Iltalehden juttu muuttovirtojen kääntymisestä Suomessa

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cc7aeca5-8948-4aeb-82c5-81d8e65c848c

Totta se on! Muuttoliike Suomessa kääntyi radikaalisti – katso tilanne karttagrafiikoista

"Aluetutkija Aron mukaan osa kunnista on oivaltanut panostamisen laadukkaisiin elinympäristöihin, rauhallisuuteen, turvallisuuteen, hyviin yhteyksiin ja helppoon liikkumiseen suuriin keskuksiin. Ne ovat pystyneet sujuvoittamaan rakentamisen lupaprosesseja ja höllentämään aina kun mahdollista vapaa-ajan asumisen ja pysyvän asumisen sääntelyä. Voittajakunnissa on panostettu vapaa-ajan asumisen ja pientaloasumisen lisäksi kerrostaloasumiseen."

Harmillista tässä on, että Sievin päättäjille ko. ei taida paljonkaan merkitä. Tai ehkä puheissa, mutta ei teoissa. Esim. tuulivoimalat kodin läheisyydessä eivät käy yksiin rauhallisen, turvallisen, laadukkaan elinympäristön kanssa. Sievin päättäjät eivät välitä siitäkään, että tie kulkee tuulivoimaloiden alla. Mitä tästä pitäisi ajatella? Käsittämätöntä. Vain Sievissä(kö?)

6

166

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi, voi taas on Sievin karttaväri tulipunainen!

      • Anonyymi

        Totuus ei pala tulessa..."Vaikka artikkelia ei maksutta pääse otsikkoa pidemmälle lukemaan, kertoo otsikko jo kaiken olennaisen. "Sievin vaalipaneelissa kuntaliitokselle ehdoton ei - Asukasluku kasvuun rohkeammalla markkinoinnilla puhtaan maaseudun puolesta" https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/614687 Mitä tarkoittaa "rohkeampi markkinointi puhtaan maaseudun puolesta". Totuus on, että kyllä millään kunnan markkinoinnilla ei ole mitään painoarvoa siihen nähden, mikä käsitys kunnan asukkailla on kunnan toiminnasta ja päätöksenteosta puhtaan maaseudun puolesta. Sukujuurensa ja asuinpaikkansa kunnassa omaavien lähipiirit ovat laajalle Suomessa levinneet ja kunnan "mainostaminen" kyllä hoituu luonnostaan laajasti asukkaiden mielipiteiden välityksellä. Asukkaiden, joiden mielipiteet pohjautuvat heidän henkilökohtaiseen kohteluun/tosiasioihin ja kokemuksiin Sievin kunnan taholta heidän taistellessa oman asuinympäristönsä puhtaan luonnon puolesta. Tämä on vakava totuus!"


    • Anonyymi

      Aloituksen jutun kuvateksti:
      Kivijärveltä löytyy maisemaa, josta suomalainen nauttii.

      Kuten arvaatte, taivaanrannassa ei näy jättimäisiä tuulivoimaloita. Ei tietenkään.

    • Anonyymi

      Sievi ei kyllä houkuttele nykyään asuinpaikkana. Kuntalaisia ei kuunnella ja maisemat vain pilataan.

    • Anonyymi

      No kyllähän tuossa oli suurin osa maasta punaisena. Ei Sievi mikään poikkeus oo.
      Lähiseudun kunnista meni jotakuinkin hyvin vain kalajoella ja ylivieskassa, tosin ykassa tuli pientä muuttotappiota, mutta vain pientä.

      Kyllä kai se nyt jo pitäis jokaiseen pikkuhiljaa tajuta, että Suomessa ei kasva kuin pk seutu, tre, Turku, ja oulu. Muissa joko pysyy paikallaan, tai laskee.

      Ei kai tuo nyt kellekään mikään yllätys oo. Eikä oikeastaan ees uutinen. Johan tuosta on vuosia puhuttu ja kirjoitettu.

      Tämmöistähän se siis on ollut jo monta vuotta, ja tulee olemaan jatkossakin.

      Mutta vaikka tämä muuttotappio aluetta onkin, niin yrityksillä, esim näillä isoilla tehtailla sentään menee suht koht hyvin, ainakin tällä hetkellä.

      Kyllä tällä seudulla tulevaisuutta on.

      • Anonyymi

        Sievi tarvitsee päättäjiksi henkilöitä, jotka näkevät pidemmälle/laajemmalle kuin oman pihapiirinsä/napansa. Vain kulloinkin asianosaisia asukkaita kuulemalla kunta kehittyy eikä vain yksittäisten henkilöiden/tahojen etujen ajamisella.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      65
      788
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      158
      784
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      770
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      103
      750
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      677
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      647
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      582
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      35
      534
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      480
    13. 39
      465
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      455
    15. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      447
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      437
    17. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      433
    18. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      418
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      407
    Aihe