toivon kunnon yöunia. Saisi edes sen kuusi tuntia, niin hyvä. Viime yönä heräsin ensimmäisen kerran 1,5 tunnin jälkeen. 4,5 tuntia lopulta nukuin yhteensä. Näin on jatkunut jo koko kevään ajan. 4-4,5 tuntia yössä. Jos yritän jatkaa aamu-unia myöhemmin, vaikka aamupalan jälkeen, se ei onnistu. Päiväunet ei onnistu. Aina ei tällaista ole ollut, mutta nyt on.
Aamu lähtenyt hitaasti liikkeelle, keräilen voimia. Mukillinen kahvia ja sitten liikkeelle. Ajattelin kunnon pyörälenkkiä. Jos sitten olisi tarpeeksi väsynyt fyysisesti ja saisi ensi yön nukuttua kunnolla. Näin ajattelen joka kerta, kun menen nukkumaan. Mikä ihme pitää tällä tavalla valveilla? Pää ei kestä. Kunpa tähän löytyisi jokin ratkaisu.
Aamu lähtenyt hitaasti liikkeelle, keräilen voimia. Mukillinen kahvia ja sitten liikkeelle. Ajattelin kunnon pyörälenkkiä. Jos sitten olisi tarpeeksi väsynyt fyysisesti ja saisi ensi yön nukuttua kunnolla. Näin ajattelen joka kerta, kun menen nukkumaan. Mikä ihme pitää tällä tavalla valveilla? Pää ei kestä. Kunpa tähän löytyisi jokin ratkaisu.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuo on kurjaa tuollainen.
Niin on. Nyt on tietysti kevätaurinko vielä, mikä paistaa. Kaihtimet ei riitä, pitäisi pimennysverhot laittaa. Ja ehkä yrittää siirtää nukkumaanmenoa vähitellen aikaisempaan. Ehkä toiminta auttaa. Liikunta ja säännölliset ateriat. Sekä pitää yrittää löytää asioita jotka voimaannuttaa. Kyllä tässä pitkään jatkuneesta stressistä on kyse ja päivä päivältä kestää vähemmän ikäviä asioita.
Amfetamiini ja kokaiini pois
Plus mahd muut
Yksilöllisiä juttuja
Mulla auttaa meditointi ja laiskottelu
Puhdas omatunto
Niin, tuonkin tyyppiset elämäntaparemontit on varmasti tervehenkinen ratkaisu tai neuvo, tuo viimeinen kohta varsinkin. Minulle yöunet taas maistuu erittäin hyvin.
Pimennysverho on hyvä. Nukun aina pimennysverho vedettynä alas, päiväunetkin. Rullaverho paras, sivuverhot on liian raskaat.
Sopiva rasitusmäärä päivän aikana ja kevyt iltapala ennen nukkumaan menoa. Liikuntaa myös ulkona päivän aikana, ei liian myöhään.
Käytätkö päihteitä? Ne vie yöunta. Onko elämä tasapainossa? Ellei ole sekin syö unta? Onko huolia ja murheita? Nekin syö unta. Onko uniapnea? Hoitamattomana sekin syö unta. Oletko ihastunut? Sekin syö unta, jos on lemmen tuskaa.
Voi olla monia syitä. Alko, liiat virikkeet, liian vähäiset virikkeet yms. Liikunta yleensä väsyttää, mutta ei vaikuta sinulle auttavan. Onko joku asia, huoli, ratkaisematon yhtälö tai rakkaus mikä vaivaa?
Kokeileppa tämän aihekanavan univideoita.
Ovat toimineet hyvin itsellä, tuntuu levänneeltä vaikkei edes nukkuisikaan. Totuttuani ne auttavat aina saamaan ja pitämään unen.
Ovat yleisesti auttaneet univaikeuksiin ja saa jopa nukuttua krapulayönä tätä kuunnellen, kun normaalisti alkoholi vei ihan kaikki mahkut nukkua.
Aloita varovasti ja pidä ääntä todella hiljaisella, muuten voi päähän alkaa sattumaan.
https://youtu.be/jUpr0aSYu6A
Onko jollakin muullakin samanlaista nukkumisenkin suhteen kun mulla?
Jotenkin koittoo männä vain oman rytmin mukkoon, ei kai siinä muu auta.
Etsiä se, jos on ollut hukassa .
Tai tasata jotenkin ainnain jos pystyy?
Pitäis kai se huonekkin rauhottaa mutta vähän mahdotonta.
Kahvista en varm8on luovu.
En tiedä sitäpaitsi valvottooko se oikeesti, voi kai se vähän piristöö??
Kokeiles melatoniinia, apteekissa osaavat neuvoa.
Wau🤦♀️
samalaista se on muillakin , miten me kohdastassiin.
liian vähän ulkona ja valon määrä nyt