaisia tapahtumia. Luulen, että nyt olen vanhin koko joukosta, ikätoverini ovat muuttaneet kuka minnekin, vain pari alkuperäistä asukasta on jäljellä.
      Moikkaamme, kun näemme raitilla.

    • Anonyymi

      On sitten hyvin yksilökohtaisiakin tervehdyksiä. kuten vaikka menneiden vuosikymmenten koomikon Eemelin käyttämä Molskis, joka sittemmin levisikin käyttöön.

    • Anonyymi

      Käytän useimmiten Moi-sanaa. On yksinkertainen ja kätevä. Käytän myös Moro-sanaa.

      Äänettömässä tervehdyksessä nostan käden, useimmiten oikean, lievään pystyasentoon siten, että kämmen tulee hieman olkapään alapuolelle. Käytän joskus myös itämaista Namaste-tervehdystä, jos koen vastaanottajan ymmärtävän sen.

      Tampereella tervehditään usein tuntematontakin. Vantaalla sellainen ei missään nimessä tulisi kyseeseenkään. On sen verran pimeä paikka.

      • Anonyymi

        Minä en käytä "Moi" sanaa ,kun tarkoittaa naisen vitunkarvoja thaikielessä :)

        Farang


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä en käytä "Moi" sanaa ,kun tarkoittaa naisen vitunkarvoja thaikielessä :)

        Farang

        Mitä merkitystä sillä on? Vain harvat ja valitut suomalaisista tuntee tuon aihepiirin sanaston. Nyt kyllä rupean käyttämään sitä ja mahdollisimman monessa yhteydessä.


    • Anonyymi

      Hölökyn kölökyn tai miehelle Hei sun heiluvilles

      • Anonyymi

        Minä sanon aina naisille sen "hei sun heiluvilles!"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä sanon aina naisille sen "hei sun heiluvilles!"

        Se onkin tuntuva huomaavaisuuden osoitus naiselle.


    • Anonyymi

      Tuon takia olenkin alkanut mennä ohi tervehtimättä.

    • Anonyymi

      Moro-sanaa käytetään Tampereen murteessa vain pois lähtiessä, siis hyvästellessä. Yleensä muodossa "Se om moro". Tervehtiessä sitä ei käytetä. Morjens-sanaa voi käyttää sekä tullesa että lähtiessä.

      • Anonyymi

        En oo samaa mieltä. Kyllä sillä tervehditäänkin. Hyvästelymuoto on Soom moro, johon liittyy käden heilautus.


    • Anonyymi

      Tampereella on oma tervehdyksensä Moro tai Morjesta, mutta helsinkiläisillä enempää kuin turkulaisillakaan ei liene mitään vastaava.

    • Anonyymi

      Makeileva Erittäin hyvää päivää ei kuulu mitenkään kansankieleen. Kun Savossa olin lapsena, ainut tervehdyksen kaava oli pelkkä partitiivimuoto: Huomenta, Päevee, Iltoo, mutta tosin Hyvvee yötä tai monikossa Hyvät yöt.

      Muistattehan muuten Niilo Tarvajärven Tervetuloa aamulahville-lähetyksen, jossa hän toivotti Aamujen aamua. Sitähän sunnuntaiaaamu olikin.

    • Anonyymi

      Sanon kyllä Davs nyt kun Tanska voitti Ruottin lätkässä :D

      Skånepåg

    • Anonyymi

      Mitä sitten sanotaankin, niin toivottavasti kämmenenpuristus tervehdyksenä ja hyvästelynä vaipuu lopultakin unholaan eikä enää tule käyttöön. Sen välityksellä on levitetty monta tautia ja sairautta.

    • Anonyymi

      Tämä(kin) on sellainen aihepiiri, josta jotkut vetää ns herneen nokkaa, olen huomannut, ellei toimi jollain tietyllä totutulla tavalla. Itse ajattelen liberaalimmin. Se ei ole itseisarvo, että sanoo kuten ikäänkuin kuuluu, vaan että on muutenkin aidosti kohtelias ja hyväkäytöksinen. En loukkaannu ellei tervehditä, enkä ole hanakka itse tervehtiin ekana. Ei vaan kiinnosta.

      Mulla tavattaessa varmaan moi ja moro yleisin tuttujen kesken ja mm. kaupassa, mutta puolivirallisemmissa terve tai hei (mitä myös vähän inhoan/olen kyllästynyt). Erottaessa varmaan arjessa on moro. Joskus voi tulla peräikkäisiäkin hyvästelyä ja jopa ihan muuta mitä piti sanoa. Miksi?- en tiedä. Ehkä jostain opittua tai joku blackout. Vieraissa kielissä ainakin käytetään. Mutta ei tollaset mitään haittaa. Nähdään tai ollaan kuulolla yms. sopii minusta silloin, kun myös oikeasti ollaan tulevaisuudessa tapaamassa. Katsellaan sanaa (eng. vastine see you) jostain syystä inhoan, enkä itse käytä. Johonkin kokemukseen tämmöset yleensä perustuu.

      lajijasuris

      • Anonyymi

        Vielä semmonen huomio, että toisille on kamalan tarkkaa, että vastaan just samoin kuin toinen tai sitä suoraan mukaillen, mutta tässäkin olen itse kuullut ja myös itse käyttänyt monenlaista tapaa. Ei sen niin tarkkaa.
        Mutta sitten esimerkiksi kun sanotaan, että (oli) mukava tavata, niin tykkään, jos kehonkieli myös tukee tätä ts. sanoja aidosti tarkoittaa mitä sanoo.

        lajijasuris


    • Anonyymi

      Pääkaupunkiseudun ulkopuolella käytän sanoja Terve, Moi ja PÄivää. Pääkaupunkiseudulla en sano mitään. Ei siellä tervehditä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1244
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1161
    3. 64
      1140
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      87
      991
    5. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      63
      971
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      927
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      874
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      801
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      723
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      614
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      47
      592
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      582
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      558
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      519
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      295
      506
    Aihe