Laita perusteluja ja luettele pahoja tekoja joita olen tehnyt. Kysymys miehelle.
Millä perusteella olisin narsisti?
Anonyymi
89210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Hyvä kysymys anonyymipalstalla jos ei tiedä
Ne luetellaan sitte oikeudessa!? Ei anonyymi palstalla.
Tämä meni yhdelle miehelle joka syyttää minua narsistiksi. Ei ole kaivattuni. Ap
Hakee omaa etuaan, ystävyydellä. Rikkoo kaikki sopimukset, syö aina sanansa, unohtaa, ei kiinnosta jne.. minkälainen kaveri tuollaista tekisi?
Tuo ei ole narsisti. Tuo on tavallista mulkkumaista käytöstä. Narsisti kääntää muut ihmiset sinua vastaan, eristää sinut lähipiiristäsi, mustamaalaa selkäsi takana, tuhoaa taloutesi, uhkaa väkivallalla tai on väkivaltainen ja tuhoaa mielenterveytesi sekä fyysisen terveytesi ja sen jälkeen kun olet mielisairas ihmisraunio jättää sinut ja korvaa uudella uhrilla. Samaan aikaan itse uhrituen julkisesti siksi joka on narsistin uhri. Narsisti pitää huolen että sinulle ei jää mitään kun hän on lopettanut, ei edes omaa minuutta.
Tuo on ihan totta. Tiedän yhden. En tunne häntä, taitaa olla jostain itäplokin maasta kotoisin!
Lopeta seuraaminen, seuraavaksi soitan virkavallalle. Kyllä sinut on huomattu, on aina vartija taustalla.
Lisää hyviä kysymyksiä.
Kestätkö kritiikkiä ? (asiallista/aiheellista)
Koetko usein sairaalloista kateutta ja katkeruutta ?
Kestän asiallista ja aiheellista. Muunlaista en kuuntele, enkä suvaitse ja puolustaudun. En koe koskaan sairaalloista kateutta, mutta katkera olen joistain asioista, en kuitenkaan sairaalloisesti. Voisitko nyt vastata minun kysymykseeni eli perustella miksi olisin narsisti. Ap
Haluatko että leikimme lisää olevamme sinun "mies"? ja sinä haluat uskoa niin. Muodostat anonyymipalstan kautta "kohtaamisia" tunnekokemuksia, missä vuoroin ilahdut, vuoroin loukkaannut, ymmärtämättä suurempaa kontekstia? tajuamatta minkälaisessa "vuorovaikutuksessa" ja omistushalu suhteessa olet toisen suhteen? Ilman mitään normaalia kontaktia, yhteydenpitoa, vaan pyrkimystä tavoitella mielikuvien kautta hallintaa? Eikö se jo itessään kerro jotakin tuosta kysymysasettelusta ja anna sitä tukevaa vastausta?
Vastaa sinä, miten sinä kohtelet/kohtelit toista "miestäsi"? Oliko hän niin utuinen, jonka vieressä koit itsesi turvalliseksi olla osoitteleva, asettua toisen yläpuolelle, koska olet jossain vaiheessa mennyt ns. yli äyräiden ja koet oikeutuksesi osoitella toisia asettautuen mittelemään, narsistimaisena rikkomaan toisten rajoja, mutta loukkaannut syvältä sisältä narsistimaiseen loukkaantuneisuuteen asti, jos et saa pitää tavalla tai toisella ylimielistä suhtautumista, alentavaa toimintaa toista kohtaan.
Näet toisen vain omien projektioiden kautta, hämmennyt ja menet pois tolaltasi jos toinen "herääkin" eloon ihmisenä, mikä ei vastaa sinun toivekuvaasi tavalla tai toisella. Mikä kertoo siitä, että olet narsistimaiseen loukkaantuneisuuteen taipuvainen ihminen, missä omat tekosi ei paina taakkana, vaan olet muiden sopeutuvan toiveisiisi, joko suoraan esitettyihin tai sitten vain oletuksiin, mihin lokeroon jonkun toisen asetat suhteessa itseesi (hiearkia tietoisuus).
Narsistiseen loukkaantuneisuus taipuvaiset ovat kaikkien ihmisten keskuudessa ihan "normaalisti", se ilmenee pakonomaisina tarpeina hallita ja kontrolloida (kuten puolisoihinsa), jos se kohdistuu vieraisiin ihmisiin, se on jo täysin sairasta kuvitelmaa omasta kaikkivoipaisuudestaan.
Miltä alkaa vaikuttaa? löytyykö koskestuspintaa vai vieläkö menee hyvä ihminen kategorian puolelle?
Jokainen ihminen on "narsisti" ollut. Miksi maallikkojen täytyy käyttää jotain psykologisia termejä? Kysehän on siitä mistä Raamattu on kertonut muutaman tuhat vuotta jo. Pahuutta on ettei ihminen usko Jeesukseen ja lopeta tekemästä syntiä, ja nimenomaan tässä järjestyksessä. Eli ihminen on paatunut, ei kadu, ei häpeä.
Roomalaiskirje 8:34
"Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut ..."
Mitä tämä tarkoittaa? Kristus Jeesus on kuollut, tehnyt täydellisen sovituksen synneistä ja tämä sama kuolema (kadotus), jonka Jeesus on jo kärsinyt ja kärsii, on jokaisen rangaistus, kuka ei Jeesukseen usko. Jokaisen ihmisen syntien puolesta on iankaikkisesti kärsitty, jo ennenkuin ihminen on ehtinyt näitä syntejään tekemään, sitä tuo tarkoittaa. Joten sinäkin aloittaja olet "Kristuksen tappaja", jos olet kerrankin valehdellut tai vihannut ja olet siksi ansainnut helvetin tulen, mutta uskomalla Jeesukseen pelastut.
Me ei ainakaan olla vielä edes kunnolla puhuttu jos puhutaankaan. Siis joku muu.
Narsismi ilmenee esimerkiksi nykyään täydellisenä obsessiivisuutena itseen.
Varsinkin nuorten naisten keskuudessa jossa painotetaan "tunnetta" näyttää tämä nousseen tärkeään asemaan.
Identiteettimössö joka nykyään alkaa olla lähes joka paikassa on sitä samaa.
Kaikki on siis lähtöisin itsestä ja huomio keskittyy itseensä, kerätään huomiota ja keskitytään asioihin jotka vain kiinnostavat itseä. Kaikkien muiden asiat edes sivulauseissa ovat epätärkeitä ellei ne vaikuta sitten tähän henkilöön itseensä jonka jälkeen pyritään kontrolloimaan sitä sopivaksi itselle.
Kyse ei ole siis narsistista vaan narsismista.
Osa naisista ei osaa puhua kuin itsestään, aloittaa vain keskusteluja itseä koskevista aiheista, keräävät huomiota aiheilla itsestään jne. jne.
Jopa se että autetaan muita ihmisiä tai moralisoidaan vaikka "ekologisia tekoja" tai jopa veganismi ovat vain tämän narsismin jatkeita.
MÄ TUNNEN, MÄ TIEDÄN, MÄ-MÄ-MÄ-MÄ-MMMMMMÄÄÄÄÄÄHHHH
Tämä! Ei jaksais tollasen kanssa tehdä esim lapsia. Toksista
Minäpä kerron! mistä tunnistaa narsistiseen loukkaantumiseen taipuvaisen hlön?
"ei pysty suhtautumaan minkäänlaiseen kritiikkiin objektiivisesti, vaan loukkaantuu ja suuttuu arvostelusta verisesti ja kääntää asian jälleen muiden syyksi".
Ts. maailman kohtaamattomuus asioiden käsittelyjäkin voi katsoa vain siltä kantilta kokeeko ne itsensä arvosteluksi ja vetäytyy loukkaantumiseen, kokemaan itsensä torjuntaa jne.
Huom, tuollaista voi kokea kuka tahansa ihminen ääritilanteissa, se miten pitkälle kukin ihminen itsensä päästää, kertoo sen ihmisyyden ytimen syvyydestä, onko narsistisista loukkaantuneisuutta vaiko syvempää tasapainoisempaa ymmärrystä toisesta ihmisestä, toisen ihmisen näkemistä, eikä vain jäämistä omien tunnekokemusten vangiksi, mikä tasapainoittaa ihmisen ajoissa, ilman aggressioon, kostamiseen vajoamista, tai marttyyrimaisuuteen, mitä ap näyttää tavoittelevan, koskaan tavoittamatta mitä toinen on kertomuksineen pyrkinyt todentamaan.
Voi tietysti liipata läheltä yhdistelmää tyhmyys ja tunnevälinpitämättömyys toisten suhteen, jos kokee ettei toinen hlö ole merkityksellinen, niin siitä ei tarvitse tietyllä tasolla välittää ja kaikki muuttuu toisen suhteen yhdentekeväksi, mikä tietysti kertoo tunnekylmyydestä joidenkin asioiden ihmisten edessä. Sen tyyppistä narsistisuutta, ettei pysty ymmärtämään miksi joku toinen ihminen omaisi merkityksellisyyttä, tuijottaisi vain tyhjää kun toisista puhuttaisiin.
Väitätkö ettei ole haitallista? riippuu missä vuorovaikutuksessa ko.tason ihmisen kanssa on, missä tilanteissa jne. kuinka paljon uskottelevat että toisen rajat ovat rikottavissa jne. mitä sallivat toisille mitä eivät itsensä suhteen missä tapauksessa sallisi (suuri loukkaantuneisuus), kaksoisstandardit.
jep
Kysymyspatteristo, miltä vaikuttaa? miten toimit oikeasti?
Greenberg luettelee seuraavia käytösmalleja, joista patologisen narsistin voi tunnistaa:
Tietoisuus arvoasemista
Narsistit tekevät puheissaan selväksi, että he ovat hyvin tietoisia ihmisten eri statuksista eli arvoasemista. He viittaavat usein omaan tai muiden ihmisten statuksiin tai siitä kieliviin tunnusmerkkeihin, kuten rikkauteen tai korkeaan asemaan.
Hierarkkinen ajattelutapa
Narsisti asettaa ihmisiä, paikkoja ja muita asioita hierarkkisesti matalasta korkeaan arvostamansa piirteen mukaan.
Hänellä on taipumus olla huomaavainen ja ystävällinen niitä kohtaan, joita pitää arvoasteikossa korkeammalla.
Niitä, ketkä ovat arvoasteikossa matalalla, hän saattaa halveksia, kohdella julmasti tai jättää kokonaan huomiotta.
Narsisteilla on myös taipumusta ajautua keskinäisiä valta-asemia koskeviin riitoihin arvoasteikollaan suunnilleen samalle viivalle asettuvien kanssa.
Arvottaminen tarkoittaa myös sitä, että narsisteilla on tapana tehdä jatkuvaa paremmuutta ja asemaa koskevaa vertailua ihmisten, paikkojen ja muiden asioiden välillä.
Perspektiivejä yksi
Narsisti näkee maailman vain omasta perspektiivistään. Maailmankuva on tältä osin hyvin samanlainen kuin aivan pienten lasten.Narsistin on vaikea ymmärtää, että kahdella ihmisellä voi olla erilaiset, mutta silti yhtä hyvin perustellut näkemykset jostakin tietystä aiheesta.
Perustele minun tekojen ja sanomisten perusteella miksi olisin narsisti. Jos et osaa perustella niin ole hiljaa ja katso peiliin, josko se narsisti löytyisi sieltä. Ap
Avaa tekojasi, sanomiasi vähän enemmän. Hitostako kukaan muu niistä mitään tiedä.
Tuo vastauksesi, kertoo kyllä sinusta muutamia oleellisia asioita, mitkä saattaisivat muodostaa sellaisen narsistimaisen loukkaantujan kun joku vähän eri näkemyksiä kertoo, niin heti #&hiljaa!
Pöh
Ja toisekseen, ajattele mihin tekoihin, sanoihin olet sortunut, rehellisesti vai kertooko se sinusta sen, että et pysty sitä tietoisesti edes ajattelemaan?
Pyydätkö vain toista katsomaan peiliin, mutta unohdat sen että se koskee myös sinua? Tai erityisesti sinua, koska sinä olet se joka vastauksia ja itsensä oppimista haluaa? Nöyrästi vain itsensä avaamaan.
Eikö niin?
Kukaan ei tiedä, kuka olet, Ap. Jotkut voivat kuvitella ja vastailla kuvitelmiensa henkilölle. Lieneekö erityisen tervettä tuokaan, vastailla kuvittelemalleen henkilölle tuohtuneena parin rivin perusteella.
Tämän ketjun fiksuin kommentti.
Kun kysyt niin sehän on hyvin mahdollista.
Kulissi jossa elät, haalit peliisi uusia pelaajia, jotka ovat manipuloitavissa. Olet kostonhimoinen, jos loukkaantunut jostain. Olet mestari provosoimaan toisia. Osaat kärjistää asioita. Sinusta ei koskaan saanut luotettavaa kuvaa, jotenkin olemus vaan tuntui alusta asti siltä, et vaikea luottaa? Osaat olla oikein miellyttävä toisille, mut sekin on vain peliä sinulle. Siten saat arvostuksen heiltä ja heidät puolelleen ymmärtämään, et olet hyvä tyyppi.
Osaat piilottaa hyvin sen toisen puolen itsestäsi, se on se prinsessa maailma, tätä et itsestäsi halua julki tuoda kuin pakon edessä. Kaipaat sitä ja lahjoja myös ja huomion kipeys, jota et kuitenkaan halua tuoda julki. Ristiriitaisuuksia oli paljon, onnistumiset tuot julki korostetusti, mut vähätellen, jotta kuulostaisi vaatimattomuudelta? Osin johtuu varmaan myös peloista, joita narsistit piilottelevat viimeiseen asti?
Itse kritiikkiä et kestä, etkä myöskään huonoa palautetta. Narsisteille tämä on se suurin heikkous, jota vaikea hyväksyä. Kulissien ylläpito vaatii osansa, siksi ikävät totuudet siivotaan mielummin maton alle piiloon, kuin kohdataan niitä. Tyly tapa syytellä muka pahoja tyyppejä, joiksi mieltää ihmisiä, jotka ei toimi toivomallaan tavalla? Halu uskoa johonkin suurempaan voimaan, joka toimii pelastajana vaikeista tilanteista?
Mistä lastentarhasta karkaatte? ap pyysi kertomaan pahoja tekoja. Elät sellaisessa maailmankuvassa ja naiviudessa missä ajattelet ettei olisi olemassa "pahoja"tyyppejä, vain sellaisia ihmisiä, jotka toimivat omalla tavallaan, mikä ei vain sopisi toisen maailmankuvaan. Vaikka kysymys olisi ap:n mainitsemista pahoista teoista.
Uskot kuitenkin että on narsistisia henkilöitä kun noin perusteluja löydät, mutta ei silloin kun joku toinen niin sanoo, väittää?
Haluat vetäytyä lapsenomaiseen maailmankuvaasi.
Liian pinnalista kuvausta, ilman ajatusta, mihin nuo liittyvät mihinkään, mikä ne on synnyttänyt-ulkoisia kuvauksia, päälleliimattuja kuvauksia, halu luoda vaikutelmaa toisesta oletuksien pohjalta. Vähän parempaan pitäisi pystyä.
Ei koskenut kyllä mua tuo kuvaus.
En viitsi liian selkeitä tunnisteita antaa, mut toisen musta maalaaminen on todettua tietoa.Tämä ollut enempi kostoa siitä, et toinen ei lähtenyt toisen leikkeihin mukaan. Vaan otti etäisyyttä aiempaan. Musta maalaaminen oli pahemman luokan teko (vakava), jolla pilasi toisen arjen pitkälle ajalle. Teko, johon en itse alentuisi. Kosto toimenpiteellä jostain, jota en voi kuin arvailla, miksi?
Pahantahtoinen, säälimätön, kun menee sukset ristiin toisen kanssa.
Jatkan vielä. Raukkamainen pelailija, sellaisen mielikuvan jätti itsestään. Kun kysyttiin niin vastailin omakohtaisia kokemuksia kokemastani narsistista. En haukkuakseni häntä vaan tiedoksi muille, et tällaisiakin on olemassa. Kaikki mikä vaikuttaa aluksi liian hyvältä ollakseen totta, tuskin on sitä? Näin olen lukenut aiemmin ja nyt myös kokenut.
Tunnet ap:n?
Vai ajatteleko olevasi vuorovaikutuksessa jonkun kanssa anonyymi keskustelupalstalla?
Laitatko viestin muistiin ja yhdistät sen työkaverisi serkkusi kaimaan ja oikeutat itsellesi narsistisen loukkaantuneisuuden, koska puhutaan asioista, joista et halua puhua, koska olet mennyt palstalle vain alistumaan yleiseen luotuun moodiin missä hiearkiassa ajattelet ylentyväsi?
Olet niin tyhmyytesi ja oman napanyhdän pauloissa että luulet sen olevan ympäröivä maailma, missä kaikki muut pelaavat samaa hiekkalaatikkoleikkiä kanssanne? jos saat ärhäköitä viestejä, koet lisää narsistista loukkaantuneisuutta asianlaidoista, joita ei saa tietyllä tavalla esittää, koska olette lapsellisissa moodeissanne halunneet vesittää asiat oman napanyhtänne tasolle? Luulet olevasi "kanssakäymisessä" tuijotellessa luotua valeprofiileja keskenänne ja pissimässä housuihinne sen luomasta ilosta, mitä alistuneisuus laumaan saa aikaan, kun sen turvin saavat olla mukana? Mikä lapsellisuuden kirjo, missä heidän ei tarvitse kohdata todellisuutta, kun alisteisina kaikilla osa-aluiella on sen saanut aikaan, missä oma mitättömyys peitellään alistumalla ylentämisiin. Ja se on jäänyt heille kokoaika rooliksi. Paitsi jääneitä, jotka pyrkivät sen peittelemään laumojen moodeihin mukautumalla.
Tyhminä kuin pässin.. uskottelevat itselleen yhä uudelleen olevansa oikeutettuja muiden elämään laittomuuksien turvin. Kuvittelevat "tietävänsä" ihmisen seuraamalla valeprofiileja-ja natsiretoriikkaa , silti tyhminä, mukautuvina ajattelevat ihmisten olevan "siellä" heidän keskuudessaan niiden kanssa jotka pissivät housuihinsa omien lapsellisuuksiensa kanssa, välittämättä, tiedostamatta että narsistiset loukkaantujat hakevat tiiviillä intensiivillä syitä siihen, vaikka puuttumalla toisaalta poimittujen lauseiden pohjalta käsittämään ne itseensä ja käyttäytymään siltä pohjalta, mitä ei housuihinsa pissijät pysty käsittämään omilta hysteerioiltansa. Mihin miespuoliset nykypäivänä hyvin herkästi ajautuvat, käyttäytymään kuin naispuoliset hysteerikiimassa olevat dominassimiesmyyttien edessä.
Aikoja eletään.
Ei koske edellenkään mua.
Tylyys ja halu satuttaa toista on narsismia, tämä vastaus on sitä 😉 Ei sattunut, ku narsistin vastaukset on arvottomia minulle niin kuin on narsistikin. Ei tarvetta ymmärtää narsistia niin kuin hän haluaisi. 👍
Tylsyys ja pahantahtoisuus ovat narsismia. Narsisti ansaitsee samaa kohtelua, jota itse harrastaa. Olen tyly narsitiksi tuntevaani kohtaan, he eivät ansaitse parempaa kohtelua. He pelaavat peliä, jossa toivovat sellaista kohtelua, jota eivät ansaitse.
Käytte natsiretoriikan edessä alistuneina seuraamaan luotuja valeprofiileja täysin tuntemattomia kohtaan, johon muodostatte narsistista loukkaantuneisuutta joko täysin omien tarpeidenne pohjalta halutessanne alistua dominassimiesmyyttien edessä (pakonomainen tarve pyrkiä hiearkia tasoille) tai vihaatte narsistisen loukkaantuneisuuspiirteenne takia tuntemattomia joita pakkomielteisesti alatte natsiretoriikan turvin seuraamaan tunneryöpyissänne, koska seuraamisenne saa teidät kuvittelemaan maailmanne kutistuneen somepisteen ympärille ja tuntemattomat, läsnäolemattomat "häiritsevät" teille tietoon tuotujen lausahdusten muodossa pienen pientä elämäänne asianlaidoilla joita ette halua ja pysty käsittelemään, ymmärtämään.
Koska ymmärryksen tasonne liikkuu omissa mielihyvissänne, ja tosissansa luulevat maailman kaventuneen heidän napanyhdän ympärille, missä vain heidän tunne reaktionsa ovat oikeutettuja ja ympäristön tilanteeseen sopivia, missä heidän narsistinen loukkaantuneisuus viedään tuolta pohjalta (ovat itsekseen/keskenään tunkeilemassa muiden oikeassa elämässä tuntemattomien, ilman kosketuspintaa olevien elämään) äärettömyyksiin. Missä tekevät natsiretoriikka somepisteestään itselleen kiintopistettä elämään, missä saavat tuntea alistuneisuuden kautta ylentämistä.
Se ihmisen syvyyden puute, missä käsityskyky ja ymmärrys riittää vain oman napanyhdän ja mielihyvän ympärille. Luulevat tuijottelemalla/seuraamalla valeprofiilimateriaaleja, joita väen väkisin haettu ympäriinsä sieltä ja tuolta laittomuuksien avulla, olevansa läsnäulottuvassa "vuorovaikutuksessa" ja sellaisessa laumassa, missä saavat mukaan pääsemisellä oikeutuksia vihaan ja narsisistisiin loukkaantuneisuuden osoituksiin, jos heidän alistumisensa kautta ylentämisyritykset eivät näytä asemoituvan uomiinsa kaiken aikaan, kellon ympäri.
Se silmitön tyhmyys missä puhuvat muokatuille valeprofiileille, mielikuvalle, uppoutuvat natsiretoriikan turvin vastuuttomuuteen, mitään ymmärtämättömyyksiin, lauman turvin itseänsä toteuttamaan. Luulleen sen olevan yhtä kuin ympäröivä maailma, kun kaventavat itsensä tuollaisten somepisteiden kautta ulottamaan itseään tuntemattomien elämään.
Yhä uudelleen hakemaan oikeutuksia tuntea narsistisista loukkaantuneisuutta tai vässykät housuihin pissimismoodia, kun seuraavat laittomuuksien myötä lausahduksia ja väen väkisin haluvat "tuntea" tuntemattoman tunkeilemalla muiden elämään.
Luulleen siinä äärettömässä tyhmyydessään oikeasti olevansa tekemisissä, "läsnäolevassa" vuorovaikutuksessa, todellisuudessa kuitenkin alistuvat natsiretoriikan myötä muodostamaan sellaisia mielikuvia tilanteista, mikä oikeuttaa heitä alistumaan ja/tai tuntemaan narsistista loukkaantuneisuutta kun niin heidän "tietoon" tulee muista ihmisistä asioita tai asianlaidoista kerrotaan toisaalla, vaikka laittomuuksien myötä.
Jolloin mikään käsityskyky, järjellisyys ei heitä tavoita (kun jäävät luomaan vaikutelmaa olevan oikeutettuja tunkeilemaan muiden elämään ja sitä kautta vaatimaan, oikeuttamaan mukanaolo hypensä alistuneisuuttaan, vihansa, narsistiset loukkaantumisilmaisut).
Järjettömään tyhmyyteen uppoutuvia, jotka pyrkivät sen turvin oikeuttamaan narsistisen loukkaantuneisuuden, peitellen sillä tekojaan, vastuuntuntoa mukana menemisestään.
Missä narsistisen loukkaantuneisuuden avulla peittelevät syyllisyyttään laittomiin tekoihin, natsiretoriikkaan alistumisia ja pakonomaista tunkeilevaa seuraamista tuntemattomien elämään.
Uskottelevat itselleen, että someuniversaalissa löytävät somepisteen "sattumalta" ja sattumalta jäävät sinne osoittelemaan, vihaamaan, tuohtumaan, kokemaan asioita vain omien tarpeiden kautta.
Uskottelevat itselleen, että laittomuuksien ja valeprofiilimateriaalien pakonomaisen täydentämistarpeiden avulla "autetaan" ihmisiä suhteisiin, sopeutumaan samanlaisiin tasoihin, mihin he ovat sopeutuneet, missä heidän pitää "tarkkailla" ja analysoida ihmistä, natsiretoriikan turvin muodostetun mielikuvan pohjalta. Jossa tosissaan luulevat että heidän tunkeilunsa ja alistumisensa ko.toimintaan ylentäisi heitä, oikeuttaisi toimimaan ympäröivässä todellisuudessa vain heidän tarpeidensa kautta. Mihin heidän narsistisuutensa heitä ohjaa.
Uskottelevat itselleen, että kun ihmisistä tehdään valeprofiileja materiaalien avulla, jotka hankittu laittomasti, että ihminen olisi "siellä" nyt heille "läsnä", missä he saavat tuntea irvokasta riemua siitä, että jotain muuta kuin heitä pyritään alistamaan, häpäisemään, poistamaan oikeuksia ihmisen elämästä, koska he ovat valmiiksi alistuneet jo, ja ovat mukana jotta saisivat tuntea natsiretoriikan turvin alistumalla ylentämistä.
Uskottelevat itselleen, että se heidän kyvyttömyytensä tuollaistenkin asioiden edessä pitää peittää siten, että kääriytyvät narsistiseen loukkaantuneisuuteen, jos eivät saa pitää kiinni kuvitelmasta ylentymisestä hiearkioissa.
Tuosta kevyesti tuli mieleen tämä omituinen ohjelma, Nordman show, missä näyttelijä Ritola saapui juttelemaan Jonaksen kanssa, miten hänen naamallaan ei alfarooleja esitetä ja ajattelivat olevansa beta tasoa jos sitäkään.
Hämmentävän tosissaan ko.tason ihmiset ottavat tuollaiset kuvitelmat siitä, että pelkästään ulkonäkö päästäisi heidät pois vässykkärooleistansa minkä ovat omaksuneet.
Kun ajatellaan jotain milonofin veljeksiä, niin roolituksia on laidasta laitaan. Vähän niinkuin Remu, asenne elämään ratkaisee.
Tuollaisten miesten omituinen asenne itseään kohtaan vertailussa luotuihin mielikuviin alfoista ja heidän rinnallaan pärjäämisestä, missä vertailussa eivät pärjää, lähinnä kylläkin enempi sen takia ettei heidän asenteensa ja kokemuksensa elämässä riitä ajattelemaan, mistä tekijöistä ihmisen persoona ja vaikutelma muodostuu. Heitä tuskin pelastaisi edes kiiltokuvaulkonäkö kun asenteet ja asennoitumiset ovat sekä itseensä että muihin kovin pinnallisilla tasoilla. Missä jäävät kuin paitsijääneet kitkerä maksu suussa toteamaan asioita, mutta syventävä taso ihmisenä tyystin kateissa, jolloin parempaa eivät pysty. Vetäytyvä huumorimies moodi saa sentään heidät tuntemaan ylemmyyttä vertailussa joitan muita kohtaan, jotka eivät ole sanasieppoiluun viehtyneitä.
Hämmentävää sellainen pohjaton tyhmyys, ymmärtämättömyys, ihmisen syvyyden puute aikuisilltakin ihmisillä, missä lähinnä ilakoituvat, hysterisoituvat tai luulevat olleensa jonkun tuntemattoman hlön kanssa vuorovaikutuksessa, kun menevät seuraamaan laittomasti hankittua ja esitettyä materiaalia somepisteen eli valeprofiilien ym. kautta.
Ilakoituvat joko riemusta että jotain muuta vuorostaan pyritään alentamaan, kun ovat alistuneita luonnostansa tai siitä että "tietävät" jonkun toisen tanssien lausahtelevan viisauksia kotona kahvia keittäessään. Jolloin heitä ilahduttaa "tieto" päästä toisen ihmisen elämään ja muodostaa oikeutuksen tunne siihen, ns.päästä osalliseksi johonkin, kuvitella lauma ja siinä yhdessä eläminen samoilla vaateilla.
Ymmärtämättä irvokkuutta, tunkeilun sairaalloisuutta, kun heidän oma ilakoituminen vie heidät mukanansa kun heille ei ole ihmisenä muodostunut syvyyttä, ymmärrystä muusta kuin vain omista tarpeista ja niiden kautta kaikkien asioiden hahmottaminen ja käsitteleminen.
Irvokasta on muodostaa painoarvo ihmisten välisiin kohtaamisiin, kuviteltuihin vuorovaikutuksiin sen kautta, kuinka syvästi ja pakonomaisesti haluavat liittää itsensä toisen ihmisen tapahtumiin, mitä seuraavat laittomuuksien myötä (vaikka kuinka uskottelevat itselleen että "sattumalta" vain seuraavat/huomaavat someuniversaalissa jotain somepistettä niin intensiivisesti että se saa heissä aikaan tunneryöppyjä, mukaansa tempautumisia) ja uskottelevat itselleen olevansa sitä kautta oikeutettuja vaatimaan, laittamaan tilille heidän "loukkaamisistaan", tavalla millä pyrkivät vesittämään osallistumisensa, käänteisesti syyllistämällä siitä että he tuntevat loukkaantuneisuutta. Mikä sitten heidän päässänsä oikeuttaakin mitä tahansa, koska ovat vankina omissa myyteissään siitä, kenelle he ovat alisteisia ja kuka saa missäkin mistä asiasta todeta.
Ihmiset menevät omiin tunneryöppyihinsä, dominassimyyttien alle. Kuvittelevat itselleen natsiretoriikan myötä oikeutuksia.
Luulevat olevansa tekemisissä, selventävänsä läsnäolevassa vuorovaikutuksessa ihmisen kanssa asioita, joita seuraavat laittomasti hankittujen materiaalien myötä, luovat päässään mielikuvaa läsnäolevasta mielikuvasta. Heidän irvokkaan ilakoitumisensa alistumalla ylentämiseen (asettautuvat "laumaansa" sopivaan hiearkia asetelmaan), läpi ei tavoita heissä mitään eikä mikään.
Se käsittämätön tyhmyys, mikä estää ihmisten resonoivat oikeat ja aidot vuorovaikutuksellisuudet. Missä ei pyritä "salailemaan" (lue alistuneita dominassimyyttien ja hiearkioiden edessä ts pelkääjiä) ja käsittelemään ja hahmottamaan asioita vain omien tarpeidensa kautta, sivuuttamaan ihmisten oikeuksia ja näkemyksiä.
Oletteko huomanneet omituista buumia suomalaisissa näytelmissä, tv-sarjoissa, joissa ihmiset esitetään huomattavan tyhminä tai äärettömän aggression omaavina.
Ajatelkaa tv-sarjaa paras vuosi ikinä, siinä olisi ollut ajatuksena mahdollisuuksia vaikka mihin, toteutus on sitä, että naisihmiset ovat jäänet täysin infantiili tasolle, joilta ei saa vaatia täyttä ymmärrystä, vaan heidän tulee pysytellä ja taiteilla jatkuvasti sen julkisen roolinsa sisällä (mitä ajattelevat liittävän naiseuteen) ja esittää hölmöä, koska törmäävät miespuolisiin joiden kanssa tuntevat lähinnä tarvetta vahvistaa sitä julkista roolitustaan ja olla vapautumatta omaksi kokevaksi ihmiseksi.
Onko suomalaiset äärettömän räjähtävän aggression omaavia, tv-sarjoissa mikä tahansa tilanne voi kärjistyä joko naisen tai miehen taholta hyvin ivalliseen purkautuvaan tuhoavaan aggressioon.
Kuin tekijöillä ei olisi esikuvina järjellisiä ihmisiä, tasoja, muitakin kuin vain julkisia pintoja.
Piiloteltuja aggressiotasoja, katkeruuksia elämän edessä, mistä ei saa selvää, miksi niin?
Piiloteltuja aggressiotasoja, missä ovat itsekeskeisiä ja mihin dominassiakaipaavat naispuoleiset sopeutuvat tavalla mikä rikkoo heidän kykynsä resonoivaan joustavaan vuorovaikutuksellisuuteen, koska eivät ole suhteissaan saaneet sitä vahvistavaa huomiota, hyväksyntää, (vaan ovat sopeutuneet itsekeskeisemmän tarpeisiin), mitä ihmiset tiettyyn pisteeseen asti tarvitsevat, , jotta sosiaalinen vuorovaikutuksellisuus kanava pääsee kasvamaan ja kehittymään. Se ei ole pakollinen tarve kehittymisten ja kasvujen kanssa, mutta haitallista on jos itsekeskeisemmät pyrkivät omilla tarpeillaan luomaan säätelyjä miten ja millä tavalla pyrkivät hallinoimaan vuorovaikutuksellisuutta.
ja plaah plaah (lukekaa yhdessä)
En ole tuollaisia valeprofiileja nähnytkään, mutta en yhtään ihmettele tässä lapsellisten ja narsististen, rikollisten psykopaattien maailmassa, etteikö sellaisiakin olisi netti täynnä.
JÄRKYTTÄVÄÄ ROSKAVÄKEÄ!!!
Samoin ajattelin, petyin Ritolan asenteeseen. Nordmanista jo tiedostin tämän asenne vamman. Pettymykset voivat vääristää asioiden ymmärtämistä, kun manipuloinnit, joista provosoituu voi saada uskomaan väärää totuutta?
Pystytkö tunnistamaan valeprofiilit ja niiden tarkoitukset autenttisista ilmentymisistä?
Onhan sellaisiakin ihmisiä olemassa, jotka jopa tietoisesti tuohtuvat siitä, että joku saisi ns.stalkkausikkunan kautta "julkisuutta" ja sitä kautta "häiritsisi" heidän elämää kun he pakonomaisesti varta vasten ajautuvat tunkeilemaan luodun mahdollisuuden kautta.
Jolloin he pelaavat sitä syyllistämisaspektia, missä toiselle luotu julkinäkyvyys koetaan erittäin häiritsevänä, koska tulee ilmi asianlaitoja mikä käy heidän hipiän päälle vaikka masokisesti ajautuvat luolalaumaan hakemaan itselleen vahvistuksia?
Tai ovat julkisuudesta kateellsia, olis julkinäkyvyys julkisuus minkälaista tahansa, jolloin julkinäkyvyys ei ole "ansaittua" vaikka vain kotona kahvia keittelisi ja neidoille runoja päässään hahmottelisi.
Jolloin tunkeilevuus, heille luotu mahdollisuus irvokkaaseen toimintaa saa heidät sekoamaan, se toisen ihmisen elämän olemassaolo muodostuu häiriseväksi kun käyvät altistamaan itsensä sen piiriin hyvin intensiivisesti. Ajatellen että heidän päästessä laumaan ja alistuneina hiearkia ylentämisiin, sen asemoinnin tulisi päteä.
On siis ihmisiä, jotka jollain tasolla tajuavat ja ymmärtävät että ihminen asemoidaan valeprofiilien ja laittomien materiaalihankintojen myötä julkinäkyväksi, silti ja erityisesti silti he syyttelevät siitä näkyvyydestä ja heidän elämän tietoisuuteen tulemista ko.ihmisiä. Millä sitten oikeuttavat narsistiset loukkaantumiset kun ensin ajatuvat pylly pitkällä seuraamaan ja ilakoitumaan tapahtumista, mutta vähäisemmästäkin kuvitelmasta että joku lause/teko liittyy juuri heihin, heidän elämän mahdollisuuksien täydentymisiin tai rajoittamiseen, ilman pyrkimystäkään vuorovaikutuksellisuuteen, elämän kokemiseen, vain natsiretoriikan turvin ja turvaan pyrkimistä, sallivat itselleen alistuneisuutensa.
Jos et seuraisi (laittomuuksien myötä) et tietäisi mitään ja voisivat lillua omissa naiveissa kuvitelmissaan elämänsä loppuun asti. Ikäänkuin vimmattu halu päästä sellaiseen laumaan, missä he oikeasti sopeutuisivat mallintamaan ja jopa ajattelemaan hyvin yksioikoisilla tavoilla. Missä ylhäältä pyrittäisiin sanelemaan heille miten päin heidän tulee olla, ilman kykyä pyrkiä autonomisuuteen.
Te asettaudutte ns stalkkausikkunan kautta tunkeilemaan toisten elämään, missä teihin vaikutetaan natsiretoriikan turvin, jos teihin päin vaikutettaisiin vastavuoroisesti, onko teillä älliä ymmärtää edes syytä?
Todennäköisesti ei.
Syvästi ja patologisesti narsistista tekstiä tämä. Ylimielisyys, ylemmydentunto, projektiot, muiden tuomitseminen, kaikki esillä.
Sinäkin puhut omista kokemuksista ja niiden luomista mielikuvista? Mut ylireakoinnit, pyrkimys toisen loukkaamiseen ilman tarkentavia tietoa tuntuu tyhjälle? Itse alennun moiseen vasta, kun totuus toisen luonteesta tulee julki. Pahantahtoinen en ole, mut paha tuppaa ruokkimaan pahaa.
Kuullut sanottavan, et tällaiset eivät ansaitsekaan parempaa ja joskus sen palkan tulee myös ansaitsemaan? Tuleeko se korkojen kera, se monesti riippuu siitä miten toinen osaa siihen suhtautua? Hyvät pääsee yleensä vähemmällä, pahuus ruokkii itse itseään, jolloin tämäkin voi toteutua, kuin karma korjaa sadon?
Onhan se niinkin. Meinaat että tulin laumaan haistelemaan pyllyjä ja totesin ettei kelpaa? koira-ja apinalaumaan? niinkö? ihmisillä on monia tasoja, kuten todettu aikaisemmin, joidenkin kanssa resonoi ja toisten kanssa ei.
Meinaat että johonkin suuntaan saa esittää kuvaelmia mutta toiseen suuntaan ei? yhdessä tilanteessa ihmiset ajautuvat sellaiseen pisteeseen, ja voivat toimia siten miten näyttäytyy kuvaelmassa. Mukautuvat ja alistuvat ihmiset ajattelevat, että joillakin esim. myyttisillä dominassimyyttimiehien alapuolella on asioita jotka ovat sallittuja, niin pitää vain toimia alitajunteisesti jne.
Ylemmyydentunto voi kehittyä kun taso mitä todentaa on jotain sellaista, että halventavat itsensä ihmisinä. Ei sitä faktaa mikään muuksi muuta. Sitä päähänpinttymää että heidän narsistinen loukkaantuneisuus on oikeutettua ko.perusteilla mihin ajautuvat.
Ymmärtämättä, että ovat itse ajautuneet seuraan, päässeet laumahengeen mukaan ja syyllistävät ja tunkeilevat muiden elämän liepeille vain yhden somepisteen varassa roikkuen.
Missä itseään sivistyneinä pitäneet vain ilakoituvat suuntaan jos toiseen pinnallisiin tunnereaktioihin kuin olisivat oikeassa läsnäolevissa tapahtumissa, vuorovaikutuksissa, juuri sillä hetkellä tapahtuvissa autenttisissa tunnelmissa. Ei, vaan voivat vuosienkin päästä ajaa itsensä sellaiseen tunnetilaan saatuaan laittomasti hankittujen materiaalien kautta itselleen lisää päähän kuvitelmia suhteessa oikeutuksen ja vaateiden tunteeseen toista ihmistä kohtaan, missä käyvät kuvitteellista vuorovaikutustilannetta läpi mielikuvitushahmon läpi ja kautta, iän ikuisia lausahduksia toistaen.
Ymmärtämättä tuollaisia asioita, ettei kovin hyvää vaikutelmaa anna, että päällimmäinen asia mitä heissä tapahtuu on pinnallinen tunnereaktio, joka johtaa joko ilakoitumiseen tai narsistiseen loukkaantuneisuuden ilmaisemiseen, tunkeillessaan tavalla tai toisella muiden elämään (kun se on mahdolliseksi tehty).
Se käsittämätön kuvitelma, että ovat autenttisissa vuorovaikutustilanteissa ihmisen kanssa ja pyrkimys pitää tuollaista laumakuvitelmaa yllä, ilman mitää oikeaa sanomista, vuorovaikutusta, pyrkimystä selventämään, poistamaan mielikuvia pois edestään jne.
Jotain tarvettahan tuollainen alistuneisuus joidenkin somepisteiden kautta palvelee ihmisissä, ajauduttuaan tuollaisiin tapahtumiin ja pakonomaisiin seuraamisiin.
Missä omalla tavallaan tajuten, mitä tekevät ja miten heidän eteen on asettu laittomasti rakenneltu julkinäkymä, mitä julkisuutta eivät ymmärrä koska ovat "laumassa" yksittäin piilossa, salailemassa, olettamassa omien narsististen loukkaantuneisuuksien takia että asiat koskevat erityisesti vain häntä kaikkien satojen tuhansien kera.
Ettei se ole oikeaa julkisuutta, kosketuspintaa muiden ihmisten kanssa, koska se on "salailtua" , oikeutettua natsiretoriikan turvin tunkeilla, koska haluavat esittää :se on pikkutyttöjen ivaa, se on myyttistendominassimiesten örinää, jotka haluavat tehdä vaikutelmaa pikkutyttöihin jne. se tapahtuu vain "siellä" jne. pakoteitä millä haluavat asioita käsitellä ja itselleen uskotella.
Todentamatta asioita ihmiselle itselleen, jotta nähdä mitä tapahtuisi jos autenttinen ihminen tulisi sinne autenttisesti toteamaan heille asioita, jos joku olisi vaivautunut kertomaan, että siellä on tällaisia asioita tapahtumassa. Manipulaativisin keinoin pyrkivät pitämään tuosta erillisenä.
Vaan ei, heidän piti jatkaa alistumistaan ja pyrkimyksiään alistumalla ylentämään itsensä sekä kertaamaan omia naiveja pikkutyttöfantasioita, missä eivät ole edes oikean hlön kanssa tekemisissä, vaan etäällä tekemässä natsiretoriikan kautta vaikutelmia.
Totuus on se, että todentamisia hlölle ei uskalleta tehdä, koska se romuttaa heidän laumapyrkimysfantasiat ja näyttäisi heidät siinä valossa, mitä todellisuudessa ovat, ovat alistuneet natsiretoriikan turvin dominassmiesmyyttien edessä vaikenemaan, uskottelemaan itselleen että heidän pitää seurata intensiivisesti somepisteitä, jotta voivat ilakoitua, loukkaantua ja hakea elämälleen sisältöä kuvitellessaan päässeensä juuri sopivaan laumaan.
Tuolla toiminnalla tuskin kukaan normaali ihminen ajattele, etteikö joutuis ylemmyydenkatseen alle. Näyttäytyyhän tuo asia juuri siltä mitä on.
