Persut Suomen ja suomalaisuuden puolesta EU-kurruptiota vastaan

Anonyymi

Vaatimus 2/3 enemmistöstä EU:n elvytyspaketin hyväksymiselle oli paikallaan, olihan kyseessä erittäin merkittävän päätösvallan siirtäminen Suomesta EU:lle.

Suomi on laitettu koko ajan maksumieheksi EU:ssa koska suomalaiset poliitikot ovat lähes järjestään osoittaneet olevansa kumileimasimen asemassa vailla omaa selkärankaa. Esim. Lipponen hyväksyi mukisematta joojoo-tyyliin Kreikan mukaanottamisen Euroon vaikka hyvin tiedettiin Kreikan väärentäneen talouslukunsa, tuo maksoi Suomelle 5 miljardia veronmaksajien työllä tienaamaa euroa. Miljardien valuminen EU byrokratiaan ja Etelä Euroopan holtittoman elämän mahdollistamiseen on vain kiihtynyt. Nyt ollaan laittamassa taas miljardeja lastemme maksettavaksi tulevia euroja lahjoituksena esim. Italialle jossa italialaismafia pääsee nauttimaan suomalaisten työn hedelmistä.

Onko Suomessa kieltäydyttävä verojen maksusta ja ohjattava eurot suoraan oman maan kansalaisten hyväksi (koulutukseen, sosiaalimenoihin ym.) kun verovarat ohjataan poliitikkojen toimesta ulkomaille?

6

358

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö olisi järkevämpää elvyttää Suomea siten, että jokainen Suomen kansalainen saisi valtiolta 1500€ puhtaana käteen. Ostovoima kasvaisi ja markkina elpyisi. Ja iso osuus tuosta jaetusta rahasta tulisi kuitenkin takaisin valtion kassaan ALV:na yms. 4-henkinen lapsiperhe saisi 6000€, yksineläjä 1500€. Kyllä noilla jo nousua saataisiin hyvin aikaan. Ei tähän Italiaa ja Espanjaa tarvita meidän pieniä rahalaareja kaapimaan.

      • Anonyymi

        Suomi voisi laittaa 6,6 miljardia suoraan oman maan asioiden kuntoon panemiseksi, kohteita riittää esim tiet, rautatiet, sote, koulutus, tiede ja tutkimus, vanhusten huolto jne. Esim. tiestön huonon kunnon vuoksi menetämme ihmishenkiä mutta siitä huolimatta hallitus ratkoo mieluummin Italian kuin Suomen ongelmia.

        EU:ssa rahaa kaipaavat keksivät elvytyspaketin ja suomen selkärangattomat kyllä kyllä-poliitikkomme olivat saman tien maksamassa miljardeja asian keksineille.


    • Anonyymi

      Onko muuta suomalaisuutta kuin nimi yhteys.

    • Anonyymi

      Miksihän osa kansanedustajista tukee mieluummin Italian mafiaa kuin oman maan kansalaisia?

      • Anonyymi

        Siinä tärkeä kysymys hallituksellemme joka jakaa velkarahoja ,sinne tänne .


    • Anonyymi

      Juuri näin .
      Olemme vain maksajia ja EU määrää tekemiset .
      Voiko typerämpiä päättäjiä olla Suomessa jotka vieneet meidät tähän .
      Lipponen sdp aloitti ja Marin tuhoaa loputkin Isänmaastamme .
      Me Suomalaiset olemme maamme rakentaneet ja muilla ei ole sananvaltaa siihen.
      Maasta ulos jos ei meidän säännöt käy .
      He jotka ovat EU virkailijoita Suomesta ,pitää muistaa että toimivat Suomen eduksi .
      Tai sitten pois ja virat Isänmaallisille henkilöille .
      Halla-Aho ,on loistava esimerkki siitä kuinka Suomen ,Isänmaatamme puolustava henkilö toimii .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      71
      1777
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      26
      1277
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1162
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      944
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      859
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      682
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      655
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      62
      530
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      494
    15. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      24
      479
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe