Joka viides suomalainen sairastuu syöpään, sydäninfarktiin, sepelvaltimotautiin tai aivohalvaukseen ennen eläkevuosiaan. Pitkän sairauspoissaolon aikana tulot voivat pudota jopa puoleen.
Muistakaa eläituotteiden terveysriskit
Anonyymi
6453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Katri Kulmikin sanoi, että on aivan sama mitä ihminen suuhunsa laittaa.
Kulmuni taitaakin olla keskustalainen, koska ei ymmärrä terveellisen ravinnon ja roskaruuan eroa.
Katri ei ole sisäistänyt terveellisen ruuan merkitystä.
Vaikka eläintuotteiden syöminen aiheuttaa paljon ennenaikaisia kuolemia, niin silti sekundääriset vaikutukset ovat paljon suuremmat tuelvaisuudessa. Kun ihmiset ja eläimet pakkautuvat elämään lähekkäin syntyvät Zonoosit, eli eläimistä ihmisiin ja ihmisistä eläimiin siirtyvät mutatoituneet tappavat virukset. Korona on vain yksi esimerkki tästä.
Ihmiset elivät ennen paljon lähempänä tuotantoeläimiä kuin nykyään, kun tiloja on harvassa, eikä enää kaupunkien keskustoissa ole tuotantoeläimiä laisinkaan. Eri asia, minkälaisen riskin lemmikkieläimet muodostavat. Nykyäänhän lemmikkeinä on jopa jyrsijöitä.
Niin, ja kuolivat kolmikymppisenä kepulien 'ennen vanhoo' utopiassa.
Jos jollakulla on edelleen vaikeuksia luopua lihansynnistä, niin on ainakin kaksi hyvää tapaa: Sekoittamalla oikeaan ruokaan synteettistä verta, eli hemiä, tai purra huuleensa, saadakseen veren maun ruokaansa. Se on kuulemma se juttu - verenmaku.
Mitä vaikeuksia siinä on? Ajattelee, että pitkällä ajalla tulee noutaja lihaa mussuttaessa.
Oleellisimmat ensin:
Tupakka
Viinakset
Lihajalosteet, korvikkeet ja jatkeet
Kaikki nämä ovat kasvisperäisiä.
Kepulaisille viljelijöille tulee konkka, jos lähiösika lopettaa kaljan kittaamisen.
Maataloustukiaiset ovat tehneet tuottajat riippumattomaksi suomalaisten kulutuksesta. Tuottajat voivat tuotta sitä, mistä saa hyvät tuet ihan riippumatta siitä mitä suomalainen kuluttaja haluaa ostaa.
Yksi räikeä esimerkki on maito, jonka kulutus on laskenut ja sen ansiosta veronmaksajien piikkiin myydään tappiolla maitojauhetta Kiinaan ja juustoa Eurooppaan. Toinen esimerkki on kumina, jonka suurin tuottaja maailmassa Suomi on ja pelkästään avokätisten tukien ansiosta.
Jos Suomi hallitsee kuminan maailmanmarkkinoista yli neljännestä, sen on pakko olla valtiontaloudelle voitollista bisnestä.
Suomalaisella maatalouspolitiikalla ei ole mitään tekemistä taloudellisten realiteettien kanssa.
Ei se kumina mitään öljyä ole pönttö.
Hyvinhän tuo maito ja liha vie Kiinan suuntaan. Ei edes kiinalainen toisaalta voi juoda suomalaista kaljaksi kutsuttua kuraa tuntematta viiltoa suolessaan.
Kun tappiolla myydään, niin miksei ostaja olisi tyytyväinen. Tappiot maksava veronmaksaja voi olla toista mieltä.
Onneksi en verovaroillamme tuotettuun kotimaiseen myrkkyyn ole koskenut vuosikymmeniin, vaikka kuinka mainostettaisi ja tuputettaisi sitä suuhuni.
Kuten ravinnossa yleensä lihansyönissäkin ratkaisee sekä laatu että määrä. Torstaisen hernekeiton possunliha ei ole sinällään kenellekään vaarallista, mutta kun lihaa mässäillään joka päivä ja useammalla aterialla päivässä, niin tilanne on toinen.
Lihan kulutus on Suomessa kasvanut todella voimakkaasti:
1960 lihaa kulutettiin n. 32kg per henkilö per vuosi
1980 lihaa kulutettiin n. 67kg per henkilö per vuosi
2000 lihaa kulutettiin n. 70kg per henkilö per vuosi
Viime vuodet kulutus on ollut 80kg per henkilö per vuosi.
Lihan kulutuksen puolitus olisi terveyden kannalta hyvä tavoite.
Siis vauvasta vaariin jokainen syö keskimäärin yhden lehmän joka vuosi! Voi sitä härskin rasvan määrää.
Noista vuosiluvuista on helppo päätellä, että lihan kulutusta ovat lisänneet ennen kaikkea valmispakkaukset. Ennen piti jonottaa lihatiskillä saadakseen lihaa ja leikkeleitä. Nyt lihajalosteita voi napata monessa muodossa ostoskoriin valmiissa pakkauksissa. Lihaa myydään myös valmiiksi maustettuna sekä eineksinä. Nopeaa ja helppoa.
Vuonna 1960 ei kanaa ollut juurikaan myynnissä. Nykyään sitä saa ja vieläpä valmiiksi käsiteltynä, maustettuna ja paistettunakin. Monissa perheissä kana on suosituin lihamuoto.
