Oluen laimennus ahdistaa.

Mä en tahdo siirtyä viiniin. Se on liika voimakasta eikä ole hyvää. Sitä tulee helposti juotua liiaksi, kun taas olutta voi juoda vaikka yhden pullon vain - mutta minkäs mahtaa jos oluesta viedään maku pois sitä laimentamalla.
6257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Siinäpä vaan laimentavat niin loppuu senkin käyttö. Tekevät siitä samanlaista litkua ku Ruotsalaiset...sitä ei juo Erkkikään.
Pianhan sitä voi tuoda vaikka Saksasta niin paljonkuin jouset kestää...

Äänestä
  • Harmi vaan, että Saksaan on mahdollisesti tulossa uusi ympäristövero olut-tölkeille.

    Nyt n. 29 snt maksavaan 1/2-litran olut-tölkiin on luvassa veroa 25 snt. Tietysti voi tuoda palautuspulloissa (pantti á 5 snt), mutta siinä on sitten jo helpommin auton jouset lujilla.

    Äänestä

Minua taas närästää Suomen korkea autovero. Ja oikeastaan korkea palkkavero ja alhainen palkkataso myös.

Minulla tilanne viinin ja oluen kanssa on kyllä toisinpäin. Viiniä ei juurikaan tule juotua pullokaupalla, olutta kylläkin eri suuria määriä, tilanteen mukaan.

Äänestä

Ja jos laimentavat niin syön niiltä päättäjiltä pään :) Oikeesti eihän siinä olisi mitään järkeä, kukaan ei hyötyisi mitenkään, ihme ajatus.

Äänestä

Oluen maku on parhaimmillaan kun alkoholimäärä on matalimmillaan. Kaikki sokkotestit päätyvät samaan. Parhaimmanmakuiset lager-oluet on pilsnereitä.

Niin että ei se laimennus oluen makua ainakaan huononna.

Äänestä
  • Missähän olet tällaisen testin nähnyt ? Vai itsekkö olet maistellut. Alkoholimäärähän on jo matalimmillaan tavallisissa viiden prosentin paikkeilla olevissa oluissa. Yhtään hyvää olutta ei mieleen tule jossa olisi neljän prosentin alle alkoholia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ahdistunut. kirjoitti:

Mä en tahdo siirtyä viiniin. Se on liika voimakasta eikä ole hyvää. Sitä tulee helposti juotua liiaksi, kun taas olutta voi juoda vaikka yhden pullon vain - mutta minkäs mahtaa jos oluesta viedään maku pois sitä laimentamalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu