Mieheni on joutunut syömään n. 3 kk kolesterolilääkkeitä (simvastatiini) jona aikana hänelle on tullut erinäisiä lihaskipuja, esim. sormiin ja päkiöissä myös kipuilua. Hän oli välillä syömättä lääkettä muutaman viikon. Kipu lakkasi. Nyt on taas aloittanut lääkkeen syönnin uudestaan ja on alkanut taas valitella samoja vaivoja. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Kolesteroli ei ollut mitenkään hirveän korkea, hieman päälle 6 mutta hänellä kävi infarktri jonka jälkeen määrättiin kolesterolilääke.
Kolesterolilääkkeistäkö
sivuvaikutuksia
45611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kolesterolilääkkeillä on tunnettuja sivuvaikutuksia. Eräs yleisimmistä sivuvaikutuksista on lihaskivut, jotka voivat jäädä myös peruuttamattomiksi. Lääkkeet aiheuttavat myös hieman kognitiivisen tason laskua ja harvinaisemmissa tapauksissa voivat aiheuttaa myös vakavia sydänlihasvaurioita. Vaikka useimmiten lääkkeet ovatkin aika hyvin siedettyjä, sivuvaikutukset ovat tosiasia.
Jos minulla olisi kolesteroli liian korkealla, kokeilisin sivuvaikutusten riskin vuoksi tosissani elämäntapamuutoksia - esim. ruokavaliota - jotta ei tarvitsisi alkaa käyttää kolesterolilääkkeitä. Statiinien sivuvaikutuksia voi ehkäistä jonkin verran käyttämällä lääkkeen rinnalla ubikinonia (CoQ10). Sivuvaikutuksista kannattaa ehdottomasti puhua hoitavalle lääkärille.
Kun minulle määrättiin Lipitor-lääkitys, sanoi lääkäri, että lääkkeen syönti pitää lopettaa, jos tulee lihaskipuja. Samanlaisia sivuvaikutuksia voi olla myös simvastatiinilla. Sivuvaikutusten pelossa en sitten lääkettä aloittanut. Kolesterolin sain alas lisäämällä mm. pähkinöitä, kauraa, valkosipulia ja vihreää teetä päivittäiseen ruokavalioon. Myös punariisivalmistetta käytin, samoin kalaöljykapseleita. Hyvä kolesteroli nousi, huono kolesteroli ja kokonaiskolesteroli laski. Jos miehesi joka tapauksessa joutuu kolesterolilääkettä syömään, kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin, että saa toisenlaisen lääkkeen.
Punariisissä on samoja vaikuttavia aineita kuin statiineissakin, joten se ei ole turvallinen vaihtoehto. Muuten hyviä ajatuksia sinulla.
Söinkin punariisiä vain jonkin aikaa. Kolesteroliarvot paranivat, mutta en tiedä, mikä ruokavaliossani sen sai aikaan. Seuraava mittaus on vasta puolen vuoden päästä, ja sitä ennen en käytä punariisiä.