Silti suomalaiset kuluttavat lihaa reilusti vähemmän kuin eurooppalaiset keskimäärin. Vain puolet siitä, mitä espanjalaiset, portugalilaiset ja tanskalaiset.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Liha#Kulutus
Syö lihan sijasta kuitua.
Vertaa+samojen+vuosilukujen+terveystietoihin+ja+elinajanodotteeseen.
Jos+kaljan+(100%+kasvistuotteen)+suurkuluttajia+ei+lasketa,+niin+menneinä+vuosina+vanhusikäisinä+pidetyt+ovat+nykyään+varsin+vetreää+väkeä.
Elinajanodote oli Kekkoslovakiassa ukoilla 60v: sitä ennen vielä alhaisempi.
Lääketieteen kehitys on pidentänyt eliniänodotetta.
Mitä enemmän lihaa syödään sitä korkeampi on elinajanennuste
4 vuotta saat lisää elinikääsi jopa keskustalaisen Maaseudun Tulevaisuuden mukaan, kun siirryt kasvisruokavalioon. https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/kauppalehti-kasvissyöjä-elää-neljä-vuotta-pitempään-1.145337
Sanoi MTK, ja valehteli Pellervon tavoin.
Mitä enemmän lihaa syödään sitä korkeampi on elinajan ennuste
4 vuotta saat lisää elinikääsi jopa keskustalaisen Maaseudun Tulevaisuuden mukaan, kun siirryt kasvisruokavalioon. https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/kauppalehti-kasvissyöjä-elää-neljä-vuotta-pitempään-1.145337
4 vuotta saat lisää elinikääsi jopa keskustalaisen Maaseudun Tulevaisuuden mukaan, kun siirryt kasvisruokavalioon. https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/kauppalehti-kasvissyöjä-elää-neljä-vuotta-pitempään-1.145337
Ovatko ne neljä lisäelinvuotta sen arvoisia, että joutuu elämään vähintään 17 vuotta pelkällä kasvisruoalla? Äärimmäisessä tapauksessa moni vanhaksi elävä kasvissyöjäkin joutuu lausumaan, että "kun pääsisi täältä jo vihdoin pois".
Maaseudun Tulevaisuudelle lienee samantekevää, mitä elintarvikkeita jäsenensä tuottavat. Vihtori Kosola sanoi aikoinaan, että "Eivät kysy tämän maan pellot, mitä kieltä sen kyntäjät puhuvat". Tuo hieno lause on helppo muokata myös tuotantosuuntien mukaiseksi.
On sen arvoista, koska lihansyöjä kärsii jo nuorella iällä vuosikymmenet liikalihavuudesta, ankarista sydän- ja verisuonitaudeista, mahasyövästä, paksunsuolen syövästä, aikuisiän diabestes- taudista ja monesta muusta kivuliaasta sairaudesta. Se vasta kitumista on.
Kansansairauksiin johtavat enimmäkseen elintavat kokonaisuutena. Suomalaiset syövät lihaa puolet siitä määrästä mitä eteläeurooppalaiset.
Edes kasvissyöjät itse eivät ole todistaneet olevansa onnellisempia kuin myös lihaa syövät (vrt. absolutistitkaan eivät ole todistaneet olevansa onnellisempia kuin alkoholia käyttävät).
Kasvisruoka on paljon parempaa kuin liharuoka. Ja voihan jokainen purra huuleensa saadakseen suuhunsa veremaun.
Seuraavaksi kai väität, että ananas kuuluu pizzaan?
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan.
Ainakin kepulien ropagandan mukaan..
Ainakin kepulien ropagandan mukaan...
Ainakin kepulien propagandan mukaan.
Mitä ihmettä onnellisuudella on tekemistä terveen ruokavalion kanssa.
Ei varmaan kepuleista. Meillä yksi suojeluskuntalainen maalaisliitto/kepuli oli kuin sonni. Akan kysyttyä siltä, että mitäs piikojen pojille jää isännän kuoltua, vastasi sonni, että eipä paskan vertaa. Kepulien mukavuudenhalu on onneksi evoluution näkökulmasta myös niiden pahin vihollinen. Kurvinenkin jankuttaa muutamasta eurosta tajuamatta lainkaan miten vähän myös lopulta suomalainen lantasaapas EU-tukipaketista hyötyy.
Tupakka, sokeri, olut...
Makkarassakin on suolaa ja eläinrasvaa reilusti, sekä kasvispohjaisia jatkeita.
Liha ei ole se epäterveellinen osa prosessoidussa ruuassa.
Kohtuus tietysti kaikessa ja monipuolisuus.
Kaikki kuolee, jopa kasvit kuolevat. Vaikka et eläissäsi näkisi edes kuvaa eläimestä, kuolet kuitenkin.
Haista kukkanen. Punainen liha on peräsuolelle myrkkyä.
Ja mitähän logiikkaa tuo on? Syöhoidot ja muut omista elämäntavoista johtuvat sairaudet saa maksatuttaa muilla, koska kaikki kuolee joskus?
Erittäin ravitseva ja terveellinen osa sekaravinnon kokonaisuutta.
Syövän voi saada vaikka ei ikinä söisi muuta kuin kasviksia. Tuholaisten torjuntaan kasveissa käytetään myrkkyjä. Vaikka eläisit pelkällä ilmalla voit saada syövän, koska siinäkin saasteita.
No, ... täytyykö vielä ehdontahdioin lisätä monikertaiseksi riski kuolla ennenaikaisesti syöpään, tai zonoosien aiteuttamaan tautiin, tai ...
Hei Makkarakeput: https://www.hs.fi/mielipide/art-2000008170376.html