Onkohan millainen homma vaihtaa perämoottorin alapään siipipyörä. Kone on evari 150 vm 91. Onko yhtä helppo kun mercruiserin vetolaitteeseen? Kiitos jo etukäteen.
Siipipyörän vaihto?
suncap
2672
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kertokaapas vielä mullekin joku viisas missä se siipipyörä perämoottoreissa sijaitsee ja mitä toimenpiteitä pitää tehdä se vaihtaakseen. Mulla on vm -85 Suzuki 65 hp, jolla ajelin viime kesän ilman ongelmia. Nyt pitäisi tehdä ilmeisesti siipipyörän tarkastus tai vaihto, sillä ei ole mitään tietoa milloin siihen se on viimeksi vaihdettu, eikä uskalla ottaa riskiä että se hajoaa. Mitä pitää tehdä vai vienkö suoraan jollekin osaavammalle.
Tarkoitatteo siipipyörällä muovista vesiratasta, joka pumppaa jäähdytysvettä koneeseen? No se ainakin sijaitsee koneen rungossa het potkurin takana. Se siis tosiaan pumppaa koneelle elintärkeää jäähdytysvettä koneeseen ylikuumenemista estäen. Tämän siipipyörän saa ainakin rikki kun koneen käynnistää pakkasella ja jos pyörä on jäätynyt. Itse olen pyörän vaihtanut, ei mikään ylitsepääsemätön urakka. Kunhan vaan ottaa kaikki osat tarkasti talteen.