Vaatimus 2/3 enemmistöstä EU:n elvytyspaketin hyväksymiselle oli paikallaan, olihan kyseessä erittäin merkittävän päätösvallan siirtäminen Suomesta EU:lle.
Suomi on laitettu koko ajan maksumieheksi EU:ssa koska suomalaiset poliitikot ovat lähes järjestään osoittaneet olevansa kumileimasimen asemassa vailla omaa selkärankaa. Esim. Lipponen hyväksyi mukisematta joojoo-tyyliin Kreikan mukaanottamisen Euroon vaikka hyvin tiedettiin Kreikan väärentäneen talouslukunsa, tuo maksoi Suomelle 5 miljardia veronmaksajien työllä tienaamaa euroa. Miljardien valuminen EU byrokratiaan ja Etelä Euroopan holtittoman elämän mahdollistamiseen on vain kiihtynyt. Nyt ollaan laittamassa taas miljardeja lastemme maksettavaksi tulevia euroja lahjoituksena esim. Italialle jossa italialaismafia pääsee nauttimaan suomalaisten työn hedelmistä.
Onko Suomessa kieltäydyttävä verojen maksusta ja ohjattava eurot suoraan oman maan kansalaisten hyväksi (koulutukseen, sosiaalimenoihin ym.) kun verovarat ohjataan poliitikkojen toimesta ulkomaille?
Persut Suomen ja suomalaisuuden puolesta EU-kurruptiota vastaan
6
310
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö olisi järkevämpää elvyttää Suomea siten, että jokainen Suomen kansalainen saisi valtiolta 1500€ puhtaana käteen. Ostovoima kasvaisi ja markkina elpyisi. Ja iso osuus tuosta jaetusta rahasta tulisi kuitenkin takaisin valtion kassaan ALV:na yms. 4-henkinen lapsiperhe saisi 6000€, yksineläjä 1500€. Kyllä noilla jo nousua saataisiin hyvin aikaan. Ei tähän Italiaa ja Espanjaa tarvita meidän pieniä rahalaareja kaapimaan.
- Anonyymi
Suomi voisi laittaa 6,6 miljardia suoraan oman maan asioiden kuntoon panemiseksi, kohteita riittää esim tiet, rautatiet, sote, koulutus, tiede ja tutkimus, vanhusten huolto jne. Esim. tiestön huonon kunnon vuoksi menetämme ihmishenkiä mutta siitä huolimatta hallitus ratkoo mieluummin Italian kuin Suomen ongelmia.
EU:ssa rahaa kaipaavat keksivät elvytyspaketin ja suomen selkärangattomat kyllä kyllä-poliitikkomme olivat saman tien maksamassa miljardeja asian keksineille.
- Anonyymi
Onko muuta suomalaisuutta kuin nimi yhteys.
- Anonyymi
Miksihän osa kansanedustajista tukee mieluummin Italian mafiaa kuin oman maan kansalaisia?
- Anonyymi
Siinä tärkeä kysymys hallituksellemme joka jakaa velkarahoja ,sinne tänne .
- Anonyymi
Juuri näin .
Olemme vain maksajia ja EU määrää tekemiset .
Voiko typerämpiä päättäjiä olla Suomessa jotka vieneet meidät tähän .
Lipponen sdp aloitti ja Marin tuhoaa loputkin Isänmaastamme .
Me Suomalaiset olemme maamme rakentaneet ja muilla ei ole sananvaltaa siihen.
Maasta ulos jos ei meidän säännöt käy .
He jotka ovat EU virkailijoita Suomesta ,pitää muistaa että toimivat Suomen eduksi .
Tai sitten pois ja virat Isänmaallisille henkilöille .
Halla-Aho ,on loistava esimerkki siitä kuinka Suomen ,Isänmaatamme puolustava henkilö toimii .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1885091- 141751
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631626Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271497Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91463Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit501147Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249302969- 195941
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7820