Ripota mun tuhkani Kyröjokeen

Tuli muutos sillä Perhojoki on nykyään natura aluetta, hah hah haaa!!!...

11

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ressu on taas kaukaa viisas.

    • Anonyymi

      Asia on kuoleman jälkeen ihan muiden käsissä. Se halvempikin vaihtoehtokin voi toteutua eli laitetaan multiin vaikkapa vanhassa suksiboksissa vähin äänin.

      • Anonyymi

        Ei sitä missään muovi/lasikuitu suksiboksissa maahan laiteta, eihän silloin maadu ollenkaan.
        Kruppi kääritään sanomalehti lakanan sisään ja lasketaan hautaan traktorin kauhalla.
        Ei tarvi huolehtia, kun ei ole riittävästi kantajia vainajalla, että millä saadaan hautaan.
        Meikäläisen saa laskea hautaan traktorin kauhalla, en minä tiedä siinä vaiheessa yhtään mitään, millä minut hautaan lasketaan.
        Joillakin on niin tarkat hautajais seremoniat, että pitään olla jämptisti kaikilla tismalleen samanlainen vaatetus arkun kantajilla, samanlainen hieno musta hattu ja vaatetus täysin samanlainen, turhamaisuutta ja turhuutta sellainen.


    • Anonyymi

      Rematorio ei ota suksiboksia uuniin pitää ostaa arkku ja uurna.

      • Anonyymi

        Juu, Ressu on moneen kertaan kommentoinut, ettei mitään arkkuja tarvita, kun ei Ressu arkkuhautausta kaipaa, mutta joutuu Ressukin arkkuun, vaikka krematorioon menisi.


      • Anonyymi

        Ei se mikään pakko ole uuniin saattaa. Ihan pertinteisesti ja vaatimattominkin menoin voidaan kuopata.


      • Anonyymi

        Ei uurna kelpaa, kun ei mahdu ruumis uurnaan.
        Eikö krematorio hautausta varten vois olla sellainen laina-arkku, josta vuokraa menis vaan muutama kymppi.
        Täysin hulluutta joutua ostamaan satojen eurojen/ yli tuhanen euron arkkua, joka krematoriossa poltetaan.
        Minkä takia se arkku pitää polttaa, ruumis vaan tuhkataan, eikä arkkuja tarvi, kun ei omaiset ole seuraamassa, kun arkku menee uuniin poltettavaksi.
        Mitä jos tekevät niin, että eivät poltakaan arkkua, vaan hautaus urakoitsija käy sen noutamassa, puhdistaa ja laittaa uudelleen myyntiin, onko kukaan asiaa miettinyt.


    • Anonyymi

      Mahdollisimman halvalla niin jää perintöä enemmän vai mitä Reijo?

    • Anonyymi

      Tuhat euroa arkku uurna ja jotain kuljetus sekä käsittelykuluja.

      • Anonyymi

        Hullua laittaa tuhatta euroa arkkuun, joka poltetaan.
        Eikö olisi järkevämpää, että krematoriolla olisi arkkuja vuokrattava siunaus tilaisuuden ajaksi ja sitten kun vainaja poltetaan, niin poltetaan ilman arkkua.
        Eivät omaiset ole edes paikalla, kun vainaja poltetaan, joten voidaan polttaa ilman arkkua, kun eivät omaiset koskaan asiasta tule tietämään.

        Ressu, tee nyt esitys asiasta, niin saadaan asia kuntoon.


    • Anonyymi

      Kalojen ravinnoksi siis joudut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      65
      5885
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      344
      5707
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2038
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      1202
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe