mulla on takapihalla ruusupensaita joita ei ole vuosiin hoidettu.viime syksynä leikkkasin ne ihan lyhyiksi mutta jäljell' on vaan kaksi rykelmää,ei hyvä jos kaivan vanhat pois ja istutan uudet syksyllä ilmeisesti miten juuret sa pois ja mitä uusien taimien istutuksessa pitäisi huomioida? millaiset välit taimille? edellisen asukkaan hoitamattomuus kostautuu,tontin rajaavasta ruusuaidasta ei ole kun ne 2 rykelmäää..tosi kaunis.
kaikki uusiksi....
1
284
Vastaukset
- mari
Joudut kaivamaan vähintään puoli metriä syvän ojan koko "aidan" pituudelta. Leveyttä sen verran kuin vanhoja juuria on. Istutusleveydeksi riittäisi noin 20cm, mutta vanhan juuriston takia joudut tekemään enempi hommia. Kun vanhat juuret on poistettu, vettä ojan pohjalle, sitten ohut kerros palanutta hevosenlantaa (saa ilmaiseksi talleilta, kun on säkki mukana) ja sitten ohut kerros hyvää multaa.
Ruusut istutetaan noin 30 - 45cm välein ja hyvää multaa päälle. Istuttaisin ajoissa ennen syksyä, että ehtivät juurtua ennen talvea ja selviävät talvesta paremmin. Ensimmäisenä keväänä leikkaus polvenkorkuiseksi ja rikkaruohot pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918