Jotkut näyttävät harjoittavan tällä paikkakunnalla kassakyylämistä.
Tulevat asiakseen kaupassa sinne toiseen kassanpäähän tsekkaamaan, mitä jotkut ostavat. Mutisevat ja arvostelevat kaupassa käyviä muita asiakkaita muiden asiakkaiden kuullen.
Tällaista vähemmän järkevätä touhua on tapahtunut mm. Tokmannissa. Tullaan sinne kauppaan, eikä mitään asioimiseen liittyvää toimintaa välttämättä edes ole.
Myyjät eivät näytä tuollaiseen toimintaan millään tavalla puuttuvan.
Hyvin outoa.
Hyvät ja asialliset käytöstavat ovat tyystin kadonneet jonnekin.
Toisten asiakkaiden tekemät ostokset, niiden laatu ja määrät eivät kuulu kenellekään, eikä toisille. Eikä niiden ihmettely. Ei muille asiakkaille, eikä kenellekään.
Sen tyhjänpäiväisen kassakyyläämisen sijaan voisi tehdä jotakin huomattavasti järkevämpää, kuin tuota kyseistä idio*ttimaisuutta.
Itse en ainakaan kassakyyläämistä, enkä muiden asiakkaiden kyttäämistä ole ikinä tehnyt. Suoritan omat asiointini, enkä jää kassojen päihin, tai penkeille istumaan seuraamaan ja kyttäämään muita ihmisiä.
Mutta onhan tämä Siilinjärvi! Mitä muuta tältä paikkakunnalta ja sen asukkailta voisi edes odottaakaan?
😬
Kassakyyjääjien järjenjuoksun laita?
6
201
Vastaukset
- Anonyymi
No kun ei täällä ole mitään tekemistä. Kerran näin kun viiden hengen poikaporukka osti halpahallista läjäpäin tummelia. Nuoret miehet oli hyvin pukeutuneet eikä muutenkaan näyttäneet maanviljelijöitä tai paikallisilta. Mihin he maatallusrasvaa tarvitsivat.
- Anonyymi
Mihinkäpäs se Tummel on muuhun ku kässiin voetelluun:D:D Mut voephan sillä voejjella tissilöetäkkii:D Ku osttaa kerralla enempi ni ee tule pulloo kovemmassakkaa käätössä:D:D
- Anonyymi
Kuopiossa on joskus eräissä kaupoissa niin juntteja kassahenkilöitä, että pitää kommentoida asiakkaiden ostoksia. Perkelettäkö se kassallekaan kuuluu mitä asiakas ostaa!
- Anonyymi
Siilissä kohtasin tuollaista muutama vuosi sitten K Supermarketissa. Kassa alkoi päästä karppaamisen puolesta, vaikka emme olleet keskus Ellery mitään aiemmin. Totesin vaan, että näinkin voi syödä.
- Anonyymi
Onkohan tuo nyt aivan totta?
En ole tuollaista havainnut.- Anonyymi
Empä oo minäkkää! Eekö tuo alotus lie vuan paenajaesta jota on herättyvvää luulluna oekkeesti sattunneeks:D:D
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2563225Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201789Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231463Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1381322- 811284
- 1041268
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531082Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581055- 1371008
Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717977