Enemmistö päättää?

"Stefan Wallin kertoi muutamaa viikkoa ennen salassa pidettyjen esitysten julkistamista, että ruotsin kielen asema tulee säilyttää myös puolustusvoimien palveluksissa, sillä kielilaki niin vaatii. Tällöin oli vielä epäselvää, mitkä varuskunnat tullaan lakkauttamaan.

Kansan ja kansanedustajien keskuudessa heräsi epäilyksiä, toimiko puolustusministeri Wallin oikein, kun Dragsvikin varuskunta päätettiin säilyttää. Vastustajat vetosivat varuskunnan rakennusten huonoon kuntoon ja ruotsin kielen nostamiseen suomen kielen edelle sekä siihen, että Stefan Wallin on Uudenmaan prikaatin killan valtuuskunnan jäsen. Puolustusministeriä vaadittiin myös eroamaan.

Stefan Wallin myönsi, että on salannut asioita käsiteltävästä uudistuksesta. Hän oli ohjannut puolustusvoimien uudistussuunnitelmia niin, että Dragsvik jäi listalta pois kielipoliittisten syiden vuoksi. Eduskunnassa äänestettiin puolustusministeri Wallinin luottamuksesta. Wallin sai eduskunnan luottamuksen äänin 95-59."

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/03/06/wallin-pyyhki-dragsvikin-pois-varuskuntien-lakkautuslistalta

RKP on aina vedättänyt muita, kysymys kuuluu miksi sen annetaan toimia näin? Kuinka tämän vedätyksen jälkeen voi lisäksi saada eduskunnan luottamuksen? 😂

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ruotsalaisten kaikki toimet aina ja jokakerta tähtäävät yksinomaan ruotsinkielisten etujen säilyttämiseen ja lisäämiseen .
      Vaikka kysymyksessä olisi Tohmajärven ompeluseuran kesäleiristä , niin miten siinä parhaiten otetaan huomioon ruotsinkielisten asia .

      • Anonyymi

        RKP kertoo puolueohjelmassa ajavansa ruotsinkielisten etuja.
        Miksi poliitikot kuvittelevat muuta?
        Vale - emävale - itsepetos. Näin se menee.


      • Anonyymi

        RKP kertoo puolueohjelmassa ajavansa ruotsinkielisten etuja.
        Miksi poliitikot kuvittelevat muuta?
        Vale - emävale - itsepetos. Näin se menee.


      • Anonyymi

        RKP kertoo puolueohjelmassa ajavansa ruotsinkielisten etuja.
        Miksi poliitikot kuvittelevat muuta?
        Vale - emävale - itsepetos. Näin se menee.


    • Anonyymi

      Ruotsitalipaanit asettavat etunsa ja ruotsinkielen aseman edistämisen aina ja jokaisessa päätöksessä tärkeimmäksi asiaksi .
      Aina ja kaikkialla he peilaavat päätöstä tai muutosta siihen miten se edistää ruotsinkielen asemaa suomessa .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      175
      7217
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      4448
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      52
      3710
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      104
      3076
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      94
      2727
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      2298
    7. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1558
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1465
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      63
      1290
    10. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      411
      1229
    Aihe