Hei kaikille samassa paatissa oleville!
Miten opiskella edistyvästi mt-ongelmien kanssa?
Itse omistan kaksi mt-diagnoosia ja olen ollut opiskelijana 2018 asti. En ole juurikaan tämän aikana päässyt eteenpäin opinnoissa. Voisin olla nyt jo valmistunut jos olisin "normaali" , jos jaksaisin enemmän...
Olen ollut 2018-2021 kahdessa eri ammattioppilaitoksessa, kahdella eri alalla. Molemmat alat kiinnostavat ja osaan päässäni luoda kuvan, kuinka joskus olisin niissä hommissa. Kuitenkin kaikki opiskeluun liittyvät jutut, on mulle nykyään vaan yks painava taakka, asiat ei vaan rullaa niinkuin esimerkiksi peruskoulussa.
Sosiaaliset tilanteet ahdistavat, mutta kaikki alat mistä olen kiinnostunut ovat aspa aloja.
Olen 2018 asti myös ollut eri hoito/tuki ammattilaisten kanssa säännöllisesti tekemisissä koskien opintoja ja ja mun ongelmia.
Olen vaan niin turhautunut kun haluan todella valmistuakki joskus ja elää normaalia elämää. Tuntuu nii paskalta kun poikaystävä tulee 8h työpäivän jälkeen kotia ja kaikki mitä mä itse oon saanu sen päivän aikana tehdyksi on tyylii kissan kusilaatikon putsaus.
Haluaisin kuulla miten olet itse edistynyt opiskelussa/töissä jos on sitä rajottavia ongelmia terveyden kanssa?
Miten päästä eteenpäin niin että tapahtuukin tuloksia?
opiskelu/työt ja mt-ongelmat
2
322
Vastaukset 2
- Anonyymi
Olet näköjään leimannut tai antanut toisten leimata itsesi "mielenterveysongelmaiseksi". Et kerro mitään itsestäsi - mitä ajattelet, miten koet maailman, miten toimit ihmisten kanssa ja työssä. Mitä toivot tulevaisuudelta ja työltä... Et kerro siis aloituksessa yhtään mitään olennaista. Miten voi tuohon vastata?
- Anonyymi
Jos poikaystävän työssä käyminen häiritsee niin eroa hyvä ihminen jos se on noin iso ongelma sun elämässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061251
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94868Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466