ihastunut poikakaverini parhaaseen ystävään..

tää on just niin älytöntä kuin kuulostaakin..olen ihastunu poikaystäväni parhaaseen kaveriin..oon tuntenu sen jo vuosia mut viime viikolopun baari-iltana juteltii ja ehkä sit jotenki sen takia aloin pitää siitä enemmän, en tiä!..oon seurustellu jo 3 vuotta tän pojan kaa ja mun silmissä tää suhde on menny sellaseksi siskoja velisuhteeksi..pitäisiköhän mun kertoa tälle ihastuksen kohteelle -saatan sen seurauksena menettää molemmat :(
nää pojat on ollu jo lapsuudesta parhaita kavereita..se mun ihastus ei varmaa pettäis parasta kaveriaan ottamalla sen tyttöä..
vai kannataisko odottaa että tää menee vaan ohi?!
9943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuskin ihastuksesi on valmis parasta kaveriaan menettämään jonkun tytön takia, eikä sinun pidä mennä poikien ystävyyttä hajalle repimään. Todennäköisesti ihastuksesi pitää sua vaan kaverina, kaverien tyttöystäviä ei yleensä katota sillä silmällä.

Äänestä
  • totta, tuskinpa mitään vastakaikua on odotettavissa, ja vaikka olisikin, niin uskonpa ettei tämä ihastus ole valmis uhraamaan ystävyyttään sen vuoksi..joten on ehkä parempi vaieta. en kyllä tajua miten tämä ihastus näin yhtäkkiä kävi, ehkä sen tyypin paikalla ois voinu olla kuka tahansa hyvännäköinen kaveri, joka todella uhraa aikaansa mulle, ja se sit jotenki imartelee, kuin ei aikohin ole flirtaillu jäbille..

    Äänestä

Eroa nykyisestäsi pidä vähän taukoa ehkä ½ vuotta ja yritä tutustua nykyisen poikaystäväsi kaveriin, riskiä peliä, mutta jos nykyinen suhteesi on muutenkin kuihtunut niin...!?!?

Minä en kyllä katsois hyvällä jos jokin kaverini naisystävä jättää kaverini ja yrittää sitten suoraan iskeä minua, näin on meinannut käydä männä vuosina :/ Sitähän ei myöskään tiedä, josko nainen tulee katumapäälle ja seilaa takas kun wanha suola janottaa jne... just tätä.

Äänestä

Vaimoni on entisen parhaan poikakaverini entinen tyttö ystävä. Hyvin menee kuitenkin.

Äänestä

Mulla on ollutlähes sama tilanne! Mun oma suhde oli jo ihan perseellään, ja me erottiin mun exän kanssa, ja nyt vietän ihanaa suhdetta exäni kaverin kanssa.

Tiedän että tää on NIIN väärin entistä kohtaan! Mutta mä nautin olostani tämän uuden miehen kanssa.
Exäni ei tiedä asiasta mitään, eikä saa tietääkään, ainakaan nyt ihan heti.
Mä kannustan sua puhumaan sen kanssa asiasta, voi olla että hänellä on aivan samoja tunteita sinuun.
Itsekin olin aivan sydän kurkussa kun otin asian esille, mutta siitä pikkuhiljaa ihastuksen kautta, olemme onnellisesti rakastuneita.
Rohkeasti vaan! Kerranhan täällä vain eletään ;) eikö?

Äänestä
  • mutta nää jätkät on ollu lapsuudesta asti kavereita..musta tuntuu että jos kerron, niin menetäm molemmat.eikö se sun nykyinen poikakaveris koe yhtään syyllisyyttä vai oliko ne alunperinkään mitään parhaita kavereita?!
    ja musta tuntuu että mä oon ihastunu kauheen pinnallisiin asioihin: se jätkä on hyvännäköinen, muodikas,hauska, pelaa golfia,on älykäs,opiskelee teknillisessä yliopistossa jne..
    ja miten sen voi kertoa, juu, by the way, oon kiinnostunu susta, eiks alettais ?!=)
    tää on vaikeeta..

    Äänestä

  • viivi kirjoitti:

    mutta nää jätkät on ollu lapsuudesta asti kavereita..musta tuntuu että jos kerron, niin menetäm molemmat.eikö se sun nykyinen poikakaveris koe yhtään syyllisyyttä vai oliko ne alunperinkään mitään parhaita kavereita?!
    ja musta tuntuu että mä oon ihastunu kauheen pinnallisiin asioihin: se jätkä on hyvännäköinen, muodikas,hauska, pelaa golfia,on älykäs,opiskelee teknillisessä yliopistossa jne..
    ja miten sen voi kertoa, juu, by the way, oon kiinnostunu susta, eiks alettais ?!=)
    tää on vaikeeta..

    No mä tein sillee ku ei mulla ollut rohkeutta puhua asiasta, niin laitoin viestin hänelle ja siitä se sitten pikkuhiljaa lähti.
    Tottakai otin suuren riskin, enhän voinut tietää lainkaan oliko hän minusta kiinnostunut tai muuta vastaavaa..
    Kai se tietenkin tuntee jonkinnäköistä syyllisyytä asiasta, niinkuin minäkin...
    Katsoo nyt mihin tämä menee, on niin tuore juttu vielä.. Haluan nauttia elämästä enkä murehtia turhia.
    Rohkeutta sulle ja hyvää jatkoa ;)

    Äänestä

Niin, että samapa tilanne täälläkin päin. Ja monta kertaa päivässä joutuu miettimään että miten kestän tämän. Koska tuskin mieheni kaveri tekisi miehelleni niin, että ottaisi hänen vaimonsa. Olenkin vaan yrittänyt elää asian kanssa, vaikka välillä meinaa hermot mennä, kun miehen kaveri mielessä koko ajan. Elämä ei ole helppoa.

Itse olen vielä miettinyt sitäkin, että mitä menetän jos jätän mieheni ja vaihdan hänen kaveriinsa. Menetän paljon, mutta en voi sille mitään. En ole vielä uskaltanut tunnustaa miehen kaverille mitään ja hän ei varmasti mitään ole huomannut, olen hyvä peittämään tunteeni. Mutta näen kaveria päivittäin ja sydän lepattaa aina hänen lähellään.

Äänestä
  • mutta muista myös se vaihtoehto, ettei se kaveri olekkaan kiinnostunut seurustelusta kanssasi.miesten välisessä ystävyydessä lojaalius on aika tärkeä juttu eikä kaverin tyttöihin kosketa. tämä on näitä kirjoittamattomia sääntöjä. mun ihastus on oikeastaan jo lähtenyt, vaikka aina hänet nähdessäni sydän pomppaakin kurkkuun. kertominen loukkaa jokatapauksessa miehesi tunteita, ehkä kannattaa odottaa vielä, niin minäkin tein ja perempi niin.hätiköimällä menetätä vielä molemmt..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


viivi kirjoitti:

tää on just niin älytöntä kuin kuulostaakin..olen ihastunu poikaystäväni parhaaseen kaveriin..oon tuntenu sen jo vuosia mut viime viikolopun baari-iltana juteltii ja ehkä sit jotenki sen takia aloin pitää siitä enemmän, en tiä!..oon seurustellu jo 3 vuotta tän pojan kaa ja mun silmissä tää suhde on menny sellaseksi siskoja velisuhteeksi..pitäisiköhän mun kertoa tälle ihastuksen kohteelle -saatan sen seurauksena menettää molemmat :(
nää pojat on ollu jo lapsuudesta parhaita kavereita..se mun ihastus ei varmaa pettäis parasta kaveriaan ottamalla sen tyttöä..
vai kannataisko odottaa että tää menee vaan ohi?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu