Hämähäkkiverkkomaisen halkeilun korjaus

Mulla on ihan hyväkuntoinen, vanha lasikuituinen pulpettivene, jossa kuitenkin sisäpuolella on jonkin verran sellaista hämähäkkiverkkomaista halkeilua pintakerroksessa (gelcoat). Pitäisikö se korjata ja jos pitää, niin mikä olisi paras korjaustapa?
2839
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Gelcoat-pinta halkeilee koska runkolaminaatti elää pinnan alla. Mikäli korjaa vain pinnan, niin se halkeilee uudestaan.

Korjauksena on siis laminaatin leikkaaminen ko. alueelta pois ja laminoimalla siihen uuden lujemman laminaatin ja tekemällä sille uuden pinnan.

Jos kysessä ei ole krittinen paikka, niin tuskinpa hommaan kannattaa ryhtyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lapinmies kirjoitti:

Mulla on ihan hyväkuntoinen, vanha lasikuituinen pulpettivene, jossa kuitenkin sisäpuolella on jonkin verran sellaista hämähäkkiverkkomaista halkeilua pintakerroksessa (gelcoat). Pitäisikö se korjata ja jos pitää, niin mikä olisi paras korjaustapa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu