Miksi EU:n elvytyssopimus on niin sikahuono Suomelle?

Anonyymi

Hallitus ei ollut juuri puolustamassa EU-elvytyspakettia eduskunnassa. Vastuuministerit loistivat poissaoloillaan. Tapahtuiko sama EU:n käytävillä? Olivatko vastuuministerit mieluummin shoppailemassa ja kuvattavina kuin neuvottelemassa Suomelle parempaa sopimusta. Tehtiinkö itseasiassa mitään suurten maiden sopimalle sopimukselle jossa Suomi laitettiin maksumieheksi koska tiedettiin Suomen edustajat pekiksi joo joo-myötäilijöiksi.

9

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koska EU:n keräämillä verovaroilla kustannetut huippupalkatut suojatyöpaikat luontaisetuineen ovat kivoja niin kukas sitä nyt ajattelisi maansa etuja kun omat edut on niin hyvät.

    • Anonyymi

      6,6 miljardia jonka lapsiparkamme joutuvat kaiken muun päälle veroina maksamaan ilman, että ovat siitä mitään hyötyneet.

      • Anonyymi

        Päättäjät eivät tienneet edes mitä olivat päättämässä, eivät edes Suomen neuvottelijat olleet tietoisia asiasta ja silti laittoivat nimensä Suomen kaikkien aikojen huonoimpaan sopimukseen. Kansalle valehdeltiin päin näköä, lapsemme sidottiin velkavankeuteen ja Suomi yhteisvelkojen pysyväksi maksajaksi miljardilahjoitusten lisäksi.

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000007993896.html


    • Anonyymi

      Koska meidän neuvottelijat ovat sikahuonoja.
      Aina vaan kumarrellaan ja nuollaan EU,ta.
      Me maksamme ilomielin muidenkin valtioiden velkoja,sanoo neuvottelijat.
      Jäljet senmukaisia

      • Anonyymi

        Aivan, eikös se porvarihallitus aikoinaan neuvotellut eli Ahon hallitus ja kas siitä asti suomi on ollut vain se maksajan roolissa.


    • Anonyymi

      Oikeastaan itse sopimuksen sisällöllä ei ollut mitään merkitystä Sannalle vaan NARSISTINA hänelle oli tärkeintä saada suurten EU-maiden poliitikkojen kehut "hyvästä yhteistyöstä" joka tässä tapauksessa tarkoitti sitä että Sanna ei laittanut "kapuloita rattaisiin" vaan hyväksyi muitta mutkitta hänelle esitetyn "paperin"!

      Julkisuudessahan hän on esittänyt asian "hieman" toisella tavalla MUTTA kuten olemme havainneet niin Sannan puheet ja teot eivät "aina" oikein kohtaa!

      • Anonyymi

        Tosin miten se eroaa muista politiikoista? Kerros kuka se lupasi jopa 6 kuukaudessa työttömyyden poistaa? Ja missäs ne viisaat poliitikot luuraa kun 40 vuodessa eivät ole sitä työttömyyttä poistaneet kuin puheissaan... ja jotkut tollot ne käy äänestämässä..


    • Anonyymi

      Suomen edustajat ovat niin hyvissä tuloluokissa etteivät välitä yhteiskunnan muista toimjoista . Ikäänkuin he olisivat ainoat joiden tulevaisuudesta on kyse .

      • Anonyymi

        Tai sitten ovat liian nuoria ja toisten vietävissä. Arvostuksen saaminen menee nuoruudessa helposti asiaoissa edelle valokiilan loistoon pääsemiseksi ollaan valmiita tekemään lähes mitä tahansa . Tuo ei ole politiikassa suosiollinen asetelma vaikkakin se saattaa olla eduksi muissa ammateissa etenemisissä.

        Politiikassa ei myöskään pelkkä nerokkuus ,tarvitaan harkinta ja asioiden puntarointia ,jossa on eduksi iän tuoma maltillisuus ja kokemus. Jos vastassa on nuo elementit kokemus ja nuoruus ja taustalla yhtäläinen järjen juoksu ,veikkaan että vanha kettu vie potin kotiin.

        Toki etua on tasoitettavissa poliittisia neuvonantajia kuuntelemalla, mutta jos poliittisella sektorilla nuokin on valittu ikä /kaveriporukasta ,voipi olla että siitä ei ole liiemmälti apua ja tuloksissa sitten näkyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      28
      3119
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      54
      2567
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      41
      2361
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1328
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      301
      1251
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1006
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      972
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      79
      938
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      848
    Aihe