Vikaa munuaisissa? Vai missä?

Anonyymi

Osaisiko joku sanoa mikä minua mahtaa vaivata? Olen menossa kuukauden päästä sisätautilääkärille, jossa selvitellään kaliumin puutetta, eli voinko hyvin mielin näillä oireilla odottaa. Vai pitääkö tässä heti kiirehtiä lääkärille.

Leukkarit oli virtsassa 1 , ei tulehdusta, verikokeessa p-krea 51, pt-gfre 123, verenpaine 130/90. Nyt jonkun aikaa, ehkä reilun kuukauden ajan jalkojani on alkanut turvottamaan. Kalium oli viime vuonna 2,9, syön kaleoridia ja on nyt viite-arvojen sisällä. Olen nainen ja 33-vuotias.

Pelottaa todella paljon! :( onko minulla joku munuaissairaus, vajaatoiminta tai jotain, en kohta saa edes nukuttua tältä peloltani, eli jos jollain olisi jotain kokemusta tai kannustavaa sanottavaa?

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sulla on noi munuaisarvot ihan normaalit.Niiden mukaan sun munuaisissa ei ole vikaa.

      • Anonyymi

        Okei kiitos vastauksestasi!

        Lähinnä se tässä pelottaa, että onko mahdollista noista arvoista huolimatta, että munuaisissa on vikaa, kun on tuota jalkojen turvotusta :( eli se ei vielä näkyisi arvoissa, mutta ne on silti tuhoutumassa tai jotain.


      • Anonyymi

        Okei kiitos vastauksestasi!

        Lähinnä se tässä pelottaa, että onko mahdollista noista arvoista huolimatta, että munuaisissa on vikaa, kun on tuota jalkojen turvotusta :( eli se ei vielä näkyisi arvoissa, mutta ne on silti tuhoutumassa tai jotain.


    • Anonyymi

      Sen unohdin vielä noista arvoista sanoa, että u- osm est oli 418, vaikka ikäiselleni viitearvot oli muistaakseni 500-1200, apua :( eli virtsan osmolaliteetti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe