Soisalon Liikenne

Miksi linja-auton pitää ajaa aivan puskurissa kiinni (tänään illalla Karviossa) ja pelottavaksi tilanteen tekee, kun kuljettaja puhuu puhelimeen. Mitä mahtaa ajatella matkustajat, jos siellä on ollut matkustajia.
181542
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Taisi tämä yritys hakea myös paikallisliikenteen hoitajaksi.

Äänestä

Hieno asia, että nämä lestadiolaisten yritykset pääse tänne leviämään.

Äänestä

Busseissa on ajopiirturit ja tarkat nopeusmittarit, henkilöautoissa mittarit näyttää yleensä 10-15 km/h isompaa nopeutta, kuin mitä auto kulkee. Kannattaa ajaa auto tien levennykselle ja päästää jono ohi, jos ajelee alinopeutta, koska se parantaa liikenneturvallisuutta.

Äänestä
  • Mikä on alinopeus?

    Äänestä

  • No vaikka ajaisi edessä kolmeakymppiä, niin takanatulija ei saa perässä roikkua.

    Äänestä

Tiellä ajettavan nopeuden tiedät liikennemerkeistä, jos sinun ajamasi auton takana on kymmenien autojen jono, eikä etupuolellasi näy ketään, niin anna tietä.

Äänestä
  • Liikennemerkistä tiedän ainoastaan sen suurimman sallitun ajonopeuden. Jos ajan sitä suurinta sallittua nopeutta, minun tuskin tarvitsee antaa tietä, vaikka takanani olisi yksientoista autojen jono.

    Ja eikös se matka etene silleen ihan turvallisesti ja jouhevasti jonossa ajaen? Ainoat tätä turvallisuutta uhkaavat ovat juuri ne perässä roikkujat.

    Äänestä

  • Mitähän tuossa pitäisi tehdä, jos haluan ohittaa jonkun auton ja tämän etupuolella ei näy ketään???
    No tietysti lähden ohittamaan!

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitähän tuossa pitäisi tehdä, jos haluan ohittaa jonkun auton ja tämän etupuolella ei näy ketään???
    No tietysti lähden ohittamaan!

    Olisiko kuljettajalla huono näkö, niin soittelee puhelimella, onko vastaan tulijoita.

    Äänestä

Periaatteessa en menisi näihin lestojen autoihin. Mitä he tekevät lapsille,,,,

Äänestä
  • Mietipä sitä.

    Äänestä

JOs ajaa sillä autolla niin kaasua on syytä käyttää ettei lopu vauhti. Kovasti kun kaasuttaa niin tulle vauhti kovaksi.

Äänestä

Lestayritykset ovat erikoistuneet huijaamaan vanhuksia, innokas lauma kiertelee ovikelloja soittamassa ja kauppaavat kaikkea rakentamiseen liittyvää törkeään ylihintaan.

Äänestä
  • Taisitpa poiketa aiheesta, palstan aloittaja oli huolissaan liikenteestä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Taisitpa poiketa aiheesta, palstan aloittaja oli huolissaan liikenteestä.

    No eiköhän se ole hyvä varoittaa jokapaikassa jos aihetta on.

    Äänestä

Työpaikka haussa kyseiseen yritykseen. Miksi ei makseta samoja palkkoja kuin muissa linja-auto yrityksissä.

Äänestä
  • Sitä pitää kysyä sieltä firmasta, täältä tuskin asiallista vastausta saat.

    Äänestä

Lestojen yrityksissä työntekijää ei arvosteta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Miksi linja-auton pitää ajaa aivan puskurissa kiinni (tänään illalla Karviossa) ja pelottavaksi tilanteen tekee, kun kuljettaja puhuu puhelimeen. Mitä mahtaa ajatella matkustajat, jos siellä on ollut matkustajia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu