Järkevyys voitti

Anonyymi

Järkevyys voitti 9 - 0 tänään eduskunnassa. Hoskonen, Halla-aho ja muut takapajuiset persuilijat hävisivät äänestykset Euroopan unionin elpymisvälineestä ja Halla-ahon kahdeksasta lausumaehdotuksesta. Jatketaan valitulla järkevyyden tiellä.

19

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muistakaa myös kunnallisvaaleissa tämä. Hoskonen ei pysy edes puoluekurissa niin miten voi tällainen olla mukana päättämässä kunnan asioista. Ei näe metsää puilta.

      • Anonyymi

        Eihän sitä metsää pidä nähdäkään - vaan puut.


    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/33c2bb67-9b3b-417e-9db1-d297cbc7cc83
      Nyt puoluetoverit miettivät sopivaa rangaistusta Hoskoselle, joka sanoo kuunnelleensa omantunnon ääntä. Taitaa joutua jäähylle Keskustan ryhmästä kuuntelemaan onko hänen omatunnolla muuta sanottavaa, esim. turpeen poltosta?

      Tuntuu enemmän mainoskikalta, sillä tällä "toiminnan" mies on saanut runsaasti ruutuaikaa, joka rahalla ostettuna olisi ollut kallis juttu. Ainakin Alfa TV on jaksanut kiinnostua hänen tarinoistaan..

    • Anonyymi

      Ilman Hoskosta kepu menettää edustajansa P-Karjalassa.

    • Anonyymi

      Karjalainen toimii näköjään Hoskosen kuntavaalipäällikkönä lehdessä olevan jutun perusteella.

    • Anonyymi

      Eduskunnan keskustan ryhmä antoi tuomionsa: Hoskoselle näytettiin keltaista korttia, eli varoitushan siitä tuli ja hän menettää ympäristövaliokunnan puheenjohtajuuden. Hoskosen kannattaa jättää nyt turvesuot rauhaan, sillä turpeen tulevaisuus on taputeltu.

      Otetaan esim. pääkaupunkiseutu: Kun Malmin lentokentän käyttö loppui, niin sen viereen piti Helsingin Energian rakentaa turvetta käyttävä voimala. Nyt projekti peruutettiin eikä voimalaa tarvita. Nyt Helen rakentaa lämpöakkuja muuttamalla tyhjäksi jääneitä maanalaisia öljyluolia kuuman veden varastoiksi: Lämpöenergiaa talletetaan luolien vesivarastoihin ja käytetään sitä pakkasilla kaukolämpöön.

      Vantaan Energia suunnittelee Kehä 3:n alle 60 metrin syvyyteen 900000 kuution lämpöakkua, johon kesällä kerätään hukkalämpöä lämmittämällä tuo vesimäärä 130 asteeseen ja lämpöakkua käytetään talvella kaukolämmön kuorman tasaukseen.

      Turvevoimaloita ei tarvita, kun suunnitellaan olemassa olevalle kaukolämmölle tehokas lämpöenergian varastointi ja kierrätys.

      • Anonyymi

        Hyvin sanottu!


    • Anonyymi

      On siellä Ilomantsissa näköjään edes yksi järkevä ihminen, Hoskonen 👍

      • Anonyymi

        Hoskonen erotettiin eduskunnan ympäristövaliokunnan puheenjohtajan tehtävästä. Kerrankin tekivät kepulit oikean päätöksen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hoskonen erotettiin eduskunnan ympäristövaliokunnan puheenjohtajan tehtävästä. Kerrankin tekivät kepulit oikean päätöksen.

        Kepuleitten toimesta sinäkin pääset maksamaan lisää veroja 👍


    • Anonyymi

      Mitä ne 10 kokomuspolitikkoa ovat ovatko nekin persuja?

      • Anonyymi

        Olisit lukenut aloituksen: takapajuisia persuilijoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisit lukenut aloituksen: takapajuisia persuilijoita.

        Kaikkea ei laiteta vaihtoon eikä kierrätykseen vaikka tyhmiä yllyttäjiä riittää.


    • Anonyymi

      Hoskosen tukijoukko on laaja ja koko Suomen kattava.

      • Anonyymi

        Kyllä merkittävässä äänestyksessä puoluekuri joustaa koska onhan ko.edustajan mielipiteet olleet jo tiedossa.Ihan sama mistä puolueesta on kysymys.


    • Anonyymi

      Hulluus voitti vaikka muutama järkityyppi koetti sitä vastustaa.
      Hallitus osti yhden ja maksoi kolmesta vaikka Hoskonen ja kumppanit yrittivät järkeä puhua.
      Näin ollen viherpunahallitus pääsi nyt osoittamaan kuinka rikas suomi on kun meillä on varaa laivata 7 miljardia rahaa euroopan hunsvottimaille tuhlattavaksi, eikö tuolle rahalle olisi ollut kotimaassakin käyttöä?
      Mutta koska suomi nyt kerran näin rikas on, niin täällä ei liene tarvetta sitten myöskään minkäänlaisille leikkauksille ja veronkorotuksille, riittäähän meiltä rahaa ihan ulkomaille asti.
      Hoskonen nyt kuitenkin kapinallaan takasi itselleen jatkopaikan eduskunnassa ajattelukyvyttömien punaviherhymistelijöiden vastavoimana.

      • Anonyymi

        Mitäpä sinne Pietarin trollitehtaan pöljäosastolle muuten kuuluu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitäpä sinne Pietarin trollitehtaan pöljäosastolle muuten kuuluu?

        Semmoiseltako se järkipuhe ilomantsilaisen korviin kuulostaa? No, te saatte sellaiset päättäjät kuin ansaitsette ja se ei ole paljon.


    • Anonyymi

      Vihervassarit ja kepu vie suomen konkurssiin. Hattua pitää Hoskoselle nostaa rohkeasta maaseudun puolustamisesta. Turpeen nopeasta alasajostahan on kysymys ja maaseudun työpaikoista. Jos kepu jääkin pienpuolueeksi niin minusta ois kyllä hyvä asia että Hoskonen siirtyisi persuihin. Menis seuraavissa edeskuntavaaleissa pohjoiskarjalan ja savon äänistä hirmuisen määrän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1909
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1740
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1380
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1327
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      125
      1234
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1222
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      106
      1057
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      1002
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      955
    10. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      942
    Aihe