Häh? Mulla ei ole mitään tietoa mistään "valeprofiileista". Olen ennenkin kysynyt sinulta kirjoittajalta esimerkiksi, oletko tehnyt Rikosilmoituksen niistä valeprofiileista? Oletko ilmoittanut henkilöille itselleen siitä, että heistä on väsätty valeprofiileja? Pidän naurettavana roskaväkenä sekä niitä, jotka valeprofiileja väsäävät, että heitä mahdollisia, jotka niihin uskovat.
Millä alustalla nämä tietämäsi valeprofiilit ovat? Suomi24, Ylilauta, mitä näitä nyt onkaan? MIKSI ET ole tehnyt näistä rikosilmoitusta tai ilmoitusta nettipoliiseille? Salakatselu tai salakuuntelu on vakava rikos.
Valeprofiilien väsääjät tai niihin uskovat aivottomat eivät tosiaan ansaitse mitään sen parempaa, kuin karman nyrkki päin rumia kasvoja.
Tämä 10:57 siis kirjoittajalta 9:27, jos sillä nyt mitään väliä anonyymipalstalla onkaan.
Autenttista keskustelua aiheesta juuri nyt! eikä huomenna jonnekin toiselle kanavalle siirrettynä, siten että saisivat kokea loukkaantuneisuutta ja ilakoitua siitä että voivat rikkoa lakia ja toimia toisia kohtaan sillä tavalla.
Luuletko että alistuneet ihmiset natsiretoriikkaan ojentaisivat auttavan kätensä selvitellessä valeprofiili ja salanauhoitus asioita?
Luuletko, että niin olisi käynyt, luuletko että valepforiilikohteiksi joutuneet ihmiset olisi someuniversaalissa siellä keskiössä, ihmettelemässä häiriintynyttä toimintaa? luuletko että poliisit voisivat toimia ilman johtolankoja, todisteita?
Miksi otat keskusteluun noin naivin ja lapsenomaisen ajatusmaailman?
Sinä uskot ja kuvittelet että ihminen istuisi siellä valeprofiilin keskiössä, etkö kuvittelekin? syypäänä julkinäkymään (yksityisyyden suojan rikkomisten kautta) ja ihmisten häirisemiseen pelkällä "olemassaolollaan". Niin juurtuneet on ajatelmat lauma-alistuneisuuspakoistansa ja pyrkimyksillään alistumalla ylentymään.
Haluat uskotella olevasi ja kaikkien muidenkin olevan pikkutyttöjä, etkö haluakin, luoda maireita suhtautumisia pikkutyttömäisesti kohdellen ventovieraita pikkutyttöfantasiamaailman kautta, se kaiken selittävänä tekijänä.
Autenttinen ajatustenvaihto.
"Sinä uskot ja kuvittelet että ihminen istuisi siellä valeprofiilin keskiössä, etkö kuvittelekin? syypäänä julkinäkymään (yksityisyyden suojan rikkomisten kautta) ja ihmisten häirisemiseen pelkällä "olemassaolollaan". Niin juurtuneet on ajatelmat lauma-alistuneisuuspakoistansa ja pyrkimyksillään alistumalla ylentymään."
Helvetti sun kanssas, nimenomaan EN KUVITTELE. Miksi olet niin epäempaattinen minua, anonyymiä kirjoittajaa kohtaan, miksi et ymmärrä oikein yhtäkään asiaa, mitä kirjoitan?
Olen jo kirjoittanut, että pidän valeprofiilien luomista halveksittavana, sekä niihin uskomista halveksittavana roskaväen touhuna. Kuinka selvästi tämä pitää kirjoittaa, että ymmärtäisit minun olevan tätä mieltä? Lisäksi kirjoitin jo, etten ole tuollaisia profiileja nähnyt enkä tiedä, missä netissä ne ovat. Selväähän on, että rikoksen kohteet eivät ole paikalla siellä missä lie, missä joku esittää heitä naurettavilla vääristelmillä.
Sairasta touhua, onneksi en tunne moista roskaväkeä, joka profiileja väsää tai joka niitä seuraa!!!!!
Eikä niin vähänkään parempaan. Sivusta tämä.
Mitähän se sinä kuvittelet tarinariipustuksillasi tekeväsi kuin mustamaalaavasi toista ihmistä, jonka kieli poskella liimaat aloituksen kirjoittajaksi?
Täysin samaa mieltä, stopohjelmaa vaan
Hyvä, tuli selväksi. Tästä olemme samaa, vaikka tuota nimenomaista kuvaavaa sanaa en ole käyttänyt, kun painopiste on enempi tapahtumasarjassa ja ilmentymissä.
Tämä liittyy siihen, että miten suuri painoarvo tekstille, vaikutus voi tulla tuollaisten valeprofiilien ja vastaavien kautta, kun lauma eli roskaväki saa luettavakseen jotakin kautta hankittuja lauseen pätkiä sinne ripoteltuna. Se ilmiö toistuu, ihmisten äkiliset reaktiot, kohahdukset kun ovat jäänet seuraamaan, hakemaan itselleen alistumalla ylentymisiä. Kuin eivät koskaan aikaisemmin olisi ikinä lukeneet sen enempää pyhää tekstiä kun mitään muutakaan, kuin pääsiäismuna yllätyksiä, narsistisia luonteiltaan, omaksuneet vain yhden näkemyksen joka asiasta ja siihen ei saa tulla variaatioita, koska eivät pysty ilman loukkaantumisia tai irvokkaasti ilakoitumatta niitä käsittelemään.
Tai haluat kuvitella, että heidän pitää muodostaa tuntemattomiin ihmisiin sellainen kuviteltu yhteys, missä haluavat ja kokevat "vartioivansa" toisen sanoja, toimia jne. liittyen yhä edelleen siihen, että haluavat varjella omia narsistisia näkemyksiään (sitä yhtä ja ainoaa) ajautumalla laittomuuksiin, tunkeilevaisuuksiin ym.
Joka kerta toistaen itseään, mihin yksikin tekstinpätkä heidän tietoisuuteen laitettuna voi heidät ajaa. Olematta minkään muun kautta yhteyksissä kuin laittomasti hankittujen materiaalien ja valeprofiilisomepisteen kautta.
Miksi sinä ilakoidut tuollaisten kautta ja kuvittelet yhtä aikaisuuttaa jonkun toisen kautta, kuin eilispäivän lehteä lukiessa, vanhentuneita juttuja, tilanne jo ohi, kun vasta kerkiävät reakoimaan omissa narsistisissa loukkaantuneisuudessaan tai ilakoituvat kuin ilman nähtävillä olevaa syytä, kun pohjalla oleva kuvitelma tilanteesta luo heille show-momentumin. Ymmärtämättä mitään muuta, ajautuvat vain tuollaisten kautta alistumaan, kun aidompaakin, verevämpää, autenttista olisi olemassa.
Mutta ovat ihmisiä, jotka ovat vaikutelmien sisällä ja siellä haluavat pysytellä, muu on liian monimutkaista, kompleksista, elämää kaikkine piirteineen.
Mitä loppulauseella haluat sanoa?
Pettymykset, Manipuloinnit, joista provosoituu voi saada uskomaan väärää totuutta? eikö se kerro lyhyesti sen mitä yllä on todettu. Tietynlainen mallinnus dominassimyyttimiehestä saa alistumaan jotta voisi päästä laumaan ylentämään itseään? mikä sitten oikeuttaisi heidän silmissään omat vihansa, loukkaantuneisuutensa, ilman että ovat koskaan oikeassa kosketuspinnassa olleet ihmisten kanssa, mihin ko asioita työntävät?
Manipulointiin uskomiset alkavat siitä, että se vahvistaa ihmisten omia käsityksiä, mallinnuksia, pelkoja miten pitäisi olla/toimia ja loukkaantuvat ensiksi siitä ja sitten jos koskaan vasta siitä, että ketä asiat oikeasti koskevat? Jos koskaan pyrkivätkään tavoittamaan sitä, mitä itsessä puhutaan, mitä retoriikkaa käytetään ja mihin asiat konkreettisesti liittyvät.
Projektoivat omia heikkouksiaan ja pelkojaan, mihin se johtaa jos ei täytä mittoja.
Niissä omissa pettymyksissään ja niiden poistamistoiveissaan, voivat ajautua vaikka kuinka pitkälle.
Enemmän pyrin ehkä sanomisella tarkoittaa sitä, et provosoituessaan toisen manipulointi yrityksiin voi tällä saada toisen raiteiltaan eli ei ole välttämättä oma itsensä, kun pelissä on tunnetta ja pahimmillaan jopa vihaakin?
Joskus voi selitteetkin mennä sekaisin, kun käsitellään vaikeita asioita? Itse kohdannut narsisteja ja kyl niissä vihan tunteita sisällä syntyy, kun asiaa on hautonut jonkun aikaa sisällään, kun haluaa viimeiseen asti välttää konfliktia toisen kanssa.
Hämmentävän tosissaan viittasivat ulkonäköönsä, vaikkei ensisilmäyksellä siinä suurempia ongelmia, kunnes avasi suunsa..(puoliksi vitsi)
Suurin ongelmahan tuollaisilla vässykkämäisyydestä aseen itselleen tehneillä on ilmiselvä kateus ja kyvyttömyys edes kuvitella, hahmottaa miltä tuntuisi olla ryhdikäs mies, edes näytellä sellaista, mutta jos ei kykene niin ei kykene. Hyvän näyttelijän luulisi pystyvän luomaan vaikutelmia jotka ovat irti omasta perusluonteesta, vivahteita.
Kuin joku Luusniemi, joka on uskottava joka roolituksessa. Hyvät näyttelijät tietysti erikseen.
Ei se heidän ulkonäkönsä ole viimeinen niitti, vaan kyvyttömyys laajemmin, uskomukset mitä itseensä liittävät.
Kovin tosissaan, poikaparat, eikun miehen iässä taitavat jo olla.
Tosissaan. Naisparat jotka heidän kanssaan pyrkivät olemaan, jatkuva alemmuuskompleksisuus ja kateellisuus, muille tekijöistä jotka eivät ole ratkaisevia kun syvempiä ulottuvuuksia haetaan elämässä ja töissä.
Parasta viihdettä mitä kanavat pystyy tarjoamaan, älkää sivuille vilkuilko
Tuollaisille vässykkämäisille, joilta puuttuu kyky edes kuvitella mitä olisi olla ryhdikäs mies, joita haaveilevat olevansa jos olomuoto olisi ollut suotuisampi (uskottelevat itselleen) joita lisäksi riivaa alemmuuskompleksisuus ja paitsi jäämisen kitkeryys, herkästi ajautuvat vimmaisesti nauttimaan jos joitain muita pyritään alentamaan, saavat lapsellisuuttaan kiksit kuvitelmasta olevansa vihdoin niitä jotka "kiusaa" lauman mukana he itse vihdoinkin piilossa ja turvassa kun muuten ovat jääneet paitsi ja joutuneet vässyköinä väistymään. Heidän inhimillisen tragedian suuri kosto!
Oikeasti paitsi jääneet ja rumemmat olomuotonsa kanssa, ihmettelevät että mikä mahdollisuus päästä laumaan alistumaan dominanssimiesmyyttien vanavedessä vaatimaan itsensä ylenteneenä. Kerran hekin lauman hierarkiassa ytimessä. Narsistisesti kuvittelemassa oikeutuksiaan sairaalloisesti.
Sopeutuneiden olomuodoltaan rumemmasta päästä, olevien naisten kanssa, niinkuin kaikki vuorollaan jostakin kulmasta.
Niin tosissaan tohkeissaan. Mutta jos vivahteita, syvyyksiä eivät pysty käsittämään, kyvyttöminä.
Pikkutyttö naiset leikkimässä ensiksi mainitun kaltaisia miehiä ajatellen. Vässyköiden tunteminen omaksi tasokseen, piirikseen, ainoaksi olemassaolevaksi maailmankuvaksi. Säälittävää alentuvuutta.
Voi hellanlettas sentään, kuka täällä on väsännyt jotain valeprofiileja?
Rumaksi itsensä kokevien miesten ja naisten kollektiivi. Keino hakea kompensaatioita alistumalla itsensä ylentämään laumahiearkiassa.
Vässykämmät tietysti alistuu jo luonnostaan koska se on heidän luonto, kiimassa mukana kuin hysterian parissa olevat tyttönaiset. Toimivat kuin tytöt luonteeltaan, jossa ovat on ase.
Pikkutyttö naiset siten luulee että kaikki miehet edustaisi samaa kuin tyttömäiset vässykät, joiden kanssa ei voi konflikteja selvittää koska heiltä puuttuu kaikki aikuismainen kyvykkyys nähdä ja käsitellä asioita. Tosin kun ovat takapiruna kuka noin niljakkaista saisi otetta tai edes sellaista haluaisi.
Pikkutyttö naiset eivät pysty käsittelemään asioita dominanssimiesmyyttien takia, vaan alentuvat tiedostomattomuuteen eivätkä näe ja koe muuta kuin omia tarpeita alentua. Leikkivät vässyköiden kanssa keskenään tyttöleikkejä.
Hämmentävän tosissaan ja uskomattoman hölmönä aina sairaalloiseen pisteeseen asti. Mielikuvan ympärillä.
Mitä tapahtuu pikkutyttö naisille jotka luovat mielikuvaa päässään missä esittävät kaikenlaiset tapahtumat vässykkämies tyttöleikkeinä?
Mihin se uskallus loppuu kun asiasta kysyy? Mitä se ko tason ihmisistä kertoo. Haluavat vetää ihmisiä mukaan tuollaiseen paskaan. Sisälle, vaikka leikkivät siellä keskenään natsiretoriikka pauloissa. Uskotellen omien kuvitelmiensa olevan riittävä selostus.
Itsepetos pikkutyttö naiset ja narsistiset vetäytyvät loukkaantuneisuutta kokemaan kun "heitä" ei täysin pidekkeettömästi "hyväksytä" vaikka toimivat niljakkaan kierosti ihmistä kohtaan, haluavat saada omat kuvitelmansa mitkä tuovat heille turvan tuntua vaikutelmaksi.
Mukautuvat kuvitelmaa että hänenkin pitää lähinnä kytätä ja alkaa "vartioimaan" laittomuuksien myötä toista. etsien syytä loukkaantua mistä tahansa minkä laittomuuksien myötä saa selville. Ilman että ihmisten välillä olisi mitään kanssakäymistä mikä oikeuttaisi vähänkään noin sairaalloiseen käytösmallinnukseen. Tuntemattomina.
Tuollaista sairaalloista käytöstä, tunkeilevuutta ja vaateita toista ihmistä kohtaan mutkan ja laittomuuksien kautta on hyvin vaikeata ymmärtää. "Vartioi" ja loukkaantuu maailmankuvauksista, kun alkaa kuvittelee "pikkutyttö " päässään että on joku taho jolle pitäisi olla mieliksi tällaisessakin tilanteessa, koskaan ymmärtänyt ihmisiä jotka luulee että oikeasti olisi joku taho joka voisi asettautua toisen ylemmäksi vaateita esittämään, ja haluavat alistua näkymättömälle.
Elävät tosissaan tuollaisten kanssa paskan ympärillä mikä kerää roskaväkeä, jolla ei riitä vähäinenkään älli ymmärtämään mitään. Yrittämättäkään purkaa paskapommia vaan mukautuu alisteisina omien dominanssimiesmyyttien kiiman tarpeessa ja vässykkämiespiirissä pätemiseen jonka senkin kieltävät kuitenkin todellisuuden tasolla. Kun syyllisyys koskee läheltä.
Mikä mahtaa vaivata? Liialliset uppoutumiset kuvitelmiin? Kyvyttömyys edes yhtä järkevää lausetta muodostaa mutta päteä pitää ihmisen ympärillä niillä keinoilla millä pystyy?
Rumasta ulkonäöstään katkeroituneita on syytä kenen tahansa vältellä, jos ja kun omaavat narsistisia piirteitä, missä hakevat oiketuksien tunteita alistuneesta itsensä ylentämiseen, omien tarpeidensa täyttämisiä.
Niljakkaille vässykkämiespiireille ja heidän vanavedessään itsensä alentavat pikkuttyttönaiset, jotka olosuhteiden myötä haluavat ja pystyvät juuri ja juuri kuvittelemaan, että vihdoinkin saavat alistua dominassimiesmyyttien edessä, ajatellen että tilanne on juuri otollinen siihen, heidän hysteria kiimansa kautta itsensä kohottaminen.
Haluavat antaantua somepisteiden kautta sellaiseen vaikutelmaan, mikä on luotu natsiretoriikalla avulla, toisen leimaamisella, jotta alistuvat saisivat kokea ylemmyyttä.
Tuollaiset pikkutyttö naiset mieluusti haluaisivat jatkaa tuollaisten vaikutelmien ylläpitoa, puhua ja toimia siten, kun oikea hlö olisi siellä heidän keskiössä halvennettavana, siten mielikuvaluotuna että saisivat tuntea laumaan mukautumisessaan ylemmyyttä ja pätemistä siitä, että ovat niitä jotka ovat osanneeet sopeutua ja mukautua.
Kun tosiasiassa jos kenen tahansa pintaa vähän raaputtaa, paljastuu ovat alemmuuskompleksisuudet, heikkoudet ja niiden peittelemisyritykset, kitkeryydet siitä etteivät ole elämässä päässeet maistamaan kaikkia hedelmiä, joita eivät tosin ole edes uskaltaneet yrittää, kun mieluummin alentuvat ja hakevat mahdollisuuksia päteä toista kautta, sieltä missä aita on matalin.
Haluavat pikkutyttö naiset jatkaa tuollaisten vaikutelmien ylläpitoa, sitä oletusta että jonkun ihmisen heijastuksen kautta pitäisi muiden istua pylly pitkällä seuraamalla kangastusheijastusta, jotta he saisivat tuntea ylemmyyttä ja ylläpitää natsiretoriikka kuvaelmia.
Haluavat kuvitella että tuollainen olisi oikeata kanssakäymistä ihmisen kanssa. Heille riittää vain kuvitelma siitä, että heille mahdollistetaan tunne ylemmyydestä.
Ikäänkuin pikkutyttö naiset eivät ymmärtäisi mistään mitään, ikään kuin naisten ainoa sanottava, teko elämässä olisi se, miten ja miltä hän näyttäytyy suhdevaateiden edessä, mihin pakkomielteiset ovat ajautuneet.
Ikäänkuin kellään ei saisi olla mitään sanottavaa mistään, ei edes itsestään, omasta elämästään ja siinä vaikuttavista tekijöistä, tavoitteista jne.
Ikäänkuin pikku tyttönaiset olisiva tosissaan ja kovin tohkeissaan alistumassa dominassimiesmyyttien edessä vaikenemaan, mukautumaan, sallimaan toisen elämään tunkeilun, jotta voisivat jatkaa keskenään kuvaelmien ja heijastusten kautta itsensä ylentämistarpeita.
Alistuivat ko.mekanismien edessä. Jossa sanottavaa löytyy vain ihmistä vastaan, loukkaantuneisuutta toista kohtaan. Sellainen kertoo peloista ja halusta alistua dominassimiesmyyttien edessä, kuvitelmaan, että saisi tunkeilla ja esittää vaateita toista kohtaan mutkien ja laittomuuksien kautta ja avulla. Miksi?
Halusta sulkea silmänsä, paeta ja elää omissa pikkutyttönaisvässykkämiespiireissä. Jonka päälle kuvittelee olevansa dominassimiesmyyttien alla, joita ei uskalla käsitellä. Alistaa toisen väkivaltaiseen ilmapiiriin omien pikkutyttöleikki halujensa kanssa.
Alistuvat pakonomaiseen haluun kuvaelman kautta hallita ja pitää muita kuvaelman piirissä.
Kuin uskotellen itselleen alistuneina, etteivät näkisi ko.toiminnassa siten enää mitään väärää, koska hehän vain ovat "lähellä" määrittelemässä ihmistä, seuraamassa kuvaelmaa joka ei ole oikeutettu muuhun, ja kuvittelevat että heidän pitääkin laittomuuksien kautta saada tietoonsa ihmisestä asioista, ja elää siihen mukautuen, koska eivät ihmisenä muuta uskalla, kun laumaan alistuminen vetää enemmän puoleensa.
Ilman että heiltä tulisi mitään hengevää sanottavaa. Muuta kuin uskomus että he ovat sellaisessa kuvaelmassa, missä he saavat piiloutua "tyttö"leikki varjolla tekemään laittomuuksia ja määrittelemään ihmisiä.
Kuitenkin täysin kyvyttömiä ottamaan todellisia tapahtumakuvauksia vastaan, joiden sairaalloisuudesta ette tiedä puoliakaan, halutessanne uskotella olevanne "tyttö"elämää eläviä aikuisia ihmisiä. Sitä laajuutta ja halukkuutta mihin haluavat alistua.
Kuka tahansa pystytään "riisumaan" ja näyttämään heidän kipu- ja kasvupisteensä. Heihin kohdistuneena tuntuu heistä pahalta. Vai niin.
Mitä mies haluat sanoa tällä litanialla loppujen lopuksi?
Kuulostaa lähes Grimmin satukirjan hahmolta matalimmasta aidasta ja toiset ne yrittää puhua seipäästä.
Tämä taivaan tosi, valeprofileita laitettu nettiin. Minä teen ainakin rikosilmoituksen. On kuvattu kaikki, joten näyttöä riittää. Varo vaan M-L H.
Joku yritysjohtoon kuuluva mies, joka intensiivisesti kokee tarpeekseen seurata somepistettä pylly pitkällä pyrkii esittämään vastalauseen, haluaa olla poikkeus säännössä, tosiasiassa ei se ulkoisesti annettu olomuoto aina pelasta alemmuuskompleksisuudesta eikä erityisesti narsistiselta hallinnan halulta.
Joille on muodostunut juuri sellainen suhtautuminen ihmisiin, mitä on kuvattu hieararkia asteikolla, suhtautuminen on sitä että joko ihmisen tulisi olla narsistin jatke, jolla ei siten tulisi olla mitään omaa, ajatuksia, tekoja, toimia jne. tai sitten ihmiset ovat heidän hiearkia asteikolla sillä hetkellä näkymättömiä, joihin ei tarvitse kohdistaa normaalin odotusarvon mukaisia käyttäytymissääntöjä.
Oletteko koskaan ajatelleet, että miksi menette ensin kaiken natsiretoriikan jälkeen, missä ajaudutte laumakiimaan, hakemaan kuka milläkin asteella kiksejä ja nauttia, jopa sadistiseen vimmaan asti vahingonilokuola suupielestä valuen että saavat alistua ko.toimintaan itsensä ja ns.päästä mukaan laittomuuksiin? Niljakasta kieroilua.
Missä ajatuvat kaiken moraalin, sivistyksen jne ulkopuolelle. Kokemaan loukkaantuneisuus vihaa vain sen takia että kuuntelivat natsiretoriikkaa ja pöksyt kostui sekä tyttönaisilta että vässykkämiehiltä ja dominassimiesmyyteille alistuneille kun esittävät miten öööörh örisivät selän takana säikylle naiselle. Aika helppoon laskivat alleen. Oikeasti poikalaumat alkoivat matkimaan ko.toimintaa ja tyttömäistä örinäkiljuntaa esittää kun he saavat ajatuksesta nautintoa että säikyttelevät säikkyjä naisia. Niinkuin se elämä todentuisi tuossa tilanteessa.
En tiedä olisiko mairittelevaa olla tuollaisen äo tason omaavien ihmisten kanssa samassa laumassa uskottelemassa neroa vastaan pärjäävänsä.
Niin se kysymys siis kuului, että mitä nämä nero lausahtelijat ym. sitten ajattelivat toimillaan saavuttavansa? että se mitä ihmiset sitten toistelevat ylentämällä alennetaan, omanlaista pyrkimystä lauman hallintaan toisella keinolla, lauman piiriin vetämistä.
Uskottelu että ovat varhaisteinejä kaikkien satojen tuhansien kanssa, jotka sitten tulisivat hyväksymään laumaansa ja pystyisivät ko.äo omaavat normaaliin kanssakäymiseen hyvin rajujen manupalaatioiden ja aivopesujen jälkeen? Kun he eivät sellaiseen pysty ilman aivopesujakaan.
Koska ihmiset mieluusti mallintavat omia alitajuisia tarpeitaan, viettejään jos heille sellaiseen mahdollisuus annetaan. Pelästyivät alistumaan niin rajusti ettei sellaista uskoisi tapahtuvan. Luulivat tosissaan alistumalla ylentyvän heidän tasolleen rakennetussa laumassa. Tuijottamalla somepistettä.
Tuollaiset pikkutyttönaiset jotka ovat vielä niin tiedotomattoman alistuneita etteivät he pysty näkemään ja ymmärtämään vaikutuksia, koska heidän elämänsä pyörii jossain toisella tasolla. Lapsenomaisissa kuvitelmissa, eikä todellisuudentasolla mihin heidän ei tarvitse ottaa kantaa, eikä kantaa mitään asioita,koska ovat ulkoistaneet ne pois itsestään. Rupeavat vain kuvittelemaan ja määrittelemään omista lähtökohdista toista, jatkumona. Kuin uskotellen ja toimien jatkeena narsistiselle (toinen ihminen on vain jatke itselle ) ja hallinta ajatukselle.
Jolloin luonnollisesti heidän ymmärryksensä ei tavoita mitään mitä tulee ilmi tai keskustellaaan.
Pitäisihän heidän sentää ymmärtää asemansa neron rinnalla, eikö niin?
Tuollainen nerolausahtelija elää sitä kuvitelmaa, että hallinnan ja heijastusten kautta, ihmiset sopeutuisivat kuin lahkoon. Ajattelee hyvin lapsenomaisella tavalla että kaikki ovat kuin hän tai heidän tulisi olla kuin hän. Sopeutua elämään tietyllä tasolla, kaipaan samoja asioita jne. jolloin narsistinen toise on oltava toisen jatke, vaikutelma korostuu.
Varsinkin kun asemointi ja vuorovaikutus kohdistuu vain laumaan ei hlöön itseensä suoraan, jolloin pyritään vaikuttamaan lauman avulla siihen mitä ihmiseen heijastetaan. Ei purkamaan lauma koheesiota sen perusteita suhteessa ihmiseen. Jatkavat harhaisia somepiste kuvitelmia ja sen kautta hallinta pyrkimyksiä. Luoden oikeutuksien tunteita tunkeilulleen epäsuorille "vuorovaikutuksille".
Mielenkiintoinen ilmiö tuollainen, että natsiretoriikkana alkanut ja sillä ihmisten kiihottaminen ja alistuminen hakemaan kiksejä siitä ajatuksesta että saisi vahingoittaa toista jollakin tapaa. Esitetään erityisest pikkutyttönaisten taholta siten, että joku voitaisiin määritellä siten, ettei suoraan kelpaisi, pääsisi laumaan.
Mikä tietysti vahvistaa sekä natsiretoriikka ajatusta mutta pienentää heidän syyllisyysaspektia kun voivat luoda itsestään sellaisia kuvitelmia alistumalla ylentävät itsensä määreiden ja inhimillisyyden ulkopuolelle ja leimaavilla määreillä pyrkivät osoittamaan oikeutuksiaan hakemaan itselleen vahvistuksia laumasta.
Se ihmisten alitajuiset vietit ja halut olla tuollaisissa mukana jollakin asteella ja pyrkimys työntää omat pelot ja vihat jotka syntyvät siitä että on epämiellyttävä tilanne, missä heidän käsityksensä esim. siitä että he eivät ole sellaisessa normaalissa vallan tasapainossa miesten kanssa tulisi niin näkyväksi, jolloin heidän pitää projektoida se syyllisyys tavalla tai toisella toiselle.
Nykypäivänä on hauska seurata, miten ko.ajanjakson aikana hlöt jotka olivat täysin alistuneet natsiretoriikkaan ja työnsivät sekä hysteriaa että vihaansa ihmistä kohtaan, joka ei asettautunutkaan asemointeihin, pyrkivät edustamaan metoota ja naistasa-arvoa, uskaliaina asioiden esittäjinä.
Se tietysti olisi uskottavampaa jos he eivät toisaalla menisi viettiensä mukaisesti toimimaan hyvin vanhanaikaisesti- ja alkukantaisesti, se että kuin vuorovesi on suotuisa toimivat, vaarana tuollaisten kanssa aina tietysti on että he nimenomaan haistelevat sitä tilaisuutta päästä aina kulloisenkin vuorovedena aikana pätemään, se ei tule heidän syvemmästä sinästään, aidoista moraali-tai periaatekannoista.
Koska voivat ajautua omien psyykkeen ominaisuuksien ja tarpeiden vuoksi mihin paskaan tahansa.
Mitenkä menee? roskaväen parissa ja kanssa? <kyllä se mallinnusten, ajatusten ja toiminnan taso kertoo moraalin, sivistyksen ym. puutteista sekä niistä alitajuisten viettien vietäväksi ajautumisesta missä tarve kompensaatioiden hakemisille on suurta todellisuudentajusta huolimatta.
"..pyrkivät edustamaan metoota ja naistasa-arvoa, uskaliaina asioiden esittäjinä"..
Ko.ajankohtana siis ajautuivat natsiretoriikaan kiihkoon "tuomitsemaan" ajatuksen että joku voisi laittaa syytteeseen miehiä, jotka vain öööhhr kiljuvat säikylle naiselle.
Jolloin heissä herätettiin se pelko ja ajatus päällimäiseksi ajatuksesi, että miten he halveksii heikkoja ihmisiä ja heidän pitäisi vain kovettaa itsensä jne. tietämättä sen enempää todellista tilannetta kuin ketään oikeaa ihmistäkään ko. tapahtumasarjan ympärillä.
He ja heidän paskaset tarpeensa olla laumassa turvassa ja työntää inhoaan "heikkoja" kohtaan sai heidät natsiretoriikan myötä hysteriaan ja haluun olla mukana vahingoittamassa. Peitellen sitä omaa pelkoaan siitä, jos heidät nähtäisiin heikkoina. Niin alistuvat mieluummin dominassimiesmyyttien alle. Ja sallivat sen tuhoavuuden.
Tietenkin se heidän oma halunsa on ollut aina päällimäinen asia, ei se että he kokisivat olevansa suoraan puolustamassa miehiä vaan epäsuorasti kylläkin omien asenteidensa ja pelkojensa myötä, mihin ovat asemoineet dominassimyyttimiehet ja heidän kyvyttömytensä vallan epätasapainon edessä. Projektoivat oman paskansa ja osa vanhanaikaisemmista tietysti katkerina sen että sitä heidän elämänsä oli ja on.
Heidän äo ja narsistiset tarpeensa eivät tavoita sanomaa. He vain mukautuvat ja jatkavat laittomuuksiin ajautumista ja luovat niille jatketta, kun haluavat olla osa narsistista jatketta, alistuneina.
Tiedän, mut en tunne paremmin. Pahantekijä, koen vaaralliseksi, mustamaalaaja, valheiden keksijä, kertoo puutteistaan peilaten ne toiseen ihmiseen, matkii ym. On lapsen mieleinen. Vaihtaa ulkonäköään erilaisin irtoosin ym.
Tuollaiset pikkuttyönaistasolle jääneet eivät tunnu ymmärtävän, ettei heidän ymmärryksen taso asioiden suhteen herätä mielenkiintoa. Heidän käsittömättömän lapsellista kuvitelmaa, mihin mukautuvat seuratessaan ja tietäessään että laittomuuksien myötä tuodaan esille ihmisestä katkelmia, jotka toimivat moneen suuntaan.
Narsistiset tietysti kuvittelevat että se on loukkaus sille ettei ihminen ole jatkeena, vaan taas tulee toisen omia ajatuksia, ilmiöitä. Lapsellisemmat ilakoivat että saavat tunnereaktioita, luulevat itse pätevöityneensä, jatkaen kuvitelmaa olevansa "läheisyydessä" toisen ihmisen kanssa, tunkeilevat surutta somepisteiden kautta ilmiön ympärillä, haluten uskotella että tuo tapa valeproofilisomepisteen kautta saisi "yhteyden" ihmisen kanssa tai kavereiden kautta jotka intensiivisesti seuraavat toisten elämää laittomuuksien avulla.
Ikään kuin ymmärtämättä koko sairasta kuviota, omien pelkojensa ja tarpeiden takia, omat pienen pienet hallinnan halut ja katsoa toista alentuvuuteen pyrkimällä, mikä estää heitä keskustelemasta ja muodostamasta mitään järkevää, kuvaavaa lausetta, ymmärrystä tällaisista tapahtumista, luulevat vain että heidän tarpeensa olla uppoutuvia, vältellen todellisuuden tasoja olisi mielenkiintoisuutta herättävä. Heidän pienen pienet kykynsä tajuta asioita, mitä pyrkivät suurentelemaan työntämällä omia projektoitaan "tuntemuksista" ja määritellä ihmistä suhteessa sellaisiin asioihin mitä haluaa mielikuvitella ja minkä arvon antaa esim. dominassimiesmyyteille.
Pyrkineet alistumalla ylentämään itsensä, osa odottaen kuin vapautusta tilanteesta mihin ovat "pakottautuneet", hakien kuvitelmaa että se tapahtuisi projektoidun ihmisen kautta. Jos vain se...
Onhan täällä vaik mitä esim. Pimperopom, disse, ym. Kaikki saman immeinen hahmoja, muunneltuja kylläkin.
Jos vain se vaikka menisi suhteeseen! jolloin heidän pakottautuneiden ei tarvitsisi tuntea epämiellyttävän tilanteen tuomaan ahdistusta, heikkouden pelkoja jne.
Uskottelevat itselleen että heidän pitäisi laumassa pohtia ko.asioita ja uskoa tosissaan että he voisivat toistella heille syötettyjä asioita ja mielikuvia, että kaikki olisi kuin he, ajattelisivat vain suhteita siitä näkökulmasta että ottaisivat vain jonkun miehen jne. sitä roskaväen sivistyksen ja ajattelun tason mukaista vanha-aikaista toimintaa. Mihin itsensä väkivahvaksi "dominassi"mieheksi on itsensä ylentänyt, päteväksi tietyn tason ihmisten keskuudessa, joilla ei äo riitä muuta ajattelemaan.
Kuvottava ajatuskin että tuollaisella äo ja sivistyksen tasolla varustautunut, jotka menee alistumaan somepisteitä tuijotellessa olisi sellaista seuraa joka toisi sisältöä elämään.
Kuvottavia ihmisiä, jotka alistuvat toisen ihmisen esittämiin hallintapyrkimysten edessä ja pyrkivät omalta osaltaan sulkemaan silmänsä siltä että joku taustalta jatkaisi hallintapyrkimyksiä ja he pääsisivät myös itse jatkamaan pienen pientä hallinnan tarvettaan, sillä ei normaalilla tunneälytasolla oleva ihminen rupea alistumaan jollekin toiselle ihmiselle ja antamaan oikeutuksen tunnetta tulla tunkeilemaan toisten elämään.
Tajuavatko esim. pikkutyttönaiset tuollaisen kuvion kuvottavuutta ollenkaan? uskottelevat itselleen omien itsepetos tarpeiden ja pienen pienen hallintatarpeen takia, että sillä ole mitään väliä, mitä sanotaan ihmisestä jossakin, sillä hänhän ajattelee osittain toisin eikä olisi (muka) antanut määritelmien aivopestä itseään ja alistua siihen kuvioon, että laittomien tunkeilujen avulla jatkettaisiin narsistista hallinnan ja toisen olemista toisen jatkeena toimintaa.
Ei taida pikkutyttönaisen tasolle jääneet ymmärtää, tuollaisten kuvottavuutta. Missä he mukautuvat siihen ajatukseen, että ihmistä saisi seurata ja määritellä laittomuuksien kautta, jota ei otettaisi esille vaan menisivät niljakkeeseen kieroiluun, jotta saisivat tuntea ylemmyyttä, turvaa ja pienen pientä hallinnan tuomaan toisen ihmisen pienentämistä omien uppoutumistarpeiden takia, kuin voisi salaa ja uppoutuen tehdä toista kohtaan asioita, minkä voi pienentää sen takia että menee niljakkeeseen kieroiluun alistuessa muodostettuun tilanteeseen, jotta häntä itseään ihmisenä ei nähtäisi, mittaisi, määriteltäisi.
Ei otettaisi esille. Heidän haluaan alistua toistan kautta ja toisten esittämiin hallintahaluihin.
Kuvottavan sairasta.
"Kuvottavia ihmisiä, jotka alistuvat toisen ihmisen esittämiin hallintapyrkimysten edessä ja pyrkivät omalta osaltaan sulkemaan silmänsä siltä että joku taustalta jatkaisi hallintapyrkimyksiä ja he pääsisivät myös itse jatkamaan pienen pientä hallinnan tarvettaan, sillä ei normaalilla tunneälytasolla oleva ihminen rupea alistumaan jollekin toiselle ihmiselle ja antamaan oikeutuksen tunnetta tulla tunkeilemaan toisten elämään".
Voitte tätä vähän aikaan tavata ja miettiä perusteellisesti ja hartaasti, miksi joku menisi tekemisiin tuollaisten ihmisten kanssa, jotka alistuvat somepisteiden kautta toisten hallintapyrkimysten edessä. Minkälainen ihminen ylipäätään menee alistumaan ja kuvittelemaan että voisivat toimia jonkun toisen ihmisen esittämien määritelmien kautta jotain toista kohtaan, alistuen tuollaisen hallintapyrkimysten edessä, täysin kuvottavan tason ihmisiä.
Pikkutyttönäiset voi tavata kymmenen kertaa ja miettiä että mitä heidän päässään liikkuu vai liikkuuko mitään? heille asiat ovat mielihyvähupia, saatuaan tunnereaktioita, ilman että se koskettaa älyllisellä tasolla mitään.
Haluavat todentaa alistumishalujaan ja sallia hallintapyrkimykset sekä hyödyntää sitä tilannetta pyrkiessään pienentämään ihmistä, jotta voisi kuvitella saavansa itse näkymättömän toimijan roolin, pyrkien pätemään toisen kustannuksella jatkaen määritelmien esittämistä etäällä ihmisestä. Kuvottavaa toimintaa. Ei oteta esille. Mikä vaivaa? normaali tapa keskustella maailman tapahtumista.
Muita näytelmiä tarjolla? Mitä vaihtelua olisikaan ryhdikkyys ja hengevät moraaliset, filosofinen tiedollisuus, totuudellisuus, sanomisen kirkkaus ja puhtaus, rohkeus seistä arvojensa takana ja toimia niiden pohjalta.. Kaiken sen pelkuruuden, niljakkuuden, vaikutelmien jäljiltä.
Mikä huuto vapaudelle!
Malja sille!
Hyvä kommentti mutta ei, kuten joku totesi kuviteltu henkilö. Tuntematta kannattaa ladella narsistisuuksia. En tuntisi itseäni tuosta. Ystäväni sensijaan omaa narsistisia puolia, jotka johtuvat mustasukkaisuudesta, joita ei halua muille esiin tuoda. Tutkikaa lisää narsistisuudesta.
Hyvän ja pahan erotus? Ei AP.
Terve narsismi, on itserakkautta, joka ei tapahdu muiden kustannuksella ja sairas narsismi päinvastoin, tapahtuu muiden kustannuksella, eli alistat toisia, jotta sinulla olisi parempi olo.
Narsisti ihailee itseään ja hakee omaa etuaan muiden kustannuksella.
Terveellä itsetunnolla varustettu ihminen osaa olla oma itsensä riippumatta siitä mitä muut ajattelevat.
https://www.youtube.com/watch?v=eGmnaIDUnRs
Samoin ajattelen, tällaisen valitettavasti myös kohdannut. Mut terve ja tasapainoinen elo syntyy paremmin yhdessä kuin yksin.
Mistä päättelet ihmisen olevan yksin? Ehkä hän toimii työnsä puolesta yksin. Yksityisyrittäjä?
Ei tarkoita, että vapaa-aikana olisi yksin. Järkeily on hyväksi.
Aika usein ap se, joka syyttää muita narsistiksi ja näkee narsisteja laumoittain on itse sitä. Se on vain samanlainen haukkumasana kuin ruma, tyhmä tai joku muukin vastaava eli eivät edes tiedä mitä sillä tarkoitetaan välttämättä. Jos sinua haukutaan narsistiksi, niin annat vain sen ihmisen olla ja lopullisesti.
Pälä pälä pää
En tunne täältä ketään, joten en voi myöskään kuvsills ketään palstalaista narsistiksi.
Oikeassa elämässä hei tä on useitakin. Tyytpillisin merkki on se, että hlö antaa ymmärtää olevansa joka asiassa oikeassa, vaikkei oikeasti tietäisi jutusta mitään. Hän mustamaalaa omaa esihenkilöään kun tämä on poissa ja koettaa nostaa omia pisteitään.
Jos joku kyseenalaistaa tämän oikeiksi näkemiä ratkaisuja, niin hlöä aletaan mustamaalaamaan koettaen saamaan mukaan kaikki kynnelle kykenevät vaikka kyseessä olisi täysi imbesilli, koska kaikki "äänet" ratkaisee.
Säälittävintä on, että usein (ainakin tässä tapauksessani) tämä narsisti itse on älykkyysosamäärältään negatiivisen puolella, mutta tämän "statuksen'2 vuoksi kukaan ei uskalla kyseenalaistaa häntä.
Asemaansa hän on päätytynyt vain vallanhalun vuoksi ja muista halukkaita ei ole ollut.
Älähän huoli, on minuakin yritetty banaalilla tavalla profiloida ties miksi kun käsite sitkeä kova pala ottaa liikaa voimille, niin yrittäköön keittää sitkosta soppaa sitten
Olin suhteessa, jossa oli jotenkin paha olla. Ikinä en tehnyt mitään oikein, en kokenut olevani arvostettu. Luin kirjallisuutta narsismista ja tajusin, että siitähän siinä oli kysymys. Manipulointia, vähättelyä, huomionhakuisuutta, itsensä korostamista jne. Lähdin suhteesta ja eron jälkeen alkoi toisen osapuolen kavereita sotkemaan elämääni. Sai manipuloitua muut tekemään likaiset työnsä. Pitkään tätä jälkipyykkiä kesti. Toiste en enää erehdy.
Narsistihan oot hyvä, että pääsi eroon.
Sinä olet ainakin tyhmä isolla teellä.
Koska sulla on aina niin tylsät jutut
Samoin.
Näen sen silmistäsi
Miten on mahdollista nähdä silmistä👀?