Kukaan ei tuntunut tietävän, mitä seuraavaksi tapahtuu: äänestetäänkö täysistunnossa, ja jos äänestetään, niin mistä äänestetään?
Eduskunnassa täysi farssi – varapuhemies Tarja Filatov myönsi tehneensä virheen
Elpymispakettikeskustelu meni perjantaina farssin puolelle, kun eduskunnan virkamiesjohto ei tiennyt, mitä pitäisi tehdä.
Keskiviikkona alkanut täysistunto sai perjantaina yllättävän käänteen kello 13.30, kun kansanedustajien oli tarkoitus äänestää perussuomalaisten tekemästä esityksestä, joka koski varapuhemies Tarja Filatovin (sd) torstain ja perjantain välisenä yönä tekemää päätöstä.
Perussuomalaisten kansanedustaja Ville Vähämäki esitti elpymispakettia koskevan hallituksen esityksen pöydälle panoa, mutta Filatov kieltäytyi tästä eduskunnan työjärjestykseen vedoten.
Filatovin senhetkisen tulkinnan mukaan saman asian voisi panna pöydälle vain kerran, ja SDP oli pannut saman asian pöydälle jo aiemmin keskiviikkona.
Perussuomalaiset oli asiasta eri mieltä. Perussuomalaiset esitti, että Filatovin yöllinen päätös tulisi saattaa perustuslakivaliokunnan tutkittavaksi.
Täysistunnon jatkuttua perjantaina Filatov ilmoitti yllättäen muuttaneensa kantaansa, ja että seuraavaksi äänestettäisiin perussuomalaisten esittämästä pöydälle panosta – siis esityksestä, jonka Filatov oli torstain ja perjantain välisenä yönä hylännyt.
– Tämä on hyvin epäselvä tilanne, Filatov sanoi ennen täysistunnon keskeyttämistä.
Filatovin ilmoitus sai eduskunnan sekaannuksen valtaan ja täysistunto keskeytettiin.
Täysistunnon piti ensin jatkua kello 14.20, mutta kello 14.22 eduskunta tiedotti, että täysistunto jatkuukin vasta kello 15.15.
Olen todennut tänään puhemiesneuvostossa, että esitän perustuslakivaliokunnalle, että selvitämme pöydällepanoasian perustuslakivaliokunnan omana asiana, -perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Antti Rinne (sd) kertoi
Eduskunta sekaannuksen vallassa, sosialisti sekoilee
3
99
Vastaukset
- Anonyymi
Demareilta puuttuu koordinaatio, kuin maski aikaan, kukaan tiedä mitään.
- Anonyymi
Demarius ei ole merkki pätevyydestä
- Anonyymi
Sosialismi on rikos yhteiskuntaa vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 457869
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/885493Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593869Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu913829- 983569
- 553213
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod743182Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342578IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112262- 521698
