http://www.ranskanuutiset.com/article.php3?id_article=297
Siinä hyvää uutisointia. Ehkä ranska seuraa Berliiniä ja laillistaa pian kannabiksen :)
ps. trolleista ei kannata välittää. kyllä jokainen järkevä tajuaa, että kannabiksesta ei ole haittaa :)
Siinä hyvää uutisointia. Ehkä ranska seuraa Berliiniä ja laillistaa pian kannabiksen :)
ps. trolleista ei kannata välittää. kyllä jokainen järkevä tajuaa, että kannabiksesta ei ole haittaa :)
Vastaukset 3
Vanhimmat
Copy/pastasin tohon ko.linkistä osan jossa kerrotaan kanjan haitoista:
Samaisessa kohua herättäneessä tutkimuksessa kannabis karsinoitiin kaikkein vaarattomimpien päihteiden joukkoon, sillä kannabiksen vaikuttavan aineosan THC :n aiheuttama riippuvuus on -mikäli sellaista ilmenee- ennenkaikkea psyykkistä. Ja jotta TCH aiheuttaa psyykkistä riippuvuutta, hasista on käytettävä useampia grammoja päivässä.
Vaaraton kyseinen päihde ei tietenkään ole : Kannabiksen polttaminen lisää hengitysteiden sairauksien ja keuhkosyövän riskiä, sillä kannabissavu sisältää tervaa huomattavasti enemmän kuin tavallinen tupakka.
-Toi viimeinen osa ei pidä paikkaansa kanjaa nauttittaessa leivoksista tai vapottamalla...
-Ranska tuskin laillistaa kanjaa ennen kun siä terveydenhoitokulut nousee yleiseksi puheenaiheeksi. Ehkä sitten ne ottaa mallia hollanninista,kanjan vapautus alensi huumekuolemia ja terveydenhoitokuluja.
-Todennäköisempää että ranska seuraa britannian mallia jossa kanjan käyttöä ei tuomita, vaikka se olisi kiellettyä.
Älä keksi omia sanoja, kiitos.
viisaus: silloin kun polttaa paljon kannabista monelle sen puutteesta on haittaa, tulee ns. kitkut eli vieroitusoireet