Sipilän ja ansiosta äänestän Keskustaa jatkossakin

Anonyymi

Olen teollisuustyöhän kouluttautunut ja nykyään asiantuntija-ammatissa työskentelevä duunari ja minuun vetosi aikoinaan Sipilän ryhtyminen puoluejohtajaksi. Siitä lähtien olen äänestänyt aina Keskustaa. Näen asian siten että Keskusta oli silloin ja on yhä paras puolue kantamaan vastuuta koko Suomen kehittämisen tarpeista suurten kasvukeskusten, etenkin pääkaupunkiseudun asioista huolehtivien puolueiden paineessa.

Itse pääkaupungissa pitkään asuneena ja sieltä pois muuttaneena huomasin miten suppeaksi Suomikuva siellä asuessa kutistui vaikka matkustinkin työni puolesta ympäri maata. Eli että tarvitaan jatkossakin vahva, taitava ja yhteistyöhän kykenevä, eli konsensushakuinen puolue tuomaan muun maan ja alueellisen tuotannollisen teollisuuden ja maaseutuelinkeinojen asioita huomioiduksi päätöksenteossa. Eli nimenomaan oikean ja vasemman laidan kanssa yhteistyöhön sopiva oikeistolainen Keskustapuolue.

Syy kommenttiini on se, että näin kuntavaalien alla toivon totisesti populistisakin tyhjiin lupauksiin ja löysiin puheisin luottaneet huomaavat mistä umpikujasta siinä on kyse, ja palaavat takaisin "sorvin ääreen". Perussuomalaiset eivät Keskustan paikkaa politiikassa pysty korvaamaan millään muotoa - sen on teot (joita ei ole) ja puheet näyttäneet - ja näyttää eduskunnassa parasta aikaa. Mitähän ex-keskustalaiset persukannattajat tuosta menosta nyt ajattelee?

Ja jos eivät palaa sorvin ääreen, niin uskon että Keskusta löytää paikkansa kokoisenaan puolueena ja jatkaa kannattajilleen tärkeiden asioiden ja arvojen ajamista jatkossakin. Ääneni on teille nykypolitiikan vallitessa jatkossakin.

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäs mieltä olet hallitulsessa pysymisestä?

      • Anonyymi

        Suomalaisille on hyvä että Keskusta on hallituksessa huolehtimassa että muunkin Suomen kuin suurten kaupunkien äänestäjille tärkeitä asioita huomioidaan, yksi esimerkki näistä on ilmastopolitikka.

        Keskustan vaalitappion jälkeen kannatukselle olisi mahdollisesti parempi vaihtoehto olla oppositiossa, mutta sekin riippuu siitä ketä sillä olisi kavereina. Ainakaan populistien kanssa siellä eikä muuallakaan ei kannata olla. Mutta jos Keskusta olisi jäänyt hallitusohjelman neuvottelujen jälkeen oppositioon, se olisi ollut äänestäjien pettämistä - ohjelmassa on hyvin Keskustan tavoitteet sisällä, etenkin vaalitulokseen nähden.

        Hallituksen tekemisessä on mielestäni nykyaikaan päivitettyä punamulta meininkiä. Sitä vanhaa punamullan aikaista maailmaa ei enää ole, teollisuus on globalisaation myötä murroksessa ja kaupungistuminen voimistunut samoin ilmastonmuutos aiheuttaa suuria muutoksia entiseen aikaan. Mielestäni keskustalasiselle tolkun politiikalla on hyvä segmentti jatkossakin, kunhan populistit joutuvat vielä uudemman kerran (vrt. viime hallitusvastuu) tilanteeseen että kansa huomaa niiden lupausten ja houkutusten toteuttamiskelvottomuuden käytännössä. Nythän siitä saatiin osaltaan hyvää käytännönesimerkkiä, se ei edustanut tolkun politiikkaa.

        Noin ajattelen kansalaisena, en poliitikkona.


      • Anonyymi

        Natoon liittyminen olisi isänmaallinen teko ja keskusta kannattaa sitä.


      • Anonyymi

        Parempi olisi vaatia käyttöveron poistoa. Se kirpaisee enemmän köyhää kuin bensan hinta.


    • Anonyymi

      Kummalliseksi on mennyt demarien ja kepun kohdalla kannattajien ulostulot. Ylistetään ja kehuskellaan, mutta ilman mitään järkeviä perusteita ja näyttöjä, ja siinä ohella parutaan persuista kuin pikkukakarat. Mitä täällä oikein tapahtuu???

      • Anonyymi

        Sinulla on ilmeisesti sitten liinan mustat persulasit silmillä jotka estävät luetun ymmärtämisen. Kuvailin mm. Keskustan vaalitappiota, hallitusneuvottelu menestystä, roolia hallituksessa, maailman muutosta, teollisuuden haasteita ja ympäristöasiaa.

        Kokeilepa ihan uudelleen lukea ja katsoa löydätkö konkreettisia asioita vai eikä sittenkään vielä löydy.


    • Anonyymi

      Kummalliseksi on mennyt demarien ja kepun kohdalla kannattajien ulostulot. Kumpaakin kehutaan ja ylistetään, mutta ilman mitään järkeviä perusteluita ja näyttöjä. Mitä täällä oikein tapahtuu???

    • Anonyymi

      Minä olin taksikuski ja nyt Sipilä kyrsii, en koskaan enää keskustaa äänestä, vasemmistopuolue nykyään.

      • Anonyymi

        Taksiuudistus oli huono, siinä näkyy vahvasti Kokoomuksen kädenjälki, onneksi eivät saaneet terveysaloille sitä vastaavaa markkinavoimin vapaata mellastusta.

        Markkinavoimat on hyvä renki mutta huono isäntä..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Taksiuudistus oli huono, siinä näkyy vahvasti Kokoomuksen kädenjälki, onneksi eivät saaneet terveysaloille sitä vastaavaa markkinavoimin vapaata mellastusta.

        Markkinavoimat on hyvä renki mutta huono isäntä..

        Kyllä se tilattu "ammattitabbaja" Berner oli Sipilän luomus.


    • Anonyymi

      Taidat kuulua ohellani 10% varakkaimpaan vähemmistöön?
      On itsestäänselvää, että Sipilä ajoi etuamme parhaiten.

    • Anonyymi

      Kepun pitäisi päästä Sipilästä eroon. Sillä on rötösherran ja valehtelijan leima otsassa. Muussa tapauksessa Kepusta tulee RKP:n tapainen marginaaliporukka jota äänestää ainoastaan maataloudesta leipänsä saavat.

    • Anonyymi

      Nuorille Sipilän aika näyttäytyi toivona hyvästä tulevaisuudesta.
      Talouden kannalta ratkaisevia, olivat työllisyyden huima nousu, ja velkaantumisen taittuminen.
      Se olisi taannut hyvinvointiyhteiskunnan, jatkuvuutta, ilman että velkakuorma kasvaa kohtuuttomaksi, ja nuorien taskuilla käynneillä se aikanaan paikattaisiin.
      Köyhänkin paras turva lopulta on kunnossa oleva valtiontalous.
      Nykyinen hallitus toimi jo alusta alkaen, velkaa lisäten, vaikka koronasta ei ollut tietoakaan.
      Vasemmisto on aina osannut jakaa yhteisiä varoja. Talouskuri jää sitten toisten hoidettavaksi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      189
      12588
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      51
      6636
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      132
      4907
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4634
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4592
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      59
      4130
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3852
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      3821
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3544
    Aihe