Persaukisena jatketaan hamaan tappiin asti!

Anonyymi

Velkaa, velkaa, velkaa. Luottotiedot historiaa jo vuodesta 1997 lähtien. Aina vaikeuksia jopa vuokranmaksun ja sähkölaskujen kanssa, lisää mätkitään ja välillä laitan ne rannalle ruinaamaan. Joskus terveydenhuoltomenot käy katossa, joskus ei mitään menoja 2 kuukauteen ( lääkkeitä ei lasketa) Tuhoon tuomittuja rikastumisyrityksiä erilaisilla alustoilla. Kuullostaako turhankin tutulta. Kurjuuteen voi päästä loppujen lopuksi aika helpolla, eikä köyttä vapauteen enää ole olemassakaan. Miettikää nuoret, mitä riskejä elämässä otatte ja miten paljon hävittävää onkaan. Lopulta hengen vie kyseinen toiminta. Taivaassa ei enää kysellä luottotietoja. Joku sanoo: oma vika, omat valinnat. Mutta onko köyhyys lopulta kenenkään valinta?

6

98

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taivaassa ei enää kysellä luottotietoja. Hei tuo oli oikeasti hyvin sanottu, en ollut ajatellutkaan kyseistä asiaa.

    • Anonyymi

      Jos se teitä lohduttaa...

    • Anonyymi

      Köyhyys ei ole kenenkään oma valinta, mutta se on, kuinka voimakkaasti ponnistelee päästäkseen siitä eroon.
      Kaikki eivät kykene, heille kaikki apu on tervetullutta ja toivottavaa. Arpaonni terveydessä ei ole suosinut kaikkia. Osalta se vie käytännössä kaikki mahdollisuudet normaaliin elämään jo ihan synnytyslaitokselta asti.
      Mutta sitten on niitä, joille ponnistelu olisi mahdollista, mutta jostain syystä omat ongelmat päätetään hoitaa lainarahalla ja pilvenpoltolla kuntoon...näille en ihan hirveän paljon säälin tunteita osoittaisi.
      Ja sitten on se joukko normaaleita ihmisisiä, jotka olisivat saattaneet jäädä köyhiksi, mutta asuvat nyt velattomassa omakotitalossa, ajavat velattomalla autolla ja moottoripyörällä ja koronan helpotettua, taas reissaavat perheineen pari kertaa vuodessa ulkomailla.

    • Anonyymi

      3 henkilö, nuorin 18, seuraava 23, vanhin 30.
      Kaikki saivat perinnönjaossa 20 000€.
      6kk kulutua heillä ei ollut enään rahaa, tilalle ei ollut tullut mitään omaisuukdeksi luettavaa.
      Eikö köyhyys ole oma vika?

      Itsellä myös 3 lasta, vähän vanhempia kuin edelliset.
      Saivat myös papan pesästä perintöä 20 000€.
      Työpaikat on kaikilla, 3 asteen opiskelut suoritettu.
      Ei talousongelmia.

      Mikä ero tapaukasissa?
      Mielestäni perintö joka ei ole rahaa, perintö miten hoidetaan talousasiat järkevästi.

      Rikkaat eivät ole rikkaita pelkästään rahan takia vaan sen takia että ovat saaneet perinnöksi talousajattelun.

      Eli onko köyhyys oma vika? kylläpä se aika monesti on oma vika, tai ainakin vanhempien vika.

    • Anonyymi

      Taloudenhoito on hyvin yksinkertaista. Sovittaa vain menot tulojen mukaan.
      Kaiken tavaran hankkiminen eli mulle-kaikki-heti on vakava virhe, mikä johtaa vaikeuksiin. Maltillinen varannon ja omaisuuden kasvattaminen on helppoa.
      Pitää vain edetä kohtuullisin harppauksin ja voimavarojen mukaan ja pitää varautua myös yllättäviin takaiskuihin elämässä. Suosittelen jemmatilien ylläpitoa.

    • Anonyymi

      Hei tsemppiä sulle. Koita jaksaa, mä ymmärrän. Minullakaan ei ole luottotietoja, elän minimitulolla. Mitään ei jää. Talous on tasapainoinen, käyn keikkatyössä ja maksan laskut. Haluaisin maksaa Lainat pois, en saa yhdistelyä ja ei ole takaajia. Ulosotto ottaa joka kuukausi korkoihin pari sataa. Toivotonta..

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      143
      3087
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2398
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2323
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1961
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1574
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      149
      1402
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe