Narsistit vihan kohteena

Anonyymi

Miksi meitä narsisteja vihataan täällä niin paljon? Me pärjäämme aina mukavasti ja elämä hymyilee. Ole sinäkin positiivinen narsisti ja unohda naurettava viha. Joskus saatat jopa päästä ihmisenä meidän tasollemme ja sitten ei tarvitse ruikuttaa häviäjän vihaa anonyymeillä keskustelupalstoilla.

16

1625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Narsistissa ei ole mitään ihailtavaa. He ovat käyttäytyy sairaan itsekkäästi toisia ihmisiä kohtaan.

    • Anonyymi

      Narsisti ei saavuta täyttymystä mistään koskaan, ei käy kateeksi sorppa vaan🤷‍♀️

    • Anonyymi

      Jokainen on narsisti, terve narsismi ei tapahdu muiden kustannuksella, mutta sairas narsismi, joka tapahtuu muiden kustannuksella, on syystäkin sairasta.

    • Anonyymi

      Hyvä avaus. Narsisteja syrjitään ja vihataan aivan estoitta. Meidän on hankala päästä nykyään edes parisuhteisiin, koska yhteiskunnan rakenteellinen rasismi asettaa meidät eriarvoiseen asemaan.

    • Anonyymi

      Narsistit on kuin rikkaruohoa elon tarhassa.
      Mieluummin etäällä kuin lähellä.

    • Anonyymi

      Onko narsisti yhtä kuin pedofiili, joka ottaa omansa välittämättä seurauksista tai toisen elämän tuhoutumisesta??

      • Anonyymi

        Vaatii vaan täällä kovaan ääneen posliinia ja patistaa nuoria ajelemaan itsensä että on kivempi tyydyttää itseään salakatselemalla.


    • Anonyymi

      Koska pilaatte toisten ihmisten elämän!!!! Kaikki narsistit pitäisi suruitta lopettaa! Olette rasite yhteiskunnalle!

    • Anonyymi

      Uskomatonta vihaa.

      Narsismissa ei ole mitään väärää, jokainen on narsisti.

      Erilaiset heikot vässykät tosin jäävät kunnon narsistin jalkoihin ja sitten itkevät vihaansa anonyymeillä nettipalstoilla.

      • Anonyymi

        Narsistit iäksi lukkojen taa, tekevät niin paljon pahaa, ku ei ole tervettä omaatuntoa!!


    • Anonyymi

      Yleensä narsisti on vähän kuin korttitalo, jossa perusta on aika hutera, eli kun perusta pettää niin kaikki romahtaa. Yleensä toimissaan raukkamainen ihminen, jonka sanaan ei voi luottaa. Ylimielinen ja haluaa nostaa itse itsensä muiden ylä puolelle. Aiheuttaa pahennusta ympärillä, eikä ole joukkue pelaaja.

      • Anonyymi

        Hyvin sanottu näin se ikävä kyllä on.


    • Anonyymi

      Aloittajasta huomaa heti ettei kaikki ole kunnossa, mutta itse ei edes ymmärrä sitä. Naristi kuvittelee, että me EI narsistit jotenkin olisimme huonompia, vaikka todellisuudessa narisisti on itse sairas, eikä edes näe sitä. Yrittää kehua itseä, kun on niin paha olla ja muut menevät elämässä eteepäin onnellisina. Aloittaja ei oikein ymmärrä, mutta eihän närisisti tajua elämää ja sen iloa ja sitä mitä toisissa ihmissä on hyvää. Ei näe kuin pahaa toisissa ihmisissä. Itsensä tuntee aina ala-arvoiseksi ja se on just oikein, koska sitä on.

    • Anonyymi

      Ihan sama mitä olet, kunhan pysyt etäällä minusta, josset tajua hoitaa vaivaasi.

      Narsismi on psyykkinen vääristymä, eikä mikään luonteenpiirre. Kuten muissakin vakavissa psyykenhäiröissa, sairaudentunto on tärkeä saavuttaa, jotta voi eriyttää varsinaisen oman persoonallisuutensa narsismista. Tämä on alku.

      Kaikki narsistin teot ja odotukset muita kohtaan keskittyvät vain ja ainoastaan sen oman pohjimmiltaan olemattoman itsetunnon pönkitykseen, keinoilla millä hyvänsä ja aina sen toisen tunteiden, maineen ja mielenterveyden kustannuksella.

      Vaikka narsistin kanssa haluaisi hyvän suhteen ja mukavaa yhdessäoloa, se on mahdotonta, koska narsistin heikolle itsetunnolle usein jopa toisen ihmisen hyvä tuuli on uhka. Mitään yhteistä tunnetta narsisti ei pysty tuntemaan, ainoastaan omat tarpeensa ja tunteensa. Tämän vuoksi narsisti on melko heikkoa seuraa muille paitsi hyvin pinnallisille ihmisille.

      Pettävää on, että myös narsistilla, kuten jokaisella elävällä olennolla, on myös se hyvä sielunpuolensa. Narsistikin tuntee rakkautta, surua, yksinäisyyttä ja kaipaa myötätuntoa ja läheisyyttä.

      Harmi vaan narsistinen pakkomielle vahingollisine impulsseineen tekee mahdottomaksi päästää ketään terveeseen syvään yhteyteen ja ylläpitää sitä pyrkimättä vahingoittamaan ja manipuloimaan toista ihmistä. Narsismi on kuin henkinen muuri, joka torjuu ja karkoittaa kaiken kontaktin narsistin ytimeen. Joskus hyvin harvoin ydin pääsee vilahtamaan näkyville ja saattaa syntyä hetkellinen kokemus empatiasta, yhdessäolosta jne, mutta pian narsistinen pakkomielle jälleen palaa kangistamaan narsistin hyväksikäyttävään ja itsekeskeiseen kaavamaisuuteensa.

      Jos edes epäilet olevasi narsisti, hankkiudu syväterapiaan jossa ydinitsetuntoasi vahvistamalla voit mahdollisesti päästä pakkomielteisestä väkivaltataipumuksestasi toisia ihmisiä kohtaan. Vielä ei välttämättä ole liian myöhäistä!

      • Anonyymi

        Niin ja p.s narsisteille tiedoksi: ei tarvi olla narsistinen jotta saa tuntea sisäistä hyvää oloa ja tuntee itsensä arvokkaaksi, rakastetuksi ja ihailluksikin. Se vaatii vain oikeaa asennetta ja tekoja, jotka luovat pohjan terveelle ja hyvälle itsetunnolle ja ihmissuhteille muutenkin.

        Narsismi on pelkkä illuusio hyvästä olosta ja tilanne vain pahenee rankasti iän myötä, voin kokemuksesta kertoa. Narsistinen ikäihminen on jotain todella kammottavaa. Häntä kohtaan ei pysty tuntemaan mitään muuta, kun sääliä ja inhoa, vaikka olisikin päässyt yli kaunasta, syytöksistä ja vihasta. Mitään normaalia kontaktia ei voi olla, ei missään muodossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin ja p.s narsisteille tiedoksi: ei tarvi olla narsistinen jotta saa tuntea sisäistä hyvää oloa ja tuntee itsensä arvokkaaksi, rakastetuksi ja ihailluksikin. Se vaatii vain oikeaa asennetta ja tekoja, jotka luovat pohjan terveelle ja hyvälle itsetunnolle ja ihmissuhteille muutenkin.

        Narsismi on pelkkä illuusio hyvästä olosta ja tilanne vain pahenee rankasti iän myötä, voin kokemuksesta kertoa. Narsistinen ikäihminen on jotain todella kammottavaa. Häntä kohtaan ei pysty tuntemaan mitään muuta, kun sääliä ja inhoa, vaikka olisikin päässyt yli kaunasta, syytöksistä ja vihasta. Mitään normaalia kontaktia ei voi olla, ei missään muodossa.

        Pelkureita he ovat. Eivät pysty kantamaan vastuuta mistään eikä varsinkaan omista teoistaan ja puheistaan. Haluavat etsiä itselleen ”orjan” jota manipuloida ja hallita fyysisellä sekä henkisellä väkivallalla. Tukahduttamalla toinen terve ihminen siihen pahuuteen ja helvettiin. Hävitkää tältä maapallolta kaikki narskut! He eivät kykene rakastamaan ketään kun eivät ymmärrä mitä sana ”rakkaus” edes tarkoittaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      16
      4512
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      270
      1532
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1505
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1381
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1110
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1089
